reklama

Zero punktów dla prezydenta

Tomasz Biaduń
Radny Marcin Nowak prezentuje koszulkę, którą po konferencji przekazał prezydentowi Lublina Adamowi Wasilewskiemu. Karol Wiśniewski
Wczoraj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa zwołana przez radnych Piotra Więckowskiego i Marcina Nowaka. To odpowiedź lokalnych polityków na niedawną decyzję prezydenta Adama Wasilewskiego o odrzuceniu propozycji zorganizowania w Lublinie mistrzostw.

Europy w koszykówce kobiet. - To skandal, że o takich rzeczach dowiadujemy się z prasy. Karygodne jest również to, że zastępca dyrektora Kancelarii Prezydenta mówi otwarcie w gazetach, że miasto woli promować kulturę niż sport, nawet jeśli ten sport jest na najwyższym poziomie (wywiad z Michałem Krawczykiem ukazał się na naszych łamach - red.) - grzmią radni.

Na jednej konferencji nie zamierzają jednak poprzestać. Więckowski już zapowiedział zorganizowanie we wtorek posiedzenia komisji sportu (godz. 14), na którą chce zaprosić m.in. prezydenta Wasilewskiego, wiceprezydenta Włodzimierza Wysockiego oraz Krawczyka.

- To chore, że nie jesteśmy o takich rzeczach informowani. Komisja jest po to, aby zacząć mówić głośno o całej sprawie. Chcemy usłyszeć zadowalające nas odpowiedzi. Straszne jest to, że nie zostały nawet podjęte jakiekolwiek próby negocjacji, osiągnięcia porozumienia. Takich rzeczy nie można zamiatać pod dywan! - oburza się Więckowski.

Przy okazji radny przytacza niedawno opublikowane statystyki jednego z ośrodków badawczych. - To proste wyliczenia. Ukazują, że udział sportu w promocji Lublina to 34%, reszta gałęzi odgrywa dużo mniejszą rolę, kultura np. tylko 10% - przedstawia wyniki Więckowski.

Adama Wasilewskiego bez pardonu atakuje też Nowak: - Prezydent udowodnił, że nie rozumie, na czym polega promocja miasta. Wielokrotnie afiszował się z potrzebami zwiększenia środków na nią, a tymczasem po raz kolejny udowadnia, że sport go nie interesuje. Owszem, postulował za Tour de Pologne, nawet po zeszłorocznym blamażu tej imprezy. Ale chwilę potem dał "czapę" dużo ważniejszej imprezie. Pan Wasilewski nie zdaje sobie sprawy, jaka jest ranga mistrzostw Europy, nie zna się na tym. Co gorsza, nie chciał zasięgnąć opinii rad-nych, nie dokonał żadnej analizy - wylicza prezydenckie po-tknięcia Nowak.

- Organizacja zawodów na takim poziomie to możliwość pokazania i promocji miasta. O tym chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Zawody sportowe, zwłaszcza te rangi międzynarodowej, są w stanie ściągnąć dużo większą publikę niż inne imprezy. Dodajmy do tego, że wszystko transmituje telewizja i mamy fantastyczną okazję dać świadectwo tego, co naprawdę potrafimy na szeroką skalę - wtóruje Nowakowi Więckowski.

Mimo że ton obu radnych jest poważny, a zasób mocnych argumentów bardzo bogaty, obaj potrafili z humorem podejść do całej sytuacji. Zamówili bowiem dla prezydenta specjalną koszulkę z napisem "Do kosza z taką promocją. Wasilewski 0 pkt".

- Tylko proszę dobrze uchwycić te "punkty", bo pan prezydent pomyśli jeszcze, że nazywam go zerem - śmiał się chwilę przed wręczeniem nietypowego prezentu Nowak.

Prezydent Wasilewski koszulkę przyjął, choć do foto-grafii nie chciał pozować. Tak samo jak komentować podarunku. Po jego otrzymaniu szybko rozpoczął kolejne służbowe spotkanie.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

R
Repetent

Do czego służy lubelski student: jest pachołkiem lub ślepym narzędziem w łapskach politykierów. Może wpłacać czyjąś sarę na Jego konto , może głosować na POkraki POlityczne, może roznosić ulotki wyborcze, może wieszać plakaty wyborcze tym co dobrze płacą, może skończyć w terminie studia, może wyjechać za granicę jak nie załapie się do młodzieżówki PO i nie dostanie pracy w Ratuszu, może sprzątać ulice w Londynie , może pracować na zmywaku w Irlandii i na koniec może wrócić do Lublina i po 3 dniach zarejestrować się w MUP. I powtórzyc powyższe błazeństwo od nowa bo za kilka miesięcy wybory Prezydenta Miasta i samorządowe.

T
Tomasz M

Sądziłem, że jest to wątek forum na temat zasadności decyzji urzędników UM Lublina, a nie na temat słabej lub braku promocji miasta Lublina.

Lublin od lat nie ma szczęścia do włodarzy, jeden jest lepszy od drugiego, a co za tym idzie rozwój miasta jest bardzo powolny w porównaniu nawet do innych miast ściany wschodniej. Przez lata nie zbudowaliśmy lotniska, nie zrobiliśmy obwodnicy Lublina czy w końcu nie ściągnęliśmy znaczącego kapitału do miasta.
Część winy nie jest też po naszej stronie, ponieważ jeszcze w czasach PRL-u Kongresówka przyjęła dokumenty określające priorytety w rozwoju kraju, niestety w tych dokumentach Lubelszczyzna została ujęta jako kraina zielona, mające na celu zdrowo wyżywić Polaków. Dokument ten od tego czasu wielokrotnie był zmieniany ale najważniejsze co do Lublina nie zmieniło się. Przykro,że nasi parlamentarzyści przez lata nie starali się tego zmieniać, tylko brylowali w mediach i promowali swoje ego czyt. Sierakowska, Kurczuk, Kruk a dziś Palikot.
Błędem było i jest przyjęcie przez Włodarza Lublina strategii rozwoju miasta opartej na studentach i wyższych uczelniach, swoje czasu Pan Prezydent głosił hasło że Lublin będzie prawie Oxfordem. Tylko różnica jest ogromna, a mianowicie jak reklama mówi "Prawie robi dużą różnicę". W dzisiaj sytuacja jest bardzo dynamiczna:
- na studia idzie niż demograficzny, co roku liczba studentów spada o ok.3,37 %
- student wybierając miasto w którym będzie studiował wybiera pod kątem znalezienia przyszłej pracy oraz stałych opłat związanych z egzystencją (czynsze, prąd itp. są w Lublinie jedne z najwyższych w Polsce i nie mają uzasadnienia w stosunku do PKB regionu),
- najważniejsze infrastruktura czyli brak dobrego dojazdu do Miasta i drogie mieszkania (które są wynikiem braku racjonalnego planu zagospodarowania miasta).

To wszystko rzutuje na to, że nawet grube miliony wydawane na promocje nie zrobią z Lublina metropolii, sukces zależy od ludzi którzy zarządzają miastem. Lublina nie stać na to żeby zmarnować następne lata i stać się Miastem inspiracji do emigracji.

K
Kameleon

Jak Pruszkowski skończył Globus to zaraz obszczymurki podnieśli krzyk, że hala nie spełnia warunków UE bo nie ma 5 tys miejsc siedzących. W tm czasie Torwar mieszczący 4 tys. kibiców organizował ME w łżwiarstwie figurowym i nikomu to nie przeszkadzał. Jak brak argumentów to się nagina problemy. Panie Tomaszu M. czepianie się radnych czy kibiców to chęć usprawiedliwienia tej miernoty ze Szczebrzeszyna, którego zły los rzucił nam Lublinianom w te strony. Miał 10mln żeby wykupić od "Cukru Polskiego" tereny cukrowni a nie ma ca 1 mln ( reszta to sponsorzy i mieszkańcy Lublina ) na imprezę stulecia Lublina. Przecież od 1918r takiej imprezy w Lublinie nie było.

k
kefir

Głosowałem na pana Wasilewskiego. I może jest lepiej niż za Pruszkowskiego, ale mam wrażenie, że nasz prezydent już za bardzo przywykł do roli wykładowcy, aby nauczyć się rozmawiać z ludźmi. Niejaki 12 pisze, że na te mecze przyszłoby mało ludzi. Może i racja, że nie byłoby tłumów, ale jeśli w danym mieście nie są organizowane ŻADNE imprezy sportowe, to jak możemy oczekiwać, że kiedykolwiek zostanie zorganizowany jakiś duży turniej? Miasto musi najpierw udowodnić swoje możliwości przygotowania hali, parkingów, transmisji telewizyjnych, hoteli itd. Jeśli nie chce zrobić tego przy imprezie mniejszej rangi, to w świat idzie sygnał - nie potrafimy.
Nie znam się na tym, o czym pisze Tomasz M, brzmi to sensownie, ale oddawanie takich imprez walkowerem świadczy o braku ambicji w naszym ratuszu. A swoją drogą Globus wydaje się niezłą porażką - słyszałem już jakiś czas temu, że organizacja meczy siatkarskiej Ligi Mistrzów jest niemożliwa, bo brakuje kilkuset miejsc na widowni. Kto to projektował? Kto to zatwierdził?

T
Tomasz M

Najważniejsze w tym wszystkim jest , że Lublin jako ewentualny organizator nie spełnia wymogów formalnych FIB-y m.in.:
- Miasto organizujące ME musi być w odległości max. 100 km od lotniska pasażerskiego,
- Miasto organizator musi mieć co najmniej dwa hotele o standardzie 4 gwiazdek,
- Hala na której odbywają się zawody musi mieć co najmniej 6 szatni (Globus ma 4),
- Hala na której odbywają się zawody musi mieć co najmniej 4 widny dla osób niepełnosprawnych.

Dlatego polityk-radny z nadwagą nie mający zielonego pojęcia o sporcie niech nie odzywa się w tej sprawie i nie robi szopki. Rozumiem frustrację związaną z brakiem pewności politycznej i głodem bycia w mediach, ale proponuję na przyszłość poczytać trochę i dowiedzieć podstawowych rzeczy za nim zacznie się szczekać.

b
borys

Panowie bawicie sie jak dzieci. Dotyczy to nie tylko radnych samorządowych ale i posłów. Już nikt mnie nie przekona, że mam głosować, bo nieobecni nie mają racji. Obecni tez niż nie znaczą. Tylko za ich pomocą rożne miernoty otrzymują stanowiska. Dlatego ja i moja rodzina nigdy nie będziemy uczestniczyli w żadnych wyborach. Wybory w tym kraju to jedna wielka kpina.

p
pp

Wielmożny Pan Wasilewski żali się iż nie ma na to pieniędzy, a jak zmarnowano z jego inicjatywy 2 mln zł. na projekt w sprawie modernizacji stadionu na Al. Zygmuntowskich i Kresowej to jest w porządku.
Wstyd, wielki wstyd iż mamy takiego Prezydenta.

R
Ryjo

Kto ukradł 2 mln PLN? W ciągu 2 dni koszt imprezyME spadł z 5 do 3 mlnPLN. Do końca stycznia spadnie do 1 mln.

k
kod

Ten pajać Nowak lansuje się sposobem Palikota. Uderzyć po chamsku i prostacku w człowieka, który nie dał mu posady/ bo co umie taki Nowak / ? Nagłaśniać się atakami bo na Prezydenta ludzie patrzą to i on siebie pokaże jego przeciwnikom Umie zmieniać partie , mącić i obrzucać błotem dawnych kolegów z opuszczonych partii. Wyjąkowa fałszywa i obłudna kreatura ubrana w szmaty obrońcy uciśnionych.
. Przyjdzie czas,że trucizną odpłaci się też swoim dobrodziejom z PISu bo dorosłym osobnikom charaktery się nie zmieniają.
Gryzie przy każdej okazji a Prezydent nie zniża się żeby reagować na tak podłe zaczepki człowieka, którego rekomendował do Rady Miasta.
Różnicy klasa jak mawiał Sztautynder.

M
Mario

Propnuję Panom schować się pod stół. Wielcy obrońcy interesów maista. Śmieszne...

W
Wieśniak

Kochani nie dziwcie się Oni są juz na wylocie. Tam włożą sarę gdzie coś będą z tego mieli. Tak jak np. odkupienie za 10mln PLN terenu po byłej Cukrowni Lublin i to od takiego drania jakim był "Cukier Polski". Przecież za 2 lata ten teren byłby Gminny bo wysokość podatku od nieruchomości pokryłaby wartość nieruchomości. I na co wydały t.zw. władze Lublina te pieniądze - na sport. Pod budowę wirtualnego stadionu miejskiego, który nigdy tam nie powstanie. Było to zwykłe wyciągnięcie "kumpli" z kłopotów pod przykrywką stadionu. A ME w koszykówce to won bo "ni ma pinindzy". Hala stoi bo wybudował ją ten draqń "Pruszon". Kumple z PO są tam zatrudnieni a czy jest impreza w hali czy nie to i tak się co miesiąc swoje weżmie. A ten Pan AW najlepiej jakby nic nie robił tak jak Korniszonek wtedy Lublin rósłby w siłę a nam żyłoby się dostatniej. Pyta się tam jeden dyżurny pachołek AW - czy chcemy wydać 3 bańki? Chcemy.

12

Chcecie wydać 3 bańki na mistrzostwa kobiet??? a kto ogląda koszykówkę kobiet??? myślicie że globus byłby zapełniony chociaż połowie? Macie drużynę która zdobyła kilkadziesiąt tytułów mistrza Polski, Puchary PolskI, Puchar Konf a ile osób chodzi na Montex???? Tak samo byłoby z tymi mistrzostwami- zwłaszcza że byłyb to mecze innych drużyn a nie kadry Polski. Wolę reklamę Lublina w kinach niż durne mistrzostwa

d
d

Oj nie ładnie panie Nowak ,tak dokopywać swojemu koledze.Krótką ma pan pamięć panie Nowak !

m
mosquito

dać 1 mln zł swoim urzędnikom a nie 3 mln zł na jakieś "gupoty" !

g
gg

Lublina też do Euro nie zgłosili.Rzeszów się zgłosił,chodzi o medialny szum i promocję.Wiadomo,że nie dostalibyśmy euro jako gospodarza piłkarskiego ale o zaplecze.Gdzieś Ci ludzie muszą mieszkać przez te pare dni a i myślenie długofalowe(turystyka na następne lata) widać że boli w ratuszu.Samo zgłoszenie kandydatury to podstawa.Ci ludzie nie mają pojęcia o niczym.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3