100 lat niepodległości. Jak będziemy świętować rocznicę

Artur Jurkowski
W ostatnią niedzielę lublinianie mogli wysłuchać przemówienia Ignacego Daszyńskiego z balkonu Pałacu Lubomirskich
W ostatnią niedzielę lublinianie mogli wysłuchać przemówienia Ignacego Daszyńskiego z balkonu Pałacu Lubomirskich Łukasz Kaczanowski
Udostępnij:
Pikniki, koncerty, wspólne śpiewanie hymnu, zawody sportowe - przed nami kumulacja imprez towarzyszących obchodom 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wydarzenia związane ze świętowaniem odzyskania przez Polskę niepodległości są organizowane od początku tego roku. W Lublinie były połączone z 100. rocznicą utworzenia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

- Od początku 2018 roku w sposób wyjątkowy przypominamy zjawiska, które rozpoczęły się w naszym mieście, a następnie miały wpływ na ruchy niepodległościowe w całym kraju. 7 listopada 1918 roku zostaliśmy pierwszą stolicą wolnej Polski oraz siedzibą pierwszego rządu niepodległego kraju - podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

100 lat niepodległości. Uczniowie w Państwowych Szkołach Bud...

WYDARZENIA W LUBLINIE

10 listopada

Park Ludowy
Piknik patriotyczny „Służymy Niepodległej”. Rozpoczęcie festynu o godz. 11. Główne obchody zaczną się o godz. 13 od koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Lublina (część I, część II od godz. 15.45).

Podczas pikniku będzie można m.in. obejrzeć pokazy przygotowane przez Wojsko Polskie i służby mundurowe, stanowiska z lekkim i ciężkim sprzętem, uzbrojeniem i wyposażeniem, odwiedzić warsztaty: kuglarskie, nauki szermierki i strzelania z łuku, wziąć udział w koncertach i wspólnym śpiewaniu.

O godz. 16 zaplanowano wspólne odśpiewanie „My, Pierwsza Brygada ”, a o godz. 16.30 nastąpi rozpalenie „Ognia Niepodległości”. - Takie „Ognie Niepodległości” będą rozpalane w gminach o godzinie 21 - zapowiada Przemysław Czarnek , wojewoda lubelski.

Uczniowie III LO zaśpiewali hymn pod pomnikiem Unii Lubelski...

Złota 3

Godz. 10 inauguracja Lubelskiej Akademii Niepodległej. W czasie zajęć będzie można poznać historię walki Polaków o niepodległość.

Strzelnica przy Gospodarczej

Puchar Niepodległości. Konkurencje w strzelaniu m.in. z pistoletu pneumatycznego, sportowego. Początek o godz. 9. (Trzeba zapłacić wpisowe)

Ulica Głęboka

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej mjr. Leonarda Zub-Zdanowicza ps. Ząb (cichociemny). Godz. 10 msza św. w kościele akademickim KUL, godz. 11.30 odsłonięcie i poświęcenie tablicy na Skwerze Leonarda Zub-Zdanowicza (róg ulicy Głębokiej i Wiercińskiego). Organizatorzy: IPN i Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. 1. Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ.

Kościół Pobrygidkowski

Koncert Patriotyczny „Jeszcze nie zginęła”. Wykonawcy: Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. W programie recytacje i polskie pieśni patriotyczne. Ul. Narutowicza 6. Początek godz. 18.

11 listopada

Centrum, Stare Miasto

Główne uroczystości rocznicy odzyskania niepodległości. Godz. 8.30 złożenie kwiatów przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza oraz Józefa Piłsudskiego. - Zapraszamy wszystkich, którzy będą chcieli złożyć kwiaty. Każdy będzie mógł to zrobić - informuje Czarnek.

Godz. 9 uroczysta sesja Rady Miasta Lublin (Trybunał Koronny), msza św. w katedrze w intencji Ojczyzny (godz. 10).

Główne uroczystości zaczną się o 11.45 na pl. Zamkowym, w programie m.in. koncert orkiestry wojskowej. O godz. 13 nastąpi odsłonięcie 35-metrowego „Masztu Niepodległości” na rondzie Dmowskiego.

Montaż Masztu Niepodległości w Lublinie

Rośnie Maszt Niepodległości w Lublinie. We wtorek zaczną się...

Bazylika Dominikanów

Godz. 20.15. Koncert Łukasza Jemioły z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego Ladies Quartet i zespołu instrumentalnego. Artyści wykonają m.in. pieśni: „Wolność” Marka Grechuty, „Modlitwę o wschodzie słońca” Jacka Kaczmarskiego, „Kwiaty ojczyste” Czesława Niemena, a także „My, Pierwsza Brygada”, „Warszawianka 1831”, „O mój rozmarynie” i „Raduje się serce”.

Filharmonia Lubelska

Godz. 11 koncert familijny „A to Polska właśnie!” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej. Zaprezentowane zostaną polskie tańce i pieśni narodowe.

Godz. 16. Koncert dla Niepodległej. Program słowno-muzyczny przywołujący wydarzenia i twórczość polskich artystów z XIX i XX w. w wykonaniu uczniów i nauczycieli szkoły muzycznej im. K. Lipińskiego.

Biegi

3. Nocna Mila Niepodległości. O godz. 17 sprzed Poczty Głównej wystartują dwie grupy biegowe w odstępie 15 minut. Bieg poprzedzi uroczysta zbiórka o godz. 16.40. Metą będzie Rynek Starego Miasta.

CITY TRAIL Bieg Niepodległości. 5 -kilometrowy bieg przełajowy nad Zalewem Zembo-rzyckim. Miasteczko dla zawodników będzie zlokalizowane na polanie w okolicy Ośrodka Dąbrowa. Bieg główny rozpocznie się o godz. 11.11.

WYDARZENIA W REGIONIE

11 listopada

Chełm

Godz. 10.30. Bazylika Narodzenia NMP msza św. w intencji Ojczyzny. Poprzedzi ją przemarsz (kolumna wyjdzie o godz. 9.45 z ul. Lubelskiej 139 - wśród uczestników m.in. Kompania Honorowa Garnizonu Chełm; grupy rekonstrukcyjne, mieszkańcy). Godz. 11.50 (plac Kościuszki) - uroczyste odsłonięcie pomnika poświęconego Kazimierzowi Czernickiemu.

Godz. 12.20 (pl. Łuczkow-skiego) oficjalna część uroczystości niepodległościowych, godz. 13.10 - część artystyczna m.in. koncert pieśni i piosenek patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej Cementowni Chełm.

Zamość

Godz. 11.15: Marsz Niepodległości (złożenie kwiatów przy pomniku J. Piłsudskiego przed Klubem Batalionowym. Godz. 12 - zamojska katedra - msza w intencji Ojczyzny. Godz. 13.15 - manifestacja patriotyczna: ceremoniał wojskowy, wystąpienie prezydenta, apel pamięci i salwa honorowa, złożenie kwiatów oraz defilada.

Godz. 17 - Zamojski Dom Kultury - śpiewnik patriotyczny „Niech żyje Polska!” - wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Godz. 19.15 - 19.35 - Rynek Wielki - „Ogień dla Niepodległej” - spektakl ogniowy w wykonaniu Teatru Ognia Utopia.

Puławy

Godz. 9 - msza św. w kościele pw. św. Józefa, Włostowice. Godz. 10 uroczystości patriotyczne przy pomniku Odzyskania Niepodległości.

Kraśnik

Godz. 10.30 - msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. WNMP. Godz. 12 uroczystości przed pomnikiem J. Piłsudskiego (Rynek). Godz. 18 - (CKiP) - koncert pieśni patriotycznych „Dźwięki Wolności”.

Wąwolnica

„Wąwolnica dla Niepodległej”. Godz. 10.30. Msza św. w intencji Ojczyzny, godz. 12. - polonez na 100 par (sala gimnastyczna).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Taka prawda
Reszta to bajka!
??
Piszecie o miastach regionu, a co w Białej Podlaskiej?? Nic tam się nie będzie działo?
g
gosc
a moje własnie dostawało i żyłem w takim czasie, że nie było ograniczeń, to się doucz w jakim okresie była komuna i w jakim okresie dawali rodzinne, nieuku doucz się
M
MM
Co to za ściema z Ludowym? Byłem dziś i nic się tam nie dzieje!
M
Mama i babcia
To chyba nie żyłeś gościu w komunie ze piszesz takie bzdury. Wystarczlo przekroczyć ustalona kwotę o 1 zl i juz dzieci nie miały rodzinnego.
g
gosc
trzeba było dać po 200-300 zł ale na każde dziecko i nie byłoby nienawiści, ale celem pisowców jest skłócanie narodu po to aby się żarli między sobą a oni w tym czasie mogą spokojnie zadbać o siebie.
g
gosc
to nawet za czasów komuny nie skłócali dzieci, bo wszystkie dzieci bez względu na dochód dostawali rodzinne, a teraz pisowce z różańcem w ręku skłócają nawet i dzieci
g
gosc
czy tu jest napisane, ze nic nie będzie robić, bo ci co nie dostają 500+ to własnie muszą zapieprzać, bo by zdechli z głodu w tym patriotycznym kraju. To tylko pobierający 500+ mogą sobie pozwolić na nie pracowanie.
*
Nic nie będziesz robić bo nie masz 500+ ale komentarz wkleisz.
P
PO is PIS
ten wysyp hejtów to nic innego jak gorzkie zale wnerwionej niemieckiej zydo komuny - mamy piekne swieto jestesmy z tego dumni . Coraz wiecej młodych jest patiotami i tego sie boicie . Gronkowiec Walec pokazala swoj lęk przed patiotami . Wasz strach jest tak ogromny ze stajecie sie agresywni i szerzycie mowe nienawisci . NORMALNY POLAK NIE KRYTYKUJE SWIETA SWOJEJ OJCZYZNY
g
gosc
nie będziemy świętować bo nie mam 500+ i nie stać mnie na bilet, no właśnie moi przodkowie nie walczyli po to aby nawet i dzieci skłócać
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie