MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w Wojsku Polskim. Prezydent mianował nowych dowódców

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Prezydent mianował gen. broni Wiesława Kukułę na stanowisko Szefa Sztabu Generalnego WP, a gen. dyw. Macieja Klisza na stanowisko Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych
Prezydent mianował gen. broni Wiesława Kukułę na stanowisko Szefa Sztabu Generalnego WP, a gen. dyw. Macieja Klisza na stanowisko Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych fot. Adam Jankowski
Prezydent Andrzej Duda dokonał we wtorek zmian na najwyższych stanowiskach dowódczych w Siłach Zbrojnych RP.

Uroczystość mianowania nowych dowódców odbyła się we wtorek w Pałacu Prezydenckim. Decyzją prezydenta, zwierzchnika Sił Zbrojnych RP Andrzeja Dudy, nowym Szefem Sztabu Generalnego został generał Wiesław Kukuła, dotychczasowy Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Z kolei na stanowisko Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych mianowany został generał Maciej Klisz, dotychczasowy dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wcześniej prezydent RP zwolnił z dniem 10 października 2023 r. ze stanowiska Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmunda Andrzejczaka oraz ze stanowiska Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasza Piotrowskiego.

Prezydent: Szef Sztabu Generalnego to pierwszy żołnierz Rzeczpospolitej

– Cieszę się, że pan generał należy do tych ludzi, którzy nie tylko chcą ojczyźnie służyć, ale którzy przede wszystkim także gotowi są w trudnych momentach brać na siebie odpowiedzialność za ważne, czy też wręcz najważniejsze sprawy związane z dbaniem o bezpieczeństwo ojczyzny, z dbaniem o bezpieczeństwo obywateli, ze służeniem Polsce z pełnym oddaniem i profesjonalizmem – powiedział prezydent gratulując generałowi Kukule nominacji.

– To jest stanowisko wielce odpowiedzialne. Szef Sztabu Generalnego to pierwszy żołnierz Rzeczpospolitej. To szczególna sytuacja, ta, w której się znajdujemy. Wiemy doskonale, że obok naszej granicy, tuż za nią od półtora roku toczy się wojna wywołana rosyjską agresją – podkreślił.

– Wiemy o tym, że było w tym czasie kilka bardzo trudnych momentów. Wiemy o tym, że trzeba mieć nerwy ze stali, wielką odpowiedzialność i w sposób bardzo mądry i rozważny podejmować decyzje. Ale też trzeba cały czas, myśląc o bezpieczeństwie naszych rodaków, być niezwykle elastycznym, mądrym w dowodzeniu, mądrym w procesach decyzyjnych – dodawał prezydent Duda.

Kim są nowi dowódcy?

Generał broni Wiesław Kukuła jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu, Wyższego Kursu Specjalistycznego, studiów magisterskich w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie na kierunku elektronika i telekomunikacja oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania w Polish Open University. Ukończył także studia polityki obronnej w warszawskiej Akademii Sztuki Wojennej. Służbę liniową rozpoczął w 1996r. w ówczesnym 1. Pułku Specjalnym Komandosów (obecnie Jednostka Wojskowa Komandosów), gdzie przez 11 lat zajmował stanowiska od dowódcy plutonu przez dowódcę kompanii, szefa łączności, szefa sekcji wsparcia dowodzenia i łączności po szefa sztabu jednostki. W czasie służby w jednostce został skierowany do służby w ramach PKW Irak. Przez pięć lat dowodził Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu. Następnie objął stanowisko Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. 6 lutego 2023 roku został mianowany na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Generał dywizji Maciej Klisz to absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, Akademii Obrony Narodowej, Podyplomowych Studiów Operacyjno-Taktycznych oraz US Army War College. W latach 1995-2003 pełnił służbę na stanowiskach dowódczych i sztabowych w 6. Brygadzie Desantowo-Szturmowej. Dwukrotnie pełnił służbę w Bośni-Hercegowienie w ramach misji IFOR (1996-1997) oraz SFOR (1999-2000). W 2001 roku ukończył kurs oficera wojsk powietrznodesantowych w Stanach Zjednoczonych: kurs skoczka spadochronowego, kurs PATHFINDER oraz kurs RANGERS.

Był pierwszym polskim oficerem, który służył na poziomie operacyjnym jako doradca ds. sił specjalnych (SOF Advisor) w Response Operations Forces Command (RFOC) w Niemczech. Służbę w wojskach specjalnych kontynuował do 2016 zajmując kolejne stanowiska w Dowództwie Wojsk Specjalnych oraz Jednostce Wojskowej KOMANDOSÓW. W 2015 roku był szefem sztabu komponentu sił specjalnych NATO w Afganistanie (NSOCC-A).

W latach 2016-2019 był szefem sztabu Wojsk Obrony Terytorialnej. W roku 2020 został mianowany Zastępcą Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej, zaś w lutym tego roku objął dowodzenie nad WOT.

Dymisje dowódców. Generałowie Rajmund Andrzejczak oraz Tomasz Piotrowski odchodzą

Konieczność zmian w Wojsku Polskim jest konsekwencją dymisji dwóch dowódców. W poniedziałek wypowiedzenia stosunku służbowego złożyli Szef Sztabu Generalnego gen. Rajmund Andrzejczak oraz Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomasz Piotrowski. Ich rezygnacje zostały przyjęte przez prezydenta Andrzeja Dudę.

i.pl, PAP, MON

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

mm

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany w Wojsku Polskim. Prezydent mianował nowych dowódców - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski