Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

73 lata temu wojska radzieckie napadły na Polskę (ZDJĘCIA)

Witold Michalak
O godz. 5.40 17 września 1939 r. wojska sowieckie zaatakowały Polskę. Według wcześniejszych ustaleń miały zająć całą Lubelszczyznę. Ostatecznie zatrzymały się na przedpolach Lublina i na przełomie września i października wycofały się za Bug.

Podpisany 23 sierpnia pakt Ribbentrop - Mołotow przewidywał podział Polski na dwie strefy, rozdzielone granicą biegnącą wzdłuż Narwi, Wisły i Sanu. Nie bacząc na te ustalenia wojska hitlerowskie posuwały się uparcie na wschód, 16 września docierając pod Lublin. Dzień później zaczęła się sowiecka inwazja. Na Lubelszczyźnie agresor zdobył między innymi Chełm i Zamość. Czerwonoarmiści w niczym nie ustępowali okrucieństwem hitlerowcom. W Grabowcu wymordowali jeńców wojennych, a także pacjentów oraz personel szpitala wojskowego. Masowej egzekucji dokonali także na ponad 20 polskich jeńcach wziętych do niewoli po bitwie pod Rogalinem. Przykładów bestialstwa napastników jest dużo więcej.

Wojska ZSRR po kilkunastu dniach okupacji opuściły nasz region na mocy podpisanego 28 września porozumienia z Niemcami.

Lublin będzie się bronił - głosił wielki tytuł w Głosie Lubelskim z 17 września 1939 r. Dzień wcześniej polskim oddziałom udało się powstrzymać hitlerowski zwiad zbliżający się do miasta.

Bitwa o Lublin to mały epizod drugiej wojny światowej, który nie zajmuje wiele miejsca w podręcznikach. 14 września miasto opuściły regularne oddziały wojska, a w obronie Lublina stanęło kilka pospiesznie utworzonych batalionów. W ich skład weszli ochotnicy oraz żołnierze z rozbitych wcześniej oddziałów. Dowództwo nad jednostkami objął płk Piotr Bartak.

Niemieckie oddziały zbliżały się do miasta od strony Kraśnika. 16 września pod Konopni- cą zatrzymano oddział cyklistów. Dzień później hitlerowcy przypuścili zmasowany atak połączony z ostrzałem artyleryjskim i bombardowaniami. Do najkrwawszych walk doszło w rejonie Bobolanum i KUL-u. W nocy z 17 na 18 września obrońcy zdecydowali się wycofać z miasta, które trafiło pod niemiecką okupację.

Obok publikujemy zdjęcia prezentujące spotkanie w Lublinie wojsk niemieckich i radzieckich, do którego doszło jesienią (prawdopodobnie we wrześniu 1939 r.).

Wszystko wskazuje na to, że była to kurtuazyjna wizyta Armii Czerwonej u sojuszników. Sowieci mieli powrócić nad Bystrzycę dopiero w lipcu 1944 roku.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski