Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arkadiusz Bratkowski z PSL zostanie europosłem

DUN
Arkadiusz Bratkowski z PSL
Arkadiusz Bratkowski z PSL Małgorzata Genca/Archiwum
W połowie grudnia Arkadiusz Bratkowski z PSL, obecnie przewodniczący Sejmiku Województwa, zostanie europosłem. Będzie 51. polskim deputowanym i trzecim, obok Leny Kolarskiej - Bobińskiej (PO) i Mirosława Piotrowskiego (PiS), reprezentantem Lubelszczyzny w Parlamencie Europejskim.

Większą liczbę eurodeputowanych - 751 zamiast 736 - wprowadza traktat lizboński. O tym, że Polska w ramach zmian zyska 1 mandat wiadomo od 2009 r. Ale żeby stało się to faktem wszystkie kraje UE musiały ratyfikować traktat. Ostatnia Belgia, zrobiła to dopiero tydzień temu.
Zgodnie z wynikami wyborów do PE z czerwca 2009 r. dodatkowe polskie miejsce przypadnie politykowi PSL z naszego regionu. Pierwotnie mandat miał objąć Edward Wojtas, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Jego miejsce zajmie Arkadiusz Bratkowski, który uzyskał kolejny najlepszy wyborczy wynik.

- W najbliższych dniach Przewodniczący PE wyśle list zapraszający państwa członkowskie do wyznaczenia nowych posłów. Obwieszczenie, kto obejmie przypadający Polsce dodatkowy mandat, ogłosi Państwowa Komisja Wyborcza - poinformowało wczoraj Biuro Prasowe Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Przewodniczący Jerzy Buzek podczas sesji plenarnej (12-15 grudnia br.) poda nazwiska dodatkowych europosłów. - Od tego momentu nowi eurodeputowani będą mieli prawo zasiadania w PE - czytamy w komunikacie.

Czy Arkadiusz Bratkowski już pakuje bagaże? - W czerwcu 2010 r. dostałem pismo od przewodniczącego PE, że mandat będę obejmował w grudniu 2010 r. Jak wiadomo nic takiego się nie stało więc poczekam więc z jakimikolwiek ruchami na oficjalną informację z PKW - zaznacza.

Mandat europosła to nie tylko prestiż ale też konkretne finansowe profity:
- 7 956,87 euro (6 200,72 euro czyli ok. 27 tys. zł po odliczeniu podatku wspólnotowego i składki na ubezpieczenie) wynosi miesięczne wynagrodzenie europosła
- 304 euro (ok. 1,3 tys. zł) to dieta za każdy dzień udziału w posiedzeniach;
- 4 299 euro deputowany dostanie co miesiąc na prowadzenie biura;
- posłowie otrzymują też zwrot kosztów podróży na sesje, konferencje itp.
- emerytura - przysługuje byłym posłom po ukończeniu 63 roku życia. Wysokość jest uzależniona od czasu sprawowania mandatu - wynosi 3,5 proc. wynagrodzenia europosła za każdy rok w PE. Po pięcioletniej kadencji to ok. 6,2 tys. zł

Bratkowskiego w Sejmiku może zastąpić Marian Jaworski.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski