Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierz Armii Krajowej został pochowany w Wisznicach

OPRAC.:
Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Wojciech Jargiłło/PAP
Przywracamy aksjologiczny porządek; dopełniamy zwycięstwo godności, prawdy i sprawiedliwości – napisał wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński do uczestników pogrzebu żołnierza BCh i AK Stanisława Soleckiego w Wisznicach.

Uroczystości pogrzebowe żołnierza Batalionów Chłopskich, a następnie Armii Krajowej Stanisława Soleckiego rozpoczęła w środę (21 czerwca) msza święta w kościele Przemienienia Pańskiego w Wisznicach. W 1946 roku sąd w Szczecinie skazał go na karę śmierci, po której ciało zostało złożone do bezimiennego grobu. Szczątki zostały odnalezione w czerwcu 2021 r. przez Instytut Pamięci Narodowej.

Jarosław Kaczyński, wicepremier, napisał w liście odczytanym przez wojewodę lubelskiego Lecha Sprawkę, że śp. Stanisławowi Soleckiemu nie dane było zginąć na polu walki i "został w wyniku zbrodni sądowej skrytobójczo zamordowany przez komunistów" a jego ciało "wrzucono potajemnie do bezimiennego dołu śmierci".

- Ten akt barbarzyństwa miał na zawsze pogrążyć w mrokach zapomnienia osobę zamordowanego, ale zamysły katów spełzły na niczym, bo naród, który nie wyrzeka się wolności i niepodległości pamięta o swoich bohaterach i przekazuje tę pamięć z pokolenia na pokolenie - wskazał wicepremier.

- Przywracamy aksjologiczny porządek. To była długa, wieloletnia droga naznaczona dla bliskich śp. Stanisława Soleckiego cierpieniem i jakże bolesnym poczuciem potwornej krzywdy – napisał Kaczyński. - Spełniając ten chrześcijański i patriotyczny obowiązek oraz dziękując Panu Bogu za dar odnalezienia doczesnych szczątków śp. Stanisława Soleckiego jednocześnie prosimy o taką łaskę dla wszystkich rodzin skrytobójczo zamordowanych i potajemnie pochowanych ofiar komunistycznego terroru – dodał.

Żołnierz Batalionów Chłopskich, a później Armii Krajowej Stanisław Solecki

Wiceprezes IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk podczas uroczystości powiedział, że 30 sierpnia 1946 roku w więzieniu w Szczecinie wykonano "jeden z tysięcy orzeczonych po wojnie przez komunistyczne sądy wyroków śmierci". Tego dnia wykonano egzekucję Stanisława Soleckiego.

- Dla oprawców, dla tych, którzy go aresztowali, przesłuchiwali, formułowali przeciwko niemu fałszywe zarzuty – dla prokuratorów, także dla sędziów, którzy wydawali wyrok – był on tylko jednym z pospolitych przestępców, jednym z wrogów władzy ludowej, jednym z tych, którzy zasługują tylko zasługują na śmierć. Nie mają przy tym żadnych praw. Nawet prawa do własnego grobu – powiedział wiceprezes IPN.

Po egzekucji ciało żołnierza zostało przewiezione na cmentarz w Szczecinie, gdzie pogrzebano je w utajnionym miejscu.

- Wbrew woli czerwonych sprawców ci, po których nie miał pozostać żaden ślad po bardzo wielu latach jednak powracają. Wolna, niepodległa Polska powróciła po swoich synów, po swoje córki – powiedział.

Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Wiesław Kukuła w liście skierowanym do uczestników uroczystości podał, że śp. Stanisław Solecki był "młodym patriotą, który swoje życie poświęcił w imię wolności i wyznawanych wartości". "Jego postawa i czyn zasługują na nasz najwyższy podziw i szacunek" – napisał dodając, że jego bohaterskie działanie pozostanie w pamięci.

Ja wskazał w liście Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk - śp. Stanisław Solecki nie jest już jednym z bezimiennych bohaterów spoczywających w dołach śmierci.

- Dziś możemy przywołać jego imię i uczcić go godnym pochówkiem – napisał szef UdSKiOR.

Źródło: PAP

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski