Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za 26 grudnia należy się nam dzień wolny

Alicja Peplińska
123rf
Pracownikom przysługuje 12 dni świątecznych w roku. Jeśli święto przypada w dzień roboczy, pracownicy mają wtedy wolne . Co jednak, gdy dzień świąteczny wypada w dzień wolny od pracy?

Sytuację taką reguluje kodeks pracy - zgodnie z przepisami art. 130 par. 2 - każde święto przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. Jeśli więc święto wypada w sobotę lub inny wolny dzień pracownika wynikający z pięciodniowego tygodnia pracy, pracodawca musi udzielić mu wolnego w inny dzień. Dotyczy to wszystkich pracodawców, którzy mają wolne soboty (lub inne dni wolne w tygodniu) z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy.

Pracodawca powinien w każdym miesiącu przeliczyć, czy pracownikowi zapewniono odpowiednią liczbę dni wolnych od pracy. Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Dzień wolny "do odebrania" przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, wyboru, mianowania, powołania, spółdzielczej umowy o pracę.

Jeśli pracujesz na podstawie umowy-zlecenia lub o dzieło, nie przysługuje ci dzień wolny.

Komu nie przysługuje wolne za sobotę?

Dnia wolnego z tytułu święta przypadającego w sobotę nie otrzymają osoby pracujące w systemie weekendowym. Zgodnie z charakterem takiego systemu, pracownicy wykonują pracę wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta (stanowi o tym art. 144 kodeksu pracy).

Także pracownicy, dla których sobota jest zawsze dniem pracy, a na przykład wolne mają w poniedziałek czy w środę, nie otrzymają dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w sobotę.

Pracodawca nie musi także udzielić dnia wolnego pracownikom przebywającym na urlopie macierzyńskim, a także osobom na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby. Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

A co z niedzielą

Pracodawca nie musi oddawać dnia wolnego pracownikom, jeśli święta występują w niedzielę. W tym roku były cztery takie dni, np. 3 Maja.

Kiedy "odbierzesz" wolne

To pracodawca wyznacza, dzień wolny za święto przypadające w dniu, w którym zazwyczaj nie pracujemy.

Musi go udzielić w tzw. okresie rozliczeniowym. Może to być np. w ciągu miesiąca. Ile? Zależy od zapisów w regulaminie pracy. Okres rozliczeniowy nie powinien być dłuższy niż 4 miesiące, jednak w drodze wyjątku możliwe jest jego przedłużenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski