Dyplomy wyróżnionym wręczał Przemysław Czarnek, szef resortu edukacji. Uroczystość odbyła się w Sali Błękitnej urzędu wojewódzkiego.
– Stypendia są nagrodą za to, co już osiągnęliście, ale też zachętą do dalszego rozwijania talentów. Liczymy na was – mówi.
Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się jednemu uczniowi danej szkoły, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy i uzyskał w niej najwyższe wyniki. W pozostałych dziedzinach musiały być co najmniej dobre. Stypendium wynosi 300 zł miesięcznie, natomiast stypendium MeiN – 3 tys. jednorazowej wypłaty. Otrzymują je uczniowie mający na koncie wybitne osiągnięcia edukacyjne.
– Bardzo się cieszę, że udało mi się osiągnąć taki sukces. Czuję się mocno podekscytowany – przyznaje Rafał Nowakowski, trzecioklasista w Technikum Terenów Zieleni funkcjonującym w Państwowych Szkołach Budownictwa i Geodezji w Lublinie. Jaki ma przepis na sukces? Niełatwy. – Było ciężko. Cały rok trzeba się było uczyć, cały czas. Najwięcej przyjemności, choć to może się wydawać dziwne, sprawia mi nauka matematyki, chemii i przedmiotów zawodowych. W przyszłości chciałbym zostać architektem wnętrz – zdradza.
– Jetem zaskoczona, zupełnie się nie spodziewałam, że to się tak potoczy. Kiedy dostałam telefon ze szkoły, że zostałam stypendystką, nawet nie wiedziałam, jak zareagować – wspomina Emilia Rumińska, maturzystka II LO. Jak dużo czasu poświęca na naukę? – Niedługo matura, więc uczę się dużo. Tak naprawdę zaraz po powrocie do domu siadam do książek, żeby nie robić sobie niepotrzebnych zaległości. Najbardziej lubię się realizować w geografii i matematyce. W zeszłym roku startowałam w olimpiadzie z geografii, a w tym w olimpiadzie o Diamentowy Indeks AGH – mówi.
Wśród stypendystów znalazła się także Hania Czaban, maturzystka Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego Paderewski, która w wieku 17 lat zadebiutowała jako pisarka. Jej książka „Cały ten czas” powstała podczas zdalnej nauki.
– Oszczędzałam dużo czasu m.in. dzięki braku dojazdów, więc mogłam go przeznaczyć na tworzenie powieści. Edukacja zdalna, mimo swoich minusów, pozwoliła mi zrealizować pasję i marzenie. Zaraz matura, i to ona jest dla mnie priorytetem, ale w wakacje chciałabym się skupić przede wszystkim na pisaniu kolejnej powieści – przyznaje licealistka. Za książkę dostała dodatkowe wyróżnienie, a jak się czuje w gronie 434 najlepszych uczennic i uczniów Lubelszczyzny? – To był chyba trochę efekt uboczny, który wynikał z tego, że mocno angażowałam się w obowiązki szkolne. Stypendium jest dla mnie docenieniem moich starań.
– Jestem z siebie dumny – przyznaje Szymon Ostrowski z XX LO i jako jedyny potrząsa głową na pytanie, czy stypendium było trudne do zdobycia.
- Targi Młodej Pary w CSK, czyli najnowsze ślubne trendy. Zobacz zdjęcia
- Motor Lublin triumfatorem mistrzostw Polski par klubowych na Golęcinie!
- Tłum chętnych do wystąpienia w filmie historycznym [ZDJĘCIA Z CASTINGU]
- Lena Tylus i Natalia Rabczuk w „The Voice Kids”. Jak poradziły sobie podczas bitew?
- Arena Gier w Lublinie. Miłośnicy planszówek będą zachwyceni! Zobacz zdjęcia
- S19 robi kolejny krok w drodze na północ

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?