Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Puławach powstało Muzeum Badań Polarnych. Zebiera dorobek polskich polarników z Arktyki, Antarktydy i Syberii

OPRAC.:
Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego
W środę (21 lutego) odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Badań Polarnych w Puławach. Starania o tę placówkę trwały od kilku lat. Muzeum gromadzi zbiory w zakresie badań polarnych na terenach Arktyki i Antarktyki, prace polskich zesłańców (w tym naukowców badających obszar Syberii), a także dokumentuje aktywność lądolodu na terenie dzisiejszej Polski.

O powstanie takiej placówki od lat apelował Komitet Badań Polarnych Polskiej Akademii Nauk, ponieważ polska działalność naukowa prowadzona w Arktyce i Antarktydzie stawia nasz kraj w czołówce państw podejmujących badania na tych terenach. Polskie prace naukowe w Arktyce zapoczątkowali przed dwustu laty zesłańcy badający najdalsze regiony Syberii. Od 1932 roku polscy naukowcy biorą udział w ekspedycjach na Spitsbergenie, Grenlandii i Islandii.

W uroczystym otwarciu udział wzięli wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski i członek zarządu Bartłomiej Bałaban. Samorząd Województwa Lubelskiego na sesji Sejmiku 27 maja 2020 roku podjął uchwałę w sprawie utworzenia Muzeum Badań Polarnych w Puławach oraz nadania Statutu Muzeum Badań Polarnych w Puławach (w organizacji).

– Muzeum Badań ma upowszechniać wiedzę na temat badań polarnych, a także podkreślić udział polskich naukowców w rozwijaniu tej dziedziny. Chcemy, aby polarnicy mogli w tym miejscu pozyskiwać granty. Liczę na to, że placówka stanie się polecanym i chętnie odwiedzanym miejscem na mapie Polski – mówił członek zarządu Bartłomiej Bałaban.

Zważywszy na znaczenie idei Muzeum Badań Polarnych w Puławach jako placówki mającej chronić dziedzictwo narodowe w postaci dorobku polskich polarników, postanowiono, że będzie to instytucja kultury prowadzona wspólnie przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Województwo Lubelskie.

– Przełomem dla placówki było podpisanie umowy o współprowadzeniu muzeum przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Partycypacja Ministerstwa pozwala na większe wsparcie finansowe potrzebne do gromadzenia nowych zbiorów i prowadzenia ciekawej oferty edukacyjnej – dodał wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski.

Rok później Województwo Lubelskie nabyło od UMCS w Lublinie udział w nieruchomości – filii uczelni zlokalizowanej w Puławach przy ul. 4. Pułku Piechoty Wojska Polskiego 18 w Puławach – za kwotę 2,4 mln zł (dofinansowanie od Ministerstwa). Muzeum zawarło umowę najmu z Uniwersytetem na 2 lata i w tym czasie korzysta z pomieszczeń zlokalizowanych na parterze.

Polarnicy z Puław

Lokalizacja instytucji w tym mieście nie jest przypadkowa – w Puławach działało bowiem wielu polarników, a organizatorem jednego z najlepszych ośrodków badań polarnych są naukowcy z UMCS. Dorobek naukowców z Lubelszczyzny w dziedzinie badań polarnych zasługuje na udokumentowanie, upamiętnienie i spopularyzowanie w szerokich kręgach społeczeństwa.

Dyrektorem placówki jest dr Piotr Kondraciuk. Kadencję poprzedniego dyrektora, Andrzeja Piotrowskiego, 5 stycznia 2022 r. przerwała jego śmierć. Piotrowski zdążył zakończyć prace organizacyjno-administracyjne, zebrał też wiele eksponatów.

– Nie było dotąd w Polsce centrum badań polarnych, dlatego cieszę się z zaangażowania w tę inicjatywę środowiska polarników polskich i zagranicznych. Muzeum ma pełnić rolę centrum naukowo-dydaktycznego i gromadzić zbiory, które są pamiątkami po osiągnięciach polskiego polarnictwa. Zanim jeszcze nastąpi otwarcie wystawy stałej, będziemy organizować spotkania z polarnikami, podróżnikami, myślimy o festiwalu filmów polarnych – zapewniał dr Piotr Kondraciuk, p.o. dyrektora Muzeum Badań Polarnych w Puławach, podczas konferencji prasowej w październiku 2022 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski