Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za nami Mistrzostwa Świata w Akrobatyce Powietrznej w Lublinie

Karol Kurzępa
Fot. Łukasz Kaczanowski
Hala Targów Lublin gościła Mistrzostwa Świata w Akrobatyce Powietrznej. W imprezie wystartowało ponad 160 zawodników z kilkudziesięciu państw. Bardzo dobry występ zanotowały zawodniczki z Polski.

Czempionat globu po raz pierwszy w historii odbył się w naszym kraju. Na turnieju sportowcy rywalizowali w pięciu kategoriach, na przyrządach zawieszonych w powietrzu. Zawodnicy zaprezentowali swoje umiejętności w Aerial Silks (szarfy), Aerial Hoop (koło cyrkowe), Aerial Cube (sześcian), Aerial Pole (“latająca” rurka) i Pole Sport (rurka).

- Akrobatyka powietrzna to dyscyplina, która dopiero raczkuje w Polsce - mówi Małgorzata Majchrzak ze Swarzędza. - Natomiast akrobatyka na drążku pionowym rozwija się dość poważnie. Wszystko rośnie w siłę, jest ogromne zainteresowanie, ponieważ jest to totalnie inna forma fitnessu, aniżeli typowe zajęcia na siłowni czy bieganie - tłumaczy.

- Organizacja tych zawodów w Lublinie była trafioną decyzją, ponieważ to miasto jest polską stolicą akrobatyki, z racji tego, że od wielu lat odbywa się tutaj Carnaval Sztukmistrzów - mówi Anne Marie Kot, prezes Polskiego Stowarzyszenia Akrobatyki Powietrznej.

- Mistrzostwa w Lublinie zrobiono z wielką pompą i patrząc od strony zawodnika, to wszystko jest super - przyznaje Sandra Kaczmarek z klubu Pole Dance Jungle w Szczecinie. - Nadal wielu osobom nasz sport kojarzy się wyłącznie z nocnymi klubami i prawdopodobnie tak będzie jeszcze długo. Jeśli my, jako poledancerki będziemy o tym wspominać, to ludzie o tym nie zapomną. Mam nadzieję, że z czasem społeczeństwo przestanie nas postrzegać jako striptizerki - podkreśla.

Zawody w Targach Lublin były podzielone na cztery kategorie wiekowe: 6-9 lat, 10-13, 14-17 oraz 18+. Występowali zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Każdy z zawodników musiał wyjść na scenę i zaprezentować układ do podkładu muzycznego. Tego typu układy są przygotowywane przez kilkanaście tygodni lub jeszcze dłużej.

- Na prezentację układu mieliśmy maksymalnie cztery minuty i pięć sekund. W trakcie pokazu zawodnik musi wykonać elementy, które są narzucone wcześniej w regulaminie. W zależności od kategorii, tych elementów jest od sześciu do 13. Nie musimy wykonywać ich wszystkich, ale wiadomo, że im więcej, tym lepiej. Sędziowie patrzą na czystość układu i technikę wykonywanych elementów. Jak ktoś ma luźne stopy albo ugięte kolana to dostaje minusowe punkty. Ponadto, w tym sporcie ważna jest siła - dodaje zawodniczka mająca na swoim koncie mistrzostwo Polski i Europy amatorów w kategorii Pole Sport. Na Mistrzostwach Świata także zdobyła medal.

Kaczmarek zajmuje się akrobatyką powietrzną dwa lata. Niebawem przejdzie do kategorii profesjonalistów. - Na niektórych zawodach amatorki są klasyfikowane do dwóch lat trenowania, a na niektórych do trzech, niezależnie od wieku. Ja zajęłam się tym sportem dość późno, ale wcześniej miałam dobre przygotowanie, bo trenowałam 20 lat pływanie synchroniczne. Tam też była siła i rozciągnięcie - zauważa.

Reprezentantki Polski zaliczały się do grona faworytów MŚ, bowiem podczas październikowych Mistrzostw Europy na Słowacji wywalczyły osiem medali, w tym cztery złote. W czempionacie globu poszło im jeszcze lepiej, gdyż zdobyły 14 krążków: osiem z najszlachetniejszego kruszcu, dwa srebrne i cztery brązowe.

Oto lista rodzimych zawodniczek, które stanęły na podium:

Kategoria Pole Sport Solo Children Girls - A
1 miejsce - Wiktoria Haczkiewicz (71.4 pkt)

Kategoria Pole Sport Junior Girls - A
3 miejsce - Weronika Łebkowska (56.5 pkt)

Kategoria Pole Sport Amateur Women - A
3 miejsce - Sandra Kaczmarek (57.8 pkt)

Kategoria Pole Sport Solo Professionals Women - B
1 miejsce - Iwona Drzymała (77.5 pkt)

Kategoria Pole Sport Professionals Women - A
1 miejsce - Agata Jarzębowska (93 pkt)

Kategoria Pole Sport Doubles Women
1 miejsce - Aleksandra Sadowska i Anita Kalewska (78 pkt)
3 miejsce - Barbara Knade i Sandra Woźniak (58.5 pkt)

Kategoria Aerial Hoop Solo Professionals Women Subcategory A
2 miejsce - Izabela Przybysz (45.7 pkt)

Kategoria Aerial Silks Solo Amateur Women Subcategory A
1 miejsce - Małgorzata Majchrzak (55.8 pkt)

Kategoria Aerial Silks Solo Professionals Women Subcategory A
1 miejsce - Anna Weklar (67,2 pkt)
2 miejsce - Milena Domino (65.2 pkt)

Kategoria Aerial Hoop Solo Professionals Women Subcategory B
1 miejsce - Iwona Drzymała (80.8 pkt)

Kategoria Aerial Hoop Doubles Women
1 miejsce - Anna Czarnecka i Marta Jasińska (91.1 pkt)
3miejsce - Natalia Fastyn i Aleksandra Żuchowska (81.5 pkt)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski