Spis treści
Słownik online nr 1, który powinien znać każdy polski uczeń
Uczniowie polskich szkół powinni zaprzyjaźnić się z internetowych słownikiem SJP PWN, ponieważ jest prawdopodobnie najbogatszym i najbardziej aktualnym zasobem rozwiewającym wątpliwości dotyczące języka ojczystego.
Słownik Języka Polskiego PWN zawiera zasoby:
- „Wielkiego słownika ortograficznego PWN”,
- „Słownika języka polskiego PWN”,
- „Słownika języka polskiego” pod red. W. Doroszewskiego.
Dodatkowo w słowniku internetowym PWN znajdziemy:
- zasady pisowni,
- Korpus Języka Polskiego PWN (zbiór tekstów),
- poradnia językowa online (odpowiedzi językoznawców).
Warto podkreślić, że słowniki internetowe są szybciej aktualizowane niż ich papierowe wersje. Możliwość korzystania z nich z poziomu telefonu lub komputera przyspiesza naukę.
6 słowników online, które ułatwią naukę i robienie zadań domowych
Poza Słownikiem Języka Polskiego PWN opisanym wyżej już uczeń szkoły podstawowej ucieszy się z możliwości sprawdzenia poprawnej pisowni i np. odmiany danego słowa, w Słowniku Gramatyki Języka Polskiego. Rozpoczyna on naszą listę sześciu najlepszych słowników:
- 1.SGJP — sprawdź poprawną gramatyczną formę słowa i jego odmianę,
- 2.Synonimy.net - słownik, który uratuje dłuższą wypowiedź pisemną przed powtórzeniami! Bez problemu zastąpisz powtarzające się wyrazy w swoim wypracowaniu, kiedy brakuje ci pomysłów. Słownik nie tylko wyszukuje synonimy, ale także podpowiada, jaka grupa synonimów pasuje do danego kontekstu.
- 3.Internetowy Polski Słownik Biograficzny (IPSB) – powszechna i bezpłatna multimedialna encyklopedia na temat Polaków oraz działających w Polsce obcokrajowców, którzy mieli wpływ na rozwój naszego kraju i społeczeństwa. IPSB został udostępniony przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Jest świetną pomocą naukową dla uczniów przygotowujących prezentacje na temat ważnych postaci dla polskiej historii, kultury i nauki. Znajdziecie tu nie tylko biografie, ale także nagarnia audio, filmiki, quizy oraz artykuły, które mogą wzbogacić bibliografię waszej pracy.
- 4.PONS - podręczny słownik językowy, którzy uczniowie kochają także za jego mobilną wersję, bo łatwo używać go również w szkole. Udostępnia zasoby słowników dla 36 języków. To m.in.: angielski, arabski, chiński, francuski, hiszpański, łaciński niemiecki, polski, portugalski rosyjski, włoski oraz turecki. Co ciekawe, pozwala na znalezienie znaczenia pojedynczych słów, idiomów, a także tekstów. Dużym plusem jest możliwość wyszukiwania głosowego.
- 5.Google Tłumacz (Google Translator) - to kolejne ulubione narzędzie do nauki języków. Pomaga przetłumaczyć słowa, a także całe zwroty z języka polskiego na inny lub odwrotnie. Oprócz najbardziej popularnych języków obcych znajdziemy tam m.in. japoński, łotewski czy wietnamski. Do wyboru jest ponad 100 języków. Dodatkowo narzędzie zawiera funkcję głosowego odsłuchu oraz wyjaśnia formę gramatyczną danego słowa.
- 6.Oxford Learner Dictionaries – angielsko-angielski słownik języka angielskiego, w którym oprócz wyjaśnień słówek i ich definicji, znajdziemy także porady gramatyczne i głosową wymowę. POmocne narzędzie do nauki języka angielskiego w domu, przed konwersacjami, przed maturą.
Kiedy warto korzystać ze słowników i narzędzi online?
Uczniowie mogą korzystać ze słownika w wielu sytuacjach, zarówno podczas nauki języka ojczystego, jak i języków obcych. Oto 4 sytuacje, w których dobry słownik online z pewnością ułatwi naukę:
- pisanie prac domowych (wypracowań) - podczas pisania prac domowych, uczniowie często napotykają na trudne słowa, których nie znają lub nie pamiętają ich dokładnego znaczenia. W takiej sytuacji korzystanie ze słownika jest niezbędne, aby napisać poprawnie i zrozumiale zdanie.
- czytanie trudnych tekstów - czytanie trudnych tekstów, na przykład z literatury pięknej lub naukowej wymaga znajomości specjalistycznych słów. W takiej sytuacji korzystanie ze słownika pozwala na zrozumienie tekstu w całości i wykorzystanie go w dalszej nauce np. poprzez możliwość zacytowania (ze zrozumieniem, o czym piszemy).
- nauka słówek - nauka słówek jest nieodłącznym elementem nauki języków obcych. Uczniowie potrzebują słownika, aby poznać znaczenie nowych słów, a także ich wymowę i zastojach.
- pisanie prac dyplomowych — w trakcie pisania dłuższych form wypowiedzi, w tym projektów, prezentacji czy prac dyplomowych, korzystanie ze słownika jest niezbędne, aby napisać poprawne i zrozumiałe zdania. Słownik pozwala na wykorzystanie bogatszego słownictwa, co wpływa na jakość i wartość merytoryczną pracy.
Wspomnienia Polaków związane z powrotem do szkoły - sonda
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?