Nasza Loteria

Znamy najlepszych uczniów i uczennice Lubelszczyzny. Dostali stypendium od premiera i ministra edukacji i nauki

434 uczniów i uczennic Lubelszczyzny zostało stypendystami Prezesa Rady Ministrów. Stypendium Ministra Edukacji i Nauki trafiło do 26 osób.

Dyplomy wyróżnionym wręczał Przemysław Czarnek, szef resortu edukacji. Uroczystość odbyła się w Sali Błękitnej urzędu wojewódzkiego.

– Stypendia są nagrodą za to, co już osiągnęliście, ale też zachętą do dalszego rozwijania talentów. Liczymy na was – mówi.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się jednemu uczniowi danej szkoły, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy i uzyskał w niej najwyższe wyniki. W pozostałych dziedzinach musiały być co najmniej dobre. Stypendium wynosi 300 zł miesięcznie, natomiast stypendium MeiN – 3 tys. jednorazowej wypłaty. Otrzymują je uczniowie mający na koncie wybitne osiągnięcia edukacyjne.

– Bardzo się cieszę, że udało mi się osiągnąć taki sukces. Czuję się mocno podekscytowany – przyznaje Rafał Nowakowski, trzecioklasista w Technikum Terenów Zieleni funkcjonującym w Państwowych Szkołach Budownictwa i Geodezji w Lublinie. Jaki ma przepis na sukces? Niełatwy. – Było ciężko. Cały rok trzeba się było uczyć, cały czas. Najwięcej przyjemności, choć to może się wydawać dziwne, sprawia mi nauka matematyki, chemii i przedmiotów zawodowych. W przyszłości chciałbym zostać architektem wnętrz – zdradza.

– Jetem zaskoczona, zupełnie się nie spodziewałam, że to się tak potoczy. Kiedy dostałam telefon ze szkoły, że zostałam stypendystką, nawet nie wiedziałam, jak zareagować – wspomina Emilia Rumińska, maturzystka II LO. Jak dużo czasu poświęca na naukę? – Niedługo matura, więc uczę się dużo. Tak naprawdę zaraz po powrocie do domu siadam do książek, żeby nie robić sobie niepotrzebnych zaległości. Najbardziej lubię się realizować w geografii i matematyce. W zeszłym roku startowałam w olimpiadzie z geografii, a w tym w olimpiadzie o Diamentowy Indeks AGH – mówi.

Wśród stypendystów znalazła się także Hania Czaban, maturzystka Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego Paderewski, która w wieku 17 lat zadebiutowała jako pisarka. Jej książka „Cały ten czas” powstała podczas zdalnej nauki.

– Oszczędzałam dużo czasu m.in. dzięki braku dojazdów, więc mogłam go przeznaczyć na tworzenie powieści. Edukacja zdalna, mimo swoich minusów, pozwoliła mi zrealizować pasję i marzenie. Zaraz matura, i to ona jest dla mnie priorytetem, ale w wakacje chciałabym się skupić przede wszystkim na pisaniu kolejnej powieści – przyznaje licealistka. Za książkę dostała dodatkowe wyróżnienie, a jak się czuje w gronie 434 najlepszych uczennic i uczniów Lubelszczyzny? – To był chyba trochę efekt uboczny, który wynikał z tego, że mocno angażowałam się w obowiązki szkolne. Stypendium jest dla mnie docenieniem moich starań.

– Jestem z siebie dumny – przyznaje Szymon Ostrowski z XX LO i jako jedyny potrząsa głową na pytanie, czy stypendium było trudne do zdobycia.

od 7 lat
Wideo

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski