8 lat w Unii Europejskiej: Ile zyskała Lubelszczyzna

DUN
Budowa drogi S17
Budowa drogi S17 Małgorzata Genca
Udostępnij:
1 maja 2004 r. Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Po ośmiu latach otaczają nas inwestycje powstające za unijne pieniądze: wywalczona przez mieszkańców regionu budowa S17, lotnisko, kilometry dróg i kanalizacji w gminach...

- Choć dostrzegamy także słabości Unii, widzimy na co dzień korzyści. Doceniamy też np. swobodę podróżowania i wielu z nas trudno już dziś wyobrazić sobie, że Polska mogłaby być poza nią- ocenia dr Robert Szwed, socjolog z KUL.

Agnieszka Urban z Głuska przyznaje, że na członkostwie Polski w UE zyskała bezpośrednio: - Skończyłam studia podyplomowe finansowane z europejskich funduszy, w mojej gminie za dotacje wyremontowano drogę. A na studiach, w wakacje, mogłam legalnie pracować w Anglii, dorabiając do stypendium.

Mirella Rogoza-Biel za dotacje z UE uruchomiła firmę Voiceart świadczącą usługi lektorskie. - I tak by powstała, ale bez europejskich środków na pewno nie tak szybko - podkreśla.

Nietrudno znaleźć korzyści w większej skali. Tylko w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego od 2007 r. samorządy, firmy, uczelnie, szpitale z regionu podpisały umowy na dofinansowanie w kwocie 3,6 mld zł. - Na UE skorzystali przedsiębiorcy, ale i rolnicy. Są oczywiście minusy integracji. Niezadowolone są np. osoby, które straciły pracę po zlikwidowaniu Cukrowni Lublin. Ale ogólny bilans dla kraju i regionu jest zdecydowanie korzystny. Wiele inwestycji do dziś by nie powstało, gdyby nie europejskie środki - nie ma wątpliwości prof. Marian Żukowski, ekonomista z KUL.

W latach 2004-06 ze ZPORR (Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego), wydano w województwie lubelskim blisko 800 mln zł. Wybudowano i zmodernizowano ponad 308 km dróg, stworzono ok. 345 km sieci kanalizacyjnej. W 2007 roku Polska dostała do dyspozycji nowe pieniądze. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego do 2013 r. lubelskie ma do wydania ok. 4,5 mld zł.

Unijne pieniądze zasilają budowę lotniska w Świdniku, modernizację linii kolejowej Lublin - Lubartów, czy realizację stadionu w Lublinie. Są dziś w niemal każdej gminie. W Lublinie przygotowano za nie infrastrukturę dla strefy na Felinie, w Puławach przebudowano stadion, a gmina Potok Górny zamontowała mieszkańcom na dachach kolektory słoneczne. W Zamościu powstało Centrum Kultury Filmowej, Janów Lubelski buduje park rekreacji "Zoom Natury".

- Bez unijnych pieniędzy wiele z tych inwestycji nie miałoby szans powstać - podkreśla Jan Mołodecki, przewodniczący Związku Gmin Lubelszczyzny i wójt gminy Hrubieszów. - Chociaż w wielu dziedzinach, np. infrastruktury szkolnej, pieniądze, które były do dyspozycji, to kropla w morzu potrzeb - dodaje.

Z środków z RPO korzystały także szkoły, szpitale czy uczelnie. Fundusze na inwestycje dostawali przedsiębiorcy (do tej pory na ponad 1,3 tys. projektów przeznaczono 821 mln zł). Dzięki dotacjom z Kapitału Ludzkiego ludzie zakładają własne firmy. Oprócz RPO są jeszcze programy centralne, jak Infrastruktura i Środowisko czy Rozwój Polski Wschodniej. Dzięki dotacjom z pierwszego powstaje m.in. S17, środki z drugiego przeznaczono np. na budowę internetowej sieci szerokopasmowej.

Eksperci podkreślają jednak, że unijne fundusze można było wykorzystać lepiej. - W Polsce wciąż mówi się o tym, ile wydano. A nie zwraca się uwagi na to, czy efektywnie - oceniał prof. Andrzej Miszczuk z Zakładu Geografii Ekonomicznej UMCS i Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych UW. - Jeśli np. spojrzymy na drogi wybudowane na Lubelszczyźnie za dotacje z RPO, zobaczymy wiele małych punkcików, nie jedną, porządną trasę, która rozwiązuje jakiś komunikacyjny problem.

Specjaliści mówią, że z doświadczeń ostatnich lat powinniśmy wyciągnąć wnioski na kolejną unijną perspektywę 2014-20. - Lata 2007-13 były na załatanie dziur, podniesienie poziomu życia. W kolejnym okresie będziemy musieli inwestować w lokomotywę, nie w wagony. Czyli w projekty, które przyniosą konkretną wartość dodaną: jak nowoczesne technologie, przedsiębiorczość, a jeśli infrastruktura - to tylko najbardziej strategiczna - zaznacza Jacek Sobczak, członek zarządu województwa.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 39

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
obserwator
Dlaczego analitycy nie piszą jakie zyski otrzymały kraje wspierające Polaków takie jak Niemcy
p
poznaniak z korzeniami LB
Najwię cej zyskała Ściaana zachodnia ,Kaszuby Dolny Ślask Wielkopolska no i Mazowsze Stolica wiadoma rzecz dlaczego redaktor nie sporządzi listy ile z budżetu centralnego poszło na regiony decydentów PO to tak jak przykład 1-do 20 nasąpił podział za PO -pod pretekstem tz.Lokomotyw miast wybranych czy EURO 2012 gdzie w 4 tylko miasta wpompowano około lub ponad 100 miliardów złotych .Dzieki U.E. mastąpił podział Polaków na b.bogatych i biednych ,którzy uważaja się za duzo lepszych ,Bez Unii region był gospodarszo na 9-10 pozycji w kraju dziśokupuje ostatnie miejsca w INESTYCJACH -ZAROBKACH a W EMIGRACJI i Biedzie pierwsze .
B
BiLans
Słowa o obowiązkowych wpłatach...

W skali całego kraju wygląda to tak:
"Całkowity koszt bycia członkiem Eurokołchozu w 2011 roku po stronie polskiej wyniesie więc łącznie 117,8 mld zł – to 162,9 proc. wartości tegorocznych transferów z Brukseli do Warszawy (niecałe 8 proc. PKB), co oznacza, że w tym roku Polska dołoży do interesu aż 45,5 mld zł.
Tomasz Cukiernik
„Najwyższy Czas!” (25/08/2011)"

Gdyby tylko pani redaktor zadbała o wypełnienie obu szalek, to byłby rzetelny materiał, a tak mamy kolejny już raz propagandę sukcesu niczym tę o setkach tysięcy par butów otrzymywanych kiedyś z ZSRR, setkach tysięcy par butów do... podzelowania.
K
Karr
yyy one były są i będą wioskami !! buhahaha
o
ozi
Jakis tydzien temu w kurierze pisali ze w 2011 nowych firm powstalo 130 000 a zbankrutowalo 160 000.
Dzieki funduszom.
Zmiana struktury gospodarki jest taka ze z Polski zrobili rynek zbytu dla zachodniej europy.
M
MACIAS
gdyby nie unia to takie pipidowy jak JANOW LUB OPOLE I INNE ZOSTALYBY WIOSKAMI
g
gjhk
tak, liczmy na to i dalej obsiewajmy urodzajne ziemie choinkami
t
tyle w temacie
"Jednocześnie nikt nie pisze ile w tym czasie firm powstało i rozwijało się dzięki funduszom, które pozyskały z UE. Dlaczego?" - no właśnie, bo w czasie tych ośmiu lat wszystko zostało rozpieprzone. Lubelszczyzna tak skorzystała na tej UE, że młodzi muszą emigrowć na zmywak, a starsi co raz bardziej ubożeją i zajmuja się zbieractwem i łowiectwem.
l
lucyper
komu malo niech sobie domodli u...,papieza
m
mm
trudno już dziś wyobrazić sobie, że Polska mogłaby być poza UE - ocenia dr Robert Szwed, socjolog z KUL.

Ciekawy cytat zwłaszcza, że pamiętam jak katabasy i ich satelity były przeciwne UE, jak podburzali moherów z LBN aby głosowali przeciw a teraz czarni zwęszyli kase od UE do i od razu grono kadry KULegów i KULeżanek jest ZA.
Co do wielu inwestycji gminnych za pieniadze z UE to fakt, zrobiono wiele, ale z tymi kilometrami dróg nie pzresadzalbym. Ponadto żyje nam się coraz biedniej, fajki po 12 zł, paliwo 6 zł, kartofle 4 zł i jajka po złotówce to zasługa UE. Do tego czynsze po 500 zł, prąd ze 300, 200 gaz a zarobki miesięczne 250 euro. Gratuluje optymizmu i aby tak dalej...
n
[email protected]
Satanizm to zapewne określenie. Zapewne określenie dla homo, trans, itp., więc poniekąd satanizm nadszedł a co do utraty niepodległości to prawda jest taka, że Polska jest rozprzedana a to, że nazywa się Polska nie oznacza, że jest wielce niepodległa, niestety.
p
pp
W komentarzach pod tym artykułem pojawiły się chyba wszystkie nazwy lokalnych firm, które zostały w ostatnich latach zlikwidowane czy też sprywatyzowane. Pojawia się pytanie jaki to ma związek z UE? Trzeba oddzielić działania UE od zwyczajnej zmiany struktury gospodarki w czasie. Przemysł spożywczy, obuwniczy czy odlewnie charakteryzują się niewielką wartośćią dodaną dla gospodarki i dużymi nakładami na techniczne uzbrojenie pracy w stosunku do efektów. Jeśli na przestrzeni czasu są zastępowane innymi branżami, na przykład związanymi z informatyką, bankowością, przemysłem bardziej zaawansowanym (np Ursus), to jest jak najbardziej pozytywnie, bo rośnie PKB i realne dochody ludzi. Kłopot tylko w tym, że te nowe działy gospodarki wymagają zazwyczaj kwalifikacji obrazowanych z raguły wyższym wykształceniem.
Tym bardziej nie rozumiem co UE ma np. do prywatyzacji PZL i co w tym właściwie było negatywnego, skoro jest dokładnie odwrotnie.
Jednocześnie nikt nie pisze ile w tym czasie firm powstało i rozwijało się dzięki funduszom, które pozyskały z UE. Dlaczego?
p
pp
Sprawdz sobie jaki jest bilans tzn różnica między tym co wpłacamy, a tym co wyłacamy i sam dojdziejsz do wnisoku, że gadasz bzdury.
G
Gość
jasne szczegolnie ze okroili nam terminal lotniska i mamy teraz zwykla hale z blachy falistej
H
Henio
Tak naprawdę Lublin jak i województwo nie zyskało NIC !!!
Bo z czego tu się cieszyć gdy jedni i Ci sami "Mocodawcy" zniszczyli wszystko co daje pracę i chleb w tym mieście i regionie, a teraz dają pieniądze na rozwój przedsiębiorczości, na aktywizację społeczną, na walkę z BEZROBOCIEM które sami stworzyli !!!
Unia Europejska bardzo starannie przygotowała sobie z jednej strony miejsce zbytu swoich towarów, z drugiej strony pozyskała tanią wykwalifikowana siłę roboczą bo ludzie nie mając pracy u siebie wyjeżdżają za chlebem !!!

Przecież My tez mieszkańcy tej ziemi też płacimy podatki, płacimy tak wiele a otrzymujemy tak nie wiele ?!!

A UNIA EUROPEJSKA nawet że komo nie pozwoliła wybudować lotniska takie jakie jakie chcieliśmy bo Unia daj e dotacje ??!
Tylko koszt całej inwestycji to ponad 500 000 000, a dofinansowanie unijne to zaledwie chyba 145 mln zł. ?!!
Gdzie tu logika gdzie tu sens ??! A miasto Lublin czyli MY jesteśmy głównym sponsorem naszego "okna na świat" !!!!
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie