Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielony Budżet Lublina 2024. Wiemy już jakie projekty przeszły pozytywną ocenę formalną

Jakub Sarek
Małgorzata Genca
Zielony zakątek ze ścieżką sensoryczną przy ul. Harcerskiej na Sławinku, wąwóz Węglinek, naturalistyczna koncepcja zagospodarowania Wąwozu Pokolenia na LSM - to jedne z 21 projektów zgłoszonych w ramach tegorocznej edycji Zielonego Budżetu, które uzyskały pozytywną oceną formalną. O tym, które z nich zostaną ostatecznie przeznaczone do realizacji dowiemy się w połowie marca.

– Tegoroczna siódma edycja Zielonego Budżetu, tak jak i poprzednie, cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkanek i mieszkańców, gdyż otrzymaliśmy 41 projektów. Tym razem uwagę skierowaliśmy na mniej zagospodarowane obszary miejskie – naturalne łąki, lasy, zagajniki i siedliska, które od lat funkcjonują jako zieleń publiczna, ale powstały zupełnie naturalnie - informuje Blanka Rdest, dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Lublinie.

Zakończyła się właśnie formalna ocena zgłoszonych projektów. Przez "formalne" sito pomyślnie przeszły 21 inicjatywy.

Na liście figurują m.in. zielony zakątek ze ścieżką sensoryczną przy ul. Harcerskiej na Sławinku, wąwóz Węglinek, realizacja naturalistycznej koncepcji zagospodarowania Wąwozu Pokolenia na ul. Zana i Nowomiejskiej czy "rewaloryzacja i zwiększenie bioróżnorodności ostoi biologicznej w obrębie Parku Centralnego na Felinie". Oceny dokonywali pracownicy wydziałów i jednostek miejskich. Pod uwagę brali oni m.in. czy zgłoszone inicjatywy wpisują się w tematykę tegorocznej odsłony Zielonego Budżetu, są zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego, a także czy ich realizacja przewidziana jest na terenach należących do miasta. Kryteriów nie spełnił m.in. projekt pn. "Dolina Czechówki".

- Jego zakres zakłada utworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni rekreacyjnej, co wiąże się z dużą ingerencją w przyrodę i ze znacznym przeobrażeniem wskazanego terenu - czytamy w uzasadnieniu negatywnej oceny projektu.

Wnioskodawcy, którzy nie zgadzają się z werdyktem, mają do 1 marca czas na złożenie odwołań.

- Po ich rozpatrzeniu nastąpi etap oceny merytorycznej. Wnioski zostaną zaprezentowane Panelowi Ekspertów (w jego skład wejdą m.in. przedstawiciele Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej, Biuro Partycypacji Społecznej oraz eksperci i ekspertki z zakresu zieleni, gospodarki przestrzennej i krajobrazu - dop. red.), który wskaże do realizacji najciekawsze z nich - zapowiada Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Zwycięskie projekty mamy poznać w połowie marca.

Jak informował w grudniu 2023 r. Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina, w ramach sześciu wcześniejszych edycji Zielonego Budżetu ratusz zrealizował ponad 80 projektów na terenie miasta. Powstało również kilkadziesiąt zielonych enklaw i miejsc odpoczynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pożar w rozlewni gazu w Głogowie - tak doszło do wypadku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski