MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miejski biurowiec przy Leszczyńskiego idzie do rozbiórki. Ratusz szuka wykonawcy

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Łukasz Kaczanowski/archiwum
Jeszcze w tym roku ma zostać zburzony biurowiec Urzędu Miasta przy ul. Leszczyńskiego. Ratusz ogłosił właśnie przetarg, który wyłoni wykonawcę tego zadania.

W przeszłości w tym miejscu można było złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, zarejestrować samochód czy zgłosić narodziny dziecka. Chodzi o biurowiec Urzędu Miasta przy ul. Leszczyńskiego 20. Od 2022 r. obiekt pozostaje pusty. Pracujący w nim urzędnicy wyprowadzili się m.in. do wynajmowanych przez ratusz pomieszczeń przy ul. Spokojnej.

- Ze względu na stan techniczny stary budynek urzędu nie nadaje się do użytku, dlatego podjęto decyzję o jego rozbiórce - informuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Miasto ogłosiło właśnie przetarg na to zadanie. Na przeprowadzenie rozbiórki daje - licząc od daty podpisania umowy - pół roku. Zamówienie podzielono na cztery etapy. Pierwsze trzy zakładają rozbiórkę budynków. Z kolei czwarty, jak czytamy w specyfikacji warunków zamówienia, "zabezpieczenie skarpy oraz ogrodzenia Ogrodu Saskiego, rozbiórkę garaży, odtworzenie skarpy oraz zniwelowanie i wyrównanie powierzchni terenu do jednolitego poziomu".

W miejsce wyburzonego budynku miał powstać nowoczesny, siedmiokondygnacyjny biurowiec UM Lublin. W nowej siedzibie magistratu miała być zlokalizowana większość wydziałów i biur Departamentu Inwestycji i Rozwoju, m.in. Wydziały – Architektury i Budownictwa czy Funduszy Europejskich oraz biura Miejskiego Architekta Zieleni, Miejskiego Konserwatora Zabytków, Rewitalizacji i Klimatu oraz Zarządzania Energią. Miało się tam znaleźć miejsce łącznie dla 570 pracowników urzędu. Gmach miał być gotowy we wrześniu 2023 r. Tak się jednak nie stało.

Kontrakt na zaprojektowanie biurowca i następnie wykonanie robót budowlanych trafił w ręce Budimeksu. Umowa została podpisana w połowie 2021 r. Koszt powstania nowej siedziby dla magistrackich urzędników określono wówczas na poziomie ok. 83 mln zł. W maju 2022 r. wykonawca poinformował, że ze względu na wzrost cen materiałów budowlanych - wywołany m.in. wojną na Ukrainie - na realizację inwestycji trzeba byłoby wydać dodatkowe 20 mln zł. To oznaczało, że koszt zadania sięgnąłbyby ok. 104 mln zł. Wszystko to sprawiło, że w czerwcu 2022 r. miasto rozwiązało umowę z Budimeksem za porozumieniem stron. Firma sporządziła już dokumentację geotechniczną, dokumentację środowiskową oraz projekt rozbiórek istniejącego budynku. Za te prace otrzymała 105,1 tys. zł.

- Nikt nie jest winien temu, że cena stali wzrosła z 2 zł do 6 zł za kilogram. To czynniki obiektywne, niezależne od nas, niezależne od wykonawców – mówił podczas sesji RM w kwietniu 2022 r. Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

Dwa miesiące później miasto przekonywało, że nie zrezygnuje z budowy biurowca.

- Nadal uważamy, że jest to inwestycja niezwykle potrzebna ze względu na sprawność funkcjonowania urzędu i obsługi mieszkańców, stąd mamy nadzieję, że w przyszłości będzie mogła być ona zrealizowana – twierdził wówczas Szymczyk.

Zapytaliśmy w magistracie czy te plany są wciąż aktualne.

- Ewentualny powrót do realizacji inwestycji w przyszłości, będzie ponownie analizowany - usłyszeliśmy u Justyny Góźdź.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski