Asystent kulturowy pomoże uczyć dzieci uchodźców

KOS
Udostępnij:
Nie znają ani jednego słowa po polsku. Są przestraszone i zdezorientowane. W takim stanie trafiają do szkoły, w której nauczyciele każą im się uczyć tabliczki mnożenia w obcym dla nich języku. Mowa o dzieciach uchodźców przebywających w ośrodkach na terenie naszego kraju. W Lublinie większość trafia do SP nr 31. Od września w placówce tej pojawi się asystent kulturowy, który ma pomóc i dzieciom, i szkole. Identyczną rolę ma pełnić asystent, który najprawdopodobniej pojawi się w SP nr 5 w Łukowie (jeśli w mieście tym nadal funkcjonować będzie ośrodek).

Asystenci pojawią się w szkołach w ramach projektu "OBCY? Zbliżenia" realizowanego przez Stowarzyszenie "Dla Ziemi". Organizacja ta pozyskała pieniądze na ten cel z Europejskiego Funduszu Na Rzecz Uchodźców. W piątek w lubelskim ratuszu odbyła się konferencja, w trakcie której o roli i funkcji asystenta kulturowego opowiadali przedstawiciele szkół, w których tacy asystenci pracują.

- Zgodnie polskim prawem dzieci uchodźców, którzy pojawiają się w naszym kraju są objęte obowiązkiem szkolnym - mówi Ewa Kozdraj ze Stowarzyszenia "Dla Ziemi". - Najczęściej oznacza to jednak, że trafiają do polskich szkół bez przygotowania. W 2010 r. pojawiły się przepisy, pozwalające szkołom na zatrudnienie asystentów kulturowych. Na razie jednak te pozostają one tylko na papierze. Asystenci pojawili się tylko w szkołach w Warszawie i w Białymstoku.

W piątkowej konferencji wzięła udział m.in. Ewa Zając, dyr. SP nr 15 w Białymstoku, Yusup Kediev, asystent kulturowy w SP nr 58 w Warszawie oraz Aleksandra Chrzanowska ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. - Rolą asystenta kulturowego jest bycie łącznikiem między kulturą polską a kulturą uchodźców - tłumaczyli. - Z jednej strony powinna być to osoba, która cieszy się autorytetem w swoim środowisku, z drugiej znająca język polski. W sytuacji ewentualnych napięć i konfliktów powinna umieć zachować bezstronność.

- Cieszymy się, że pojawi się u nas asystent - mówi Jolanta Józefaciuk, dyr. SP nr 31. - W tej chwili do naszej placówki uczęszcza 27 dzieci uchodźców czeczeńskich mieszkających w ośrodku przy ul. Wrońskiej - mówi . - Potrzebujemy wsparcia, a do tej pory go nie mieliśmy. Problemów, z jakimi zmaga się szkoła jest mnóstwo. Józefaciuk wylicza kilka. - Trafiają do nas dzieci z zerową znajomością języka polskiego - mówi. - Tymczasem nauczyciele muszą realizować z nimi ten sam program, co z naszymi uczniami - tłumaczy. Dzieci uchodźców trafiają do klas masowych, pojawiają się i znikają w trakcie roku szkolnego. Kontakt z ich rodzicami też bywa bardzo trudny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie