Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaplanuj swój urlop! Dni wolne i długie weekendy w 2014 roku

Sławomir Cichy
Warto wcześniej zaplanować majówkę. Biorąc cztery dni urlopu można mieć wolne przez 9 dni.

Należymy do jednej z nacji najbardziej zapracowanych na świecie - wynika z najnowszego raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), ogłoszonego w połowie tego roku. Przeciętnie spędziliśmy w pracy 1929 godzin. Wyprzedzają nas nieliczne narody. Rekordzistami są Meksykanie - 2226 godzin rocznie, ponad 2000 godzin spędzają w pracy też mieszkańcy Chile. Do pracoholików należą ponadto Koreańczycy. Tak jak ciężko pracujemy, tak lubimy długo odpoczywać. Jesteśmy wręcz mistrzami w przedłużaniu weekendów, świąt i urlopów. A w przyszłym roku takich okazji będzie sporo.

Zacznijmy zatem od 1 stycznia 2014 roku, który to dzień wypada w środę. Z kolei Trzech Króli, święto wolne od pracy od 2011 roku, jest w poniedziałek. I już mamy pierwszą okazję, by przedłużyć weekend o jeden dzień. Wystarczy bowiem wziąć wolne w czwartek i piątek (2 i 3 stycznia), by cieszyć się urlopem przez 6 dni. Tu jednak kończy się dobra passa w pierwszym kwartale. Nie licząc dzieci, młodzieży i nauczycieli, którym ferie zaczynają się 20 stycznia i trwają do 2 lutego.

Pozostali na kolejne święta poczekać muszą do kwietnia. Wielki Tydzień rozpoczyna się w połowie miesiąca. Niedziela Wielkanocna przypada na 20 kwietnia, a Poniedziałek Wielkanocny - 21 kwietnia. I to w zasadzie prawie wszystko, jeśli chodzi o nadprogramowe wolne w kwietniu.

W zasadzie, bo biorąc wolne 28, 29, 30 kwietnia i 2 maja, za cztery dni urlopu zyskujemy... 9 dni bez pracy. To się nazywa długa majówka! W wersji okrojonej wystarczy wziąć wolne 2 maja, by cieszyć się wolnością od obowiązków zawodowych przez cztery dni. Co więcej, Święto Konstytucji 3 Maja wypada w sobotę, a to oznacza dodatkowy wolny dzień do wykorzystania w innym terminie.

Zielone Świątki to niedziela 8 czerwca i dzień wolny od handlu, czyli laba dla sprzedawców z hiper- i supermarketów, nie mówiąc o galeriach, które tego dnia będą zamknięte. W czerwcu trochę oddechu od pracy da też święto Bożego Ciała. W 2014 roku wypada - 19 czerwca i tradycyjnie jest to czwartek. Biorąc wolne w piątek 20 czerwca przedłużymy sobie weekend do czterech dni.

Ostatni dzień roku szkolnego przypada na piątek 27 czerwca. Wakacje potrwają do niedzieli 31 sierpnia. Ci, którzy do szkoły już nie chodzą, otrzymają w lecie bonus w postaci święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które przypada zawsze 15 sierpnia. W 2014 roku będzie to piątek, co oznacza kolejny 3-dniowy weekend.

1 listopada to sobota, więc należy nam się kolejny wolny dzień w innym terminie. Można go wykorzystać przed Świętem Niepodległości 11 listopada, który wypadnie we wtorek - pozwoli nam to przedłużyć weekend do 4 dni.

Wigilia w 2014 r. to środa, Boże Narodzenie - czwartek, a drugi dzień świąt - piątek. Sylwester to kolejna środa, a Nowy Rok 2015 roku powitamy w czwartek. To oznacza, że biorąc 7 dni urlopu można cieszyć się świętami aż przez 16 dni, czyli ponad połowę miesiąca!

Sumując: w 2014 roku czeka nas 250 dni do przepracowania oraz 115 dni wolnych od pracy przy uwzględnieniu wszystkich weekendów i świąt. A do tego mamy jeszcze urlop...

Kurier Lubelski na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski