Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

4 mln zł potrzeba, by błonia zaczęły żyć

Hanna Bednarzewska
Wizualizacja parku sportowo-rekreacyjnego
Wizualizacja parku sportowo-rekreacyjnego Koncepcja opracowana przez Landmark
Puławskie błonia - należący do miasta teren położony u zbiegu ulic Słowackiego i Kaniowczyków - zostaną zagospodarowane i będą miejscem rekreacji i wypoczynku mieszkańców miasta. Jest już gotowa koncepcja przebudowy terenu, którą przygotowała firma z Opola Lubelskiego. Puławianie mogą się z nią zapoznać w magistracie.

Do tej pory ponad dwuhektarowy teren "ożywa" sporadycznie, gdy są na nim organizowane festyny. Od czasu do czasu instaluje się tu cyrk lub wesołe miasteczko. Swoje umiejętności doskonalą tutaj funkcjonariusze Straży Pożarnej, która urządziła sobie niewielki "poligon". Znajduje się tu także lądowisko dla helikopterów. Kawałek terenu ogrodzono i utworzono boisko do gry w piłkę nożną. Najczęściej jednak błonia są miejscem, gdzie właściciele psów wyprowadzają je na spacery.

Teren jest podmokły i nie nadaje się pod inwestycje. Zagospodarowanie błoni uporządkuje układ funkcjonalno-przestrzenny. Koncepcja zakłada, że będą one miały charakter parku sportowo-rekreacyjnego. Teren zostanie oświetlony. Zostaną zamontowane urządzenia edukacyjne, ruchowe i sprawnościowe dla osób w różnym wieku. Z kolei w rejonie ul. Kaniowczyków ma powstać tzw. park linowy z urządzeniami dostosowanymi dla różnych grup wiekowych.

Jednym z elementów "przebudowanych" błoni ma będzie ślimakowaty nasyp, który stanie się tarasem widokowym. Za salonem samochodowym, od strony ul. Lubelskiej, zaplanowano promenadę. W jej pobliżu zaprojektowany został kompleks podświetlanych wodotrysków. Na błoniach pojawią się elementy małej architektury: ławki, kosze, pergole, murki i dużo zieleni. W centralnej części posadzone zostaną pnącza i byliny, a na peryferiach pojawi się zieleń wysoka i średnia.

Jeśli mieszkańcom koncepcja się spodoba, ratusz zleci przygotowanie projektu.

Twórcy koncepcji przewidzieli także teren, na którym będą się mogły instalować wesołe miasteczka czy cyrk, tu też mają się odbywać imprezy masowe. Nie zapomniano też o psach - na wydzielonej części powstaną dla nich toalety oraz wybieg.

Prace projektowo-koncepcyjne wykonała firma Landmark z Opola Lubelskiego. Całość dokumentacji znajduje się w Biurze Zieleni Miejskiej Urzędu Miasta Puławy - pok. 18 i 19 i dostępna jest do wglądu dla zainteresowanych mieszkańców w godzinach pracy ratusza.

Puławianie mają możliwość zapoznania się z planami gminy dotyczącymi zagospodarowania błoni i przekazania swoich uwag w formie elektronicznej za pomocą specjalnie opracowanej ankiety. Jej wyniki będą prezentowane w cyklu miesięcznym na portalu Urzędu Miasta Puławy.

Jeśli mieszkańcom koncepcja się spodoba, magistrat zleci przygotowanie projektu. Koszt przebudowy błoni oszacowany został na około 4 mln złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski