Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamek Kamieniec pobudza wyobraźnię. Warto wyruszyć tam jesienią. Zobacz zdjęcia

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Trudno sobie wyobrazić stary zamek bez legend i duchów. Jedna z nich opowiada o karlicy Kasi, która była dwórką wojewodziny Barbary Kamienieckiej. Ma ona ukazywać się od czasu czasu w jednej z zamkowych komnat. Czasami widywana jest także (głównie o zachodzie słońca) na murach oraz na dziedzińcu zabytkowych, malowniczych ruin.

Położony na skalnym wzgórzu zamek w Kamieńcu to (na pograniczu Korczyny i Odrzykonia w powiecie krośnieńskim) jest piękny i pełen tajemnic. Pochodzi z XIV wieku. To niezwykły przykład połączenia starej, gotyckiej warowni z unikatowym, trochę dzikim krajobrazem. Może dlatego zamek wygląda jakby żywcem przeniesiony z „Władcy Pierścieni” Tolkiena. Jego historia związana jest jednak z innym, wybitnym dziełem literackim. Warto się tam wybrać także podczas jesiennych eskapad.

30-letni spór sądowy

Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1348 roku. Budowla została wzniesiona na skale - na wysokości 452 m n.p.m. Za czasów Kazimierza Wielkiego warownia służyła jako graniczny zamek obronny. Jej zadaniem była także m.in. obrona traktu handlowego z Polski na Węgry przez Przełęcz Dukielską. Zamek ma ciekawą, nieregularną formę, która jest m.in. efektem ukształtowania terenu na którym został wybudowany.

Dzieje owej fortyfikacji są burzliwe, interesujące. Wiadomo, iż w 1399 r. gościł tutaj np. król Władysław Jagiełło, podczas jednego ze swoich objazdów. Historia zamku związana jest także m.in. z Aleksandrem Fredro, który w 1828 r. wziął ślub z Zofią z Jabłonowskich Skarbkową. Wniosła mu ona w posagu klucz korczyński wraz z połową zamku Kamieniec w Odrzykoniu. Zamek był już wówczas w ruinie.

Fredro zapoznał się w tym czasie z dokumentami opisującymi ponad 30-letni spór sądowy (toczył się on w XVII wieku) Jana Skotnickiego i Piotra Firleja, którzy próbowali dowieść swoich praw do owych włości. Tak powstał pomysł słynnej „Zemsty”.

Muzeum, Krowia Turnia i Smocza Jama

Ta napisana w 1838 r. komedia w czterech aktach, zdobyła ogromną popularność. Jej pierwsze, książkowe wydanie miało miejsce w 1838 r. we Lwowie. W ruinach zamku działa obecnie muzeum. Obok zobaczymy także ponad dwuhektarowy park krajobrazowy. Jego największą atrakcję jest malownicza „grupa skał” (niektóre z nich mają fantazyjne kształty np. „Krowia turnia czy „Smocza jama”). Ścieżka przyrodnicza ma łącznie długość ok. 1,5 km, a różnica wzniesień wynosi tam ok. 150 m.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski