Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artefakty z archiwum Tamary Łempickiej trafiły do Lublina. Wkrótce będzie je można zobaczyć. Zobacz zdjęcia

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Archiwum Tamary Łempickiej, najsłynniejszej polskiej malarki, trafiło w Muzeum Narodowego w Lublinie. Wycinki prasowe, medale, plakaty, fotografie i dokumenty zobaczymy już niedługo na wystawie „Tamara Łempicka - ponad granicami”.
Archiwum Tamary Łempickiej, najsłynniejszej polskiej malarki, trafiło w Muzeum Narodowego w Lublinie. Wycinki prasowe, medale, plakaty, fotografie i dokumenty zobaczymy już niedługo na wystawie „Tamara Łempicka - ponad granicami”. Małgorzata Genca
Archiwum Tamary Łempickiej, najsłynniejszej polskiej malarki, trafiło do Muzeum Narodowego w Lublinie. Wycinki prasowe, medale, plakaty, fotografie i dokumenty zobaczymy już niedługo na wystawie „Tamara Łempicka - ponad granicami”.

- Archiwum rodziny państwa Łempickich znajduje się w Houston w USA. Jest to szeroki zbiór, jest tam wszystko, co dotyczy rodziny i Tamary. Dzięki wspaniałej współpracy, jaką nawiązaliśmy przy okazji pierwszej wystawy artystki w Lublinie, udało nam się przekonać rodzinę, aby zechciała na jakiś czas powierzyć nam to archiwum, abyśmy mogli rozpocząć prace badawcze i rekonstrukcyjne – mówi Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie.

Osobą, która zaczęła pracę nad tworzeniem archiwum Tamary Łempickiej była jej jedyna córka - Kizette de Lempicka-Foxhall. Co kryje archiwum?

– To archiwum jest jak puszka Pandory i ciągle odkrywamy, co się w nim znajduje. Jest tam wiele dokumentów, od lat 20. do 70. w kilku językach, korespondencja prywatna, szkice – wyjaśnia Marisa de Lempicka, prawnuczka Tamary Łempickiej.

Wyjątkowym znaleziskiem jest pochodzący z 1950 roku list napisany do córki artstystki, Kizette przez Jerzego Łempickiego (brata pierwszego męża Tamary Tadeusza Łempickiego).

– Został napisany 22 lipca 1950 r. w Katowicach. Pisze on piękną polszczyzną do Kizette, dzieląc się smutkiem, jaki go otoczył po śmierci brata Tadeusza i pięknie tłumaczy, że pisze do niej w języku polskim, by tego języka nie zapomniała – zaznacza Katarzyna Mieczkowska.

W Muzeum Narodowym będzie można również zobaczyć medal, który dla Łempickiej miał bardzo duże znaczenie.

– To brązowy medal otrzymany na konkursie artystycznym w Poznaniu w 1929 r. – mówi Marisa de Lempicka.

W Lublinie będziemy mogli również podziwiać gustowny uniform.

– Został zaprojektowany przez Tamarę dla kobiet, które służyły w trakcie II wojny światowej w organizacjach charytatywnych - wyjaśnia Marisa de Lempicka.

Obecnie w Muzeum Narodowym na ekspozycji zatytułowanej „Tamara Łempicka - ponad granicami” możemy podziwiać dzieła reprezentujące wszystkie okresy twórczości malarki, z okresu od lat 20. do 70. XX wieku. Dwanaście płócien oraz sześć prac na papierze zakupione zostało do zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawę uzupełniają dzieła wypożyczone z rodzinnej kolekcji Marisy i Victorii de Lempickich.

Intencją muzeum jest nie tylko sprowadzenie prac artystki do Polski, ale także stworzenie pierwszego ośrodka badań nad twórczością Tamary Łempickiej. Jego częścią staną się dzieła, archiwalia i materiały audiowizualne, które pozwolą na nowo odkrywać życie i twórczość najbardziej znanej polskiej artystki na świecie.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pierwsza wielka wymiana książek w Chojnicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski