Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelscy uczniowie będą uczyć się informatyki w nowatorski sposób. Rusza program „Lublin – Edukacyjna Przyszłość IT”

Julia Zdunek
Julia Zdunek
W 28 lubelskich szkołach podstawowych, liceach i szkołach zawodowych rusza pilotażowy program wprowadzający nowatorskie metody nauczania informatyki „Lublin – Edukacyjna Przyszłość IT”.

Projekt „Lublin – Edukacyjna Przyszłość IT” to polski autorski program przygotowany przez ekspertów i dydaktyków, w ramach którego lubelskie szkoły będą mieć dostęp do platformy z zadaniami. Ponad to będzie oferował ponad 4 tys. ucznioów naukę informatyki opartą o grywalizację i mikrolearning. Pozwoli on udoskonalić umiejętność programowania, znajomość podstaw działania sztucznej inteligencji oraz zasad bezpiecznego funkcjonowania w cyberświecie. Program rozpocznie się jeszcze w tym roku i potrwa przez dwa semestry.

Jak mówi Krzysztof Żuk, pilotaż obejmie 28 szkół (13 szkół podstawowych, 8 liceów i 7 szkół zawodowych). Wśród nich znalazło się m.in. I LO im. Stanisława Staszica, II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego, III LO im. Unii Lubelskiej czy V LO im. Marii Skłodowskiej -Curie.

- Nowoczesna edukacja polega na stworzeniu elastycznego i angażującego środowiska dydaktycznego, w którym najważniejszy jest uczeń. CyberSkiller stworzył kursy i narzędzia do uczenia informatyki – mówi Bogdan Księżopolski, Prezes CyberSkiller, profesor na Akademii Leona Koźmińskiego.

Program wprowadza do szkół narzędzia wykorzystywane w trakcie obowiązkowych lekcji informatyki, zgodnie z wytycznymi podstawy programowej. Na platformie udostępniono łącznie 48 kursów obejmujących 480 godzin nauki. W platformę wbudowane są także laboratoria, dzięki którym uczniowie będą mogli poprzez przeglądarkę wykonywać ćwiczenia zarówno w szkole, jak i w domu.

O korzyściach edukacyjnych dla uczniów płynących z programu mówi Elżbieta Sękowska, dyrektorka Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie.

- Za pośrednictwem praktycznych laboratoriów z takich obszarów jak systemy operacyjne, sieci czy cyberbezpieczeństwo, te narzędzia mogą być wykorzystane przez nauczyciela zarówno w nauczaniu podczas zajęć obowiązkowych, jak też i przede wszystkim do rozwijania pasji i zainteresowań. Liczymy, że będą one dopasowane do podstawy programowej kształcenia w zawodach technik informatyk i technik programista - mówi Elżbieta Sękowska.

Partnerem programu w Lublinie jest firma CyberSkiller, a patronat honorowy objął Państwowy Instytut Badawczy NASK.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski