Zmienne szczęście drużyn z Lubelszczyzny na inaugurację rundy rewanżowej Tauron 1. Ligi

(Siatkarze PZL Leonardo Avii Świdnik plasują się na pozycji wicelidera Tauron 1. Ligi) PZL Leonardo Avia Świdnik
Zespoły Tauron 1. Ligi rozpoczęły zmagania w rundzie rewanżowej. PZL Leonardo Avia Świdnik wygrała w Białymstoku z ekipą REA BAS 3:0, a Bogdanka Arka Chełm uległa niespodziewanie 2:3 w Głogowie KGHM SPS Chrobremu.

Podopieczni trenera Jakuba Guza udanie zrewanżowali się ekipie z Białegostoku za porażkę we własnej hali 0:3 na inaugurację rozgrywek. MVP sobotniego starcia został wybrany Mateusz Łysikowski.

W premierowej odsłonie do stanu 5:5 drużyny grały punkt za punkt. Następnie swoją przewagę zaczęli budować świdniczanie i po serii dobrych zagrywek Mateusz Łysikowski, Avia odskoczyła na 8:5. Białostoczan do walki próbował poderwać Jędrzej Goss (9:10), jednak w dalszej fazie tego seta, rytm gry dyktowali goście.

W ataku brylował duet Maciej Ptaszyński i Damian Wierzbicki. Co prawda rywale walczyli ambitnie do końca, ale decydujące słowo należało do Avii. W ostatniej akcji pierwszej partii, Wierzbicki skutecznym blokiem zatrzymał Sebastiana Lisickiego.

Drugą odsłonę zdecydowanie lepiej otworzyli przyjezdni, którzy objęli pięciopunktowe prowadzenie, natomiast w połowie seta powiększyli przewagę do siedmiu oczek. Przy tak dobrze dysponowanej drużynie ze Świdnika, gospodarze nie byli w stanie nawiązać równorzędnej walki i w efekcie goście wygrali te partię 2:0, obejmując prowadzenie w całym meczu 2:0.

Początek trzeciego seta był najbardziej wyrównany, ale z czasem ekipa Jakuba Guza udowodniła swoją dominację. Avia utrzymywała przewagę dwóch-trzech punktów, a po dwóch punktowych blokach pod koniec seta, powiększyła swoją przewagę do pięciu oczek.

Żółto-niebiescy po zwycięstwie w Białymstoku zajmują pozycję wicelidera tabeli. Świdniczanie po rozegraniu siedemnastu meczów maja na koncie 39 pkt. (13 zwycięstw i 4 porażki). Do zajmującego pierwsze miejsce MKS-u Będzin tracą zaledwie dwa oczka. Lider rozegrał jednak do tej pory o jedną potyczkę mniej.

REA BAS Białystok - PZL Leonardo Avia Świdnik 0:3 (21:25, 20:25, 20:25)
Avia: Łysikowski 10, Pigłowski 4, Obermeler 5, Wierzbicki 15, Kuś (libero), Połyński 7, Ptaszyński 13 oraz Machowicz. Trener: Jakub Guz

Z kolei w meczu inaugurującym drugą część rundy zasadniczej na zapleczu PlusLigi, Bogdanka Arka Chełm dość niespodziewanie podzieliła się punktami z na wyjeździe z ekipą KGHM SPS Chrobry Głogów. Team trenera Bartłomieja Rebzdy prowadził już 2:0, ale nie potrafił dobić rywala i przypieczętować zwycięstwa. Głogowianie odwrócili losy meczu i zdecydowanie dominowali w tie-breaku.

W meczu w Głogowie nie brakowało emocji. Zespoły, które znajdowały się na przeciwległych biegunach tabeli rozegrały niezwykle zacięte spotkanie, a wszystkie partie, oprócz wspomnianego tie-breaka rozstrzygały się dopiero w końcówkach.

Wydawało się, że chełmianie wywiozą komplet punktów z Głogowa, jednak gospodarze w decydujących fragmentach gry trzeciej i czwartej partii zachowali odpowiednią koncentrację, wygrywając sety odpowiednio 26:24 i 28:26.

Decydująca odsłona zaczęła się od prowadzenia głogowian 4:1, którzy przed zamianą stron nadal mieli trzy oczka zaliczki (8:5). Po wznowieniu gry miejscowi nadal kontynuowali dobrą grę i mogli cieszyć się ze zdobycia dwóch punktów w starciu z faworytem.

KGHM SPS Głogów - Bogdanka Arka Chełm 3:2 (22:25, 27:29, 26:24, 28:26, 15:8)
Arka: Marcyniak 12, Cabaj (libero), Rusin 18, Szwaradzki 23, Gonciarz, Łapszyński, Baran 9 oraz Miszczuk 2, Dobosz 6, Magnuszewski, Sas (libero), Kulik 2. Trener: Bartłomiej Rebzda