Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znowu będziemy mogli korzystać z usług fizjoterapeutów. „Duże grono pacjentów cierpiało przez brak rehabilitacji"

Patrycja Korgol
Arkadiusz Wojtasiewicz/zdjęcie ilustracyjne
O zapowiedzianym wznowieniu usług fizjoterapeutycznych rozmawiamy z Moniką Grzegorzewicz, fizjoterapeutką uroginekologiczną z Warszawy.

Od 4 maja znowu będziemy mogli korzystać z usług fizjoterapeutów. Czy to bezpieczne?
Obecnie większe ryzyko zakażenia niosą inne aktywności. Pacjenci korzystający z usług fizjoterapeuty będą nosić maseczki, a osoby z grupy ryzyka będą jeszcze unikać takich miejsc.

Jest duże grono pacjentów, które cierpi przez brak rehabilitacji. Wznowienie usług fizjoterapeutycznych jest dobrą decyzją.

Fizjoterapia to dziedzina medycyny, która umożliwia pacjentom szybszy powrót do zdrowia i kondycji, a to jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w życiu zawodowym i prywatnym.

W jaki sposób weryfikuje się czy pacjent może zostać przyjęty?
Pracownicy rejestracji zbierają wywiady, oświadczenia oraz proszą o wypełnienie specjalnego formularza o stanie zdrowia. Liczymy na to, że każdy pacjent będzie do tego podchodził świadomie. Jeśli ktoś będzie miał obawy co do stanu swojego zdrowia powinien wstrzymać się z wizytą.

Ilu pacjentów będzie mogło znajdować się w gabinecie?
Jeden. Ważne, aby pomiędzy wizytami poszczególnych pacjentów była przerwa na wywietrzenie sali, zdezynfekowanie przedmiotów z którymi mieli kontakt, zmianę maseczki przez fizjoterapeutę. Czas i liczba wizyt na pewno będzie mniejsza niż normalnie.

Czy w rehabilitacji terapia manualna będzie możliwa?
Tak. Czasem bez niej nie jesteśmy w stanie pomóc pacjentowi. Ćwiczenia to jedno, ale pacjent często wykonuje je błędnie. Bez korekcji, dotyku w celu zadania bodźca fizjoterapia może być utrudniona.

Wcześniej wspomniała Pani o maseczkach. Przy niektórych ćwiczeniach np. miednicy dużą rolę odgrywa oddech przeponowy. Czy maseczki będą dużym utrudnieniem?
Tak, ale czasem trzeba wybrać mniejsze zło. Pacjent na terapii może wykonać kilka oddechów w maseczce, a znając prawidłową technikę oddechu wykonać dalsze zalecenia w domu.

Do tej pory pacjenci potrzebujący pomocy fizjoterapeutycznej mogli korzystać z teleporady. Jak wielu było chętnych?
Zgłaszali się głównie pacjenci, którzy pilnie potrzebowali rehabilitacji. Pracuję z kobietami w ciąży. Utrudnienie dostępu do rehabilitacji znacząco wpłynęło na ich kondycję. W ciąży bóle są częstsze i mogą uniemożliwiać dalsze funkcjonowanie, co też wpływa na ich komfort i stres związany z porodem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski