MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczony, nauczyciel, a przede wszystkim człowiek. Spotkanie wokół książki o jednym z najwybitniejszych historyków UMCS

OPRAC.:
Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
UMCS
Prof. Adam Kersten, był jednym z najwybitniejszych historyków powojennej Polski. Przez wiele lat był związany z UMCS. Z okazji 40. rocznicy śmierci, jego dawni studenci i współpracownicy spotkają się, aby wspomnieć jego osobę, osiągnięcia i wkład w nowożytną historię kraju.

Spotkanie wokół książki „Profesor Adam Kersten 1930-1983: uczony, nauczyciel, człowiek” odbędzie się w środę (24 kwietnia) o godz. 12:30 w Instytucie Historii UMCS (sala 318, pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4A, Lublin).

Wydarzenie będzie okazją do wspomnień (starszych pracowników Instytutu i pamiętających prof. Kerstena naukowców reprezentujących inne dyscypliny naukowe) oraz przypomnienia naukowej sylwetki jednego z najznakomitszych badaczy epoki wczesnonowożytnej w dziejach Polski, który przez wiele lat związany był z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej.

– Profesor Adam Kersten był autorem wybitnych i ciągle aktualnych monografii dotyczących zwłaszcza wojskowości we wczesnonowożytnej Polsce – podkreślają organizatorzy.

W powszechnej pamięci zapisał się jako konsultant historyczny filmu i serialu telewizyjnego "Pan Wołodyjowski" (1968), współautor scenariusza do filmu "Potop" (1974) i historyk dbający o zgodność fabuły z realiami ówczesnej wojny, a także autor otwartych wykładów z historii Polski wygłaszanych w trudnym okresie tzw. pierwszej Solidarności. Jak wspominają uczestnicy, sala widowiskowa „Chatki Żaka” w trakcie tych odważnych wystąpień była wypełniona po brzegi.

W 2023 r. nakładem Towarzystwa Nauki i Kultury „Libra” ukazała się książka wspomnieniowa "Profesor Adam Kersten 1930–1983. Uczony, nauczyciel, człowiek" pod redakcją Dariusza Kupisza.

– Książka opowiada o osiągnięciach, ale i osobie profesora. Niezależnie od niej pamięć o nim jest szczególnie żywa wśród doktorantów Instytutu Historii, już od 2011 roku beneficjentów Fundacji Krystyny i Adama Kerstenów. Podstawowym celem Fundacji pozostaje bowiem przyznawanie stypendiów młodym ludziom podejmującym badania w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych – podkreśla Katarzyna Skałecka z Centrum Prasowego UMCS.

Profesor wiecznie żywy we wspomnieniach

Na tom składa się dziesięć tekstów, przedstawiających działalność naukową i historyczną profesora. Z kolei dwa artykuły, Adama Andrzeja Witusika i Jana Olaszka, mają charakter biogramów, przy czym pierwszy skupia się na dorobku naukowym Kerstena, a drugi na jego aktywności w sferze publicznej, solidnie ją dokumentując. Dzięki ich przedrukowi w tomie znajdują się najważniejsze informacje na jego temat i nie trzeba po nie sięgać do trudno dostępnych publikacji.

Część książki ma charakter wspomnieniowy.

– Akademia przez stulecia opierała się na bezpośredniej relacji mistrza i ucznia, wyraźnie można to dostrzec w tekstach dawnych doktorantów i studentów Adama Kerstena, Z artykułów Wiesława Śladkowskiego, Józefa Dudy, Witolda Kłaczewskiego i Ewy Sędzimierz wyłania się obraz historyka i nauczyciela wywierającego ogromny wpływ na swoich podopiecznych, z pasją kształtującego ich warsztat badawczy i otaczającego troską zarówno w ich karierze naukowej, jak i zwyczajnie w życiu codziennym – czytamy na stronie Fundacji Kerstenów.

Autorzy podkreślają, że profesor Kersten był nie tylko wybitnym nauczycielem i naukowcem, ale też lubianym człowiekiem.

– Edward Alfred Mierzwa okrasił jeszcze te wspomnienia garścią anegdot, dzięki którym Adam Kersten staje przed oczami jak żywy – ze swoimi nawykami, pełnym zaangażowaniem, sarkazmem i lekką wadą wymowy, która nie przeszkadzała mu w elokwentnych wypowiedziach wygłaszanych z dużym żarem – zaznaczono.

Książkę można zdobyć po skontaktowaniu się z sekretariatem Instytutu Historii UMCS i przekazaniu na subkonto IH UMCS nr 63 1140 1094 0000 2905 1600 1026 cegiełki o wartości 40 PLN z dopiskiem „Wsparcie działalności wydawniczej IH UMCS”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski