Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alarmujące wyniki kontroli NFZ: Na Lubelszczyźnie nocą i w święta lepiej nie chorować (RAPORT)

Barbara Wójtowicz
materiał ilustracyjny
Na Lubelszczyźnie szwankuje nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Kontrola NFZ ujawniła szereg nieprawidłowości.

Narodowy Fundusz Zdrowia w marcu skontrolował placówki realizujące świadczenia w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w ramach umowy z NFZ. Wyniki są alarmujące. W czterech na siedem kontrolowanych miejsc, w których udzielane są tego typu świadczenia, wykryto nieprawidłowości.

- W jednej placówce brakowało wymaganej liczby pielęgniarek, w innej nie zapewniono możliwości wykonywania badań laboratoryjnych, ani badań rtg pomimo zawarcia w ofercie informacji o spełnieniu tego wymogu - wylicza Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Lubelskiego OW NFZ. - W obydwu przypadkach winny był brak personelu.

Aż w czterech przypadkach świadczenia udzielane były przez pielęgniarkę lub lekarza nie zgłoszonych do realizacji umowy. - To stanowi naruszenie umowy z NFZ - tłumaczy Bartoszek.

Na wszystkie placówki medyczne, w których zostały stwierdzone nieprawidłowości, nałożono kary pieniężne. Łącznie muszą one zapłacić 12 tys. zł.

Podobne kontrole przeprowadzono w całym kraju. Centrala NFZ zobowiązała oddziały wojewódzkie do wytypowania co najmniej 5 miejsc w każdym regionie. Typując placówki brano pod uwagę m.in. liczbę skarg świadczeniobiorców, oraz liczbę wizyt wyjazdowych w stosunku do wszystkich udzielonych świadczeń. Łącznie sprawdzono 120 miejsc. W co trzecim skontrolowanym miejscu brakowało lekarzy, w siedmiu miejscach medycy udzielali świadczeń w ramach dwóch różnych umów (np. SOR i nocnej opieki zdrowotnej). Część świadczeniodawców nie zapewniła też transportu sanitarnego i możliwości wykonywania badań.

Kurier Lubelski na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski