MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ASF w 2024 roku znów atakuje w chlewniach. Ministerstwo rolnictwa apeluje do rolników i przypomina o bioasekuracji

Redakcja Strefy Agro
Opracowanie:
Afrykański pomór świń po raz pierwszy stwierdzono w Polsce w lutym 2014 r. w województwie podlaskim u dzików.
Afrykański pomór świń po raz pierwszy stwierdzono w Polsce w lutym 2014 r. w województwie podlaskim u dzików. unsplash.com/Emmanuel Eigege
ASF wymierza kolejny cios w polskie chlewnie. W tym roku, do 11 czerwca w kraju stwierdzono 5 ognisk afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwach w czterech województwach (lubelskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie). Najnowsze dane razem z apelem do rolników przekazało ministerstwo rolnictwa, przypominając rolnikom o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji i ochrony świń.

Spis treści

Po kilku spokojniejszych miesiącach służby weterynaryjne informują o afrykańskim pomorze świń wykrytym u zwierząt w chlewniach. Czerwiec przyniósł jednak złe wieści i potwierdzenie 5 ognisk choroby u świń.

Ogniska ASF w Polsce w 2024 roku. Gdzie zaatakował wirus?

Pierwsze ognisko zostało stwierdzone poprzez badania laboratoryjne w Instytucie Weterynaryjnym w Puławach 4 czerwca 2024 r. Poszczególne tegoroczne ogniska stwierdzano w wojewóztwach:

  • Lubelskim - nr 1 w 2024 r. 10 świń w miejscowości Zadębce, w gminie Trzeszczany, powiat hrubieszowski
  • Warmińsko-Mazurskim - nr 2, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 146 świń, w miejscowości Sobiewola, w gminie Kisielice, powiat iławski,
  • Zachodniopomorskim - ognisko nr 3 ASF wyznaczono w gospodarstwie, gdzie znajdowało się 28 świń, położonym w miejscowości Nieznań, w gminie Stare Czarnowo, powiat gryfiński.
  • Wielkooplskim - nr 4, ASF w gospodarstwie z 34 świniami, w miejscowości Długa Goślina, w gminie Murowana Goślina, powiat poznański,
  • Wielkopolskim - nr 5, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 102 świnie, położonym w miejscowości Długa Goślina, w gminie Murowana Goślina, powiat poznański

We wszystkich pięciu wykrytych w tym roku ogniskach ASF znajdowało się łącznie 320 szt. świń. W ubiegłym roku zanotowano 30 ognisk tej choroby w naszym kraju.

ASF u dzików wykrywane znacznie częściej niż u świń

Dziki uznaje się za główny wektor wirusa, dlatego w ostatnich latach prowadzony był ich odstrzał, aby zredukować populację i chronić gospodarstwa przed ASF.

Afrykański pomór świń dotychczas stwierdzono w 13 województwach - dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim. Było to łącznie 870 ognisk ASF u dzików. Przypomnijmy, że po raz pierwszy od czasu, gdy Polska zmaga się z ASF, chorobę wykryto u padłego dzika w województwie kujawsko-pomorskim.

Chroń swoje świnie, ministerstwo rolnictwa apeluje, by dbać o bioasekurację

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że "ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) to strata dla hodowcy, producenta, a także dla całego sektora wieprzowego".

"Wspólnie, poprzez wykrywanie, zapobieganie i zgłaszanie choroby, możemy powstrzymać rozprzestrzenianie się tej choroby i chronić nasze świnie" - podkreślił resort, apelując o stosowanie zasad bioasekuracji i zachowanie podstawowych zasady higieny takich jak:

  • częste mycie rąk ciepłą wodą z mydłem,
  • dezynfekowanie pomieszczeń inwentarskich
  • czy zmianę odzieży i obuwia przed wejściem do budynków inwentarskich.

Informacje na temat ASF dostępne są na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski