Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapal znicz dla Kacpra, także w Lublinie. 14-latek popełnił samobójstwo, bo był wyszydzany

Aneta Galek
Aneta Galek
Facebook/Zapal znicz dla Kacpra
14-letni Kacper spod Łodzi popełnił samobójstwo, bo, jak mówi jego matka, był prześladowany z powodu tego, że "miał inną orientację, inaczej się ubierał". W weekend w wielu miastach Polski ich mieszkańcy zapalą dla Kacpra znicze. Taka inicjatywa odbędzie się też w Lublinie.

O historii 14-letniego Kacpra z Gorczyna pod Łodzią dowiedzieliśmy się z reportażu Telewizji Nowa TV. Chłopak, jak wynika z relacji jego matki, był prześladowany przez swoich rówieśników w szkole w Łasku, w której się uczył. Od września tego roku miał zacząć naukę w nowym miejscu. Trzy dni po rozpoczęciu roku szkolnego popełnił jednak samobójstwo.

- Moje dziecko było za wrażliwe na te czasy. On sobie nie dawał rady, dokuczali mu w szkole, wyzywali go - mówi matka chłopca w reportażu. Dodaje też, że Kacper był prześladowany z powodu tego, że "miał inną orientację, inaczej się ubierał".

W reakcji na te tragiczne wydarzenia, w wielu miastach Polski w najbliższy weekend zapłoną dla Kacpra znicze. Taka inicjatywa odbędzie się także w Lublinie. - Spotkajmy się w niedzielę, 24 września, o godz. 19 pod Kuratorium Oświaty w Lublinie, aby wspólnie zapalić znicze ku pamięci Kacpra. Jest to kolejna śmiertelna ofiara dyskryminacji i prześladowań osób LGBT w polskich szkołach oraz bierności władz wobec homofobii i mowy nienawiści. Pokażmy swoją solidarność z osobami prześladowanymi za odmienność - czytamy na stronie wydarzenia na Facebooku.

- Chcemy, także tu, w Lublinie, zamanifestować naszą solidarność i brak zgody na homofobiczne zachowania w przestrzeni publicznej. Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o młode osoby - mówi Magdalena Długosz z partii Razem, która jest współorganizatorem wydarzenia. I dodaje: - Przypadek Kacpra, to, że popełnił samobójstwo z powodu homofobicznych komentarzy, bardzo nami wstrząsnął. Dlatego chcemy pokazać, że nie ma zgody na takie zachowania i że tak tragicznie kończy się promowanie mowy nienawiści i brak reakcji na nią.

- Problem nękania dzieci i młodzieży, nie tylko ze względu na orientację psychoseksualną, jest bardzo poważny. Może doprowadzić młodych ludzi do targnięcia się na swoje życie - stwierdza z kolei Magdalena Łuczyn z Lubelskiej Koalicji na Rzecz Kobiet. Przypomina też sprawę sprzed dwóch lat, kiedy samobójstwo z powodu szykan ze strony rówieśników popełnił 14-letni Dominik z Bieżunia. - Teraz zaś rząd wycofuje ze szkół edukację antydyskryminacyjną, co sprawi, że ani młodzież, ani kadra pedagogiczna, nie będzie miała narzędzi do przeciwdziałania takiemu nękaniu - dodaje Łuczyn.

KPH: 63 proc. nastolatków LGB myślało o samobójstwie

Na podobieństwo historii 14-letniego Kacpra do historii Dominika z Bieżunia zwraca też uwagę Cecylia Jakubczak z Kampanii Przeciw Homofobii. - Chłopiec również konfrontował się z homofobiczną nienawiścią. Takich Dominików i Kacprów jest w Polsce więcej - zaznacza.

Z badań KPH wynika, że aż 63% młodych lesbijek, gejów i osób biseksualnych ma myśli samobójcze, a ponad 56. proc. młodzieży LGBT czuje się osamotniona.

- Naszym zadaniem jako dorosłych jest pokazać młodym osobom LGBT, że je akceptujemy i że mogą na nas liczyć. Jako społeczeństwo musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby nie dopuścić do kolejnych tragedii. Dlatego tak ważne jest, aby w niedzielę pod Kuratorium Oświaty w Lublinie pojawiło się jak najwięcej osób. Osób, które uczczą pamięć Kacpra i jednocześnie pokażą młodzieży, że są ludzie, na których może ona liczyć - podkreśla przedstawicielka Kampanii Przeciw Homofobii.

Rząd przyjmuje rekomendacje ONZ

W piątek polski rząd zgodził się z rekomendacjami ONZ, które sugerowały zmiany w kodeksie karnym, tak by prawo chroniło także osoby LGBT. Do katalogu przestępstw z nienawiści mają zostać włączone działania motywowane homofobią i transfobią.

Gdzie młode osoby LGBT mogą zgłosić się po pomoc?

Telefon zaufania Lambdy Warszawa (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00–21:00) tel. 22 628 52 22
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, bezpłatna i anonimowa pomoc (codziennie w godzinach 12.00-22.00) tel. 116 111
Telefon zaufania “Niebieska Linia” dla osób doświadczających przemocy (darmowy i całodobowy) tel. 800 12 00 02
Pomoc psychologiczna i prawna Kampanii Przeciw Homofobii, mail: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski