Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Autobusy elektryczne wożą mieszkańców Lublina. Sprawdź, na których liniach się pojawiły

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
26.05.2022 lublin mpk przystanek autobus pasarzer biletomat lubika bilet ztm nz fot. lukasz kaczanowski/polska press
26.05.2022 lublin mpk przystanek autobus pasarzer biletomat lubika bilet ztm nz fot. lukasz kaczanowski/polska press Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Na Ulice Lublina wyjechały pierwsze nowe, przegubowe autobusy elektryczne marki Solaris. Zobaczymy je na trasie linii nr 40, 42 i 57.

W poniedziałek (10 lipca) na lubelskich drogach pojawiły się nowe autobusy elektryczne przegubowe. To kolejna inwestycja w pojazdy ekologiczne miasta. Nowe nabytki będą wozić pasażerów, którzy korzystają z linii nr 40, 44 i 57.

- W maju 2021 r. ZTM w Lublinie rozstrzygnął przetarg na zakup 7 sztuk autobusów elektrycznych przegubowych - informuje Monika Fisz, Inspektor ds. marketingu i kontaktów z mediami Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie.

Najkorzystniejszą ofertę na pojazdy złożyła firma Solaris Bus & Coach Sp. z o.o., która zażądała 22 799 280,00 zł brutto. Inwestycja jest krokiem w budowaniu systemu autobusu elektrycznego w Lublinie. Od października 2021 roku po mieście krążą i zabierają podróżnych właśnie takie pojazdy.

7 nowych i nieużywanych, bo dostarczonych w stanie fabrycznym (wyprodukowane nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dostawą) autobusów niskopodłogowych mknie przez lubelskie ulice i może z nich korzystać każdy. Pojazdy te są przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnością. Podróżni mogą czuć się w nich bezpiecznie, gdyż posiadają system monitoringu. W przypadku braku biletu i rozładowanego telefonu też mamy rozwiązanie. W środku znajdują się automaty do sprzedaży biletów akceptujące wyłącznie płatności bezgotówkowe. Masz Lubikę i słabą baterię? Z pomocą przychodzą podwójne porty USB (typ A) w przestrzeni pasażerskiej autobusu w liczbie 4 szt. Dzięki nim naładujesz telefon, tablet i inne urządzenia. To nie jedyne rozwiązania, które posiadają nowe autobusy. W gorące letnie dni odczujemy plusy klimatyzacji przestrzeni pasażerskiej oraz kabiny kierowcy. W pojeździe jest również wydzielona przestrzeń przeznaczona do przewozu wózka inwalidzkiego oraz wózka dziecięcego. Sprytny system zliczy pasażerów - całkowita liczna miejsc to 120, a siedzących 40.

Wykonawca dostarczył też 3 sztuki dwustanowiskowych ładowarek małej mocy, o mocy większej lub równej 120 kW (2x60 kW) i 1 szt. jednostanowiskowej ładowarki małej mocy, o mocy większej lub równej 60 kW.

W sierpniu 2023 r. na ulice Lublina wyjedzie z kolei autobus wodorowy.

Będzie to 12-metrowy pojazd, która ma przewozić maksymalnie 85 pasażerów. Autobus ma być klimatyzowany, niskopodłogowy, przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wyposażony w automat do sprzedaży biletów oraz system do zliczania pasażerów. Jego zakup kosztował miasto 3,7 mln zł brutto.

- W nowej perspektywie unijnej przewidziany jest dalszy rozwój elektromobilności. W planach jest zakup około 100 pojazdów zeroemisyjnych - zapowiada Góźdź.

Zakup realizowany w ramach projektu „Przebudowa strategicznego korytarza transportu zbiorowego wraz z zakupem taboru w centralnej części obszaru LOF" w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 Osi priorytetowej II: Nowoczesna Infrastruktura Transportowa Działania 2.1 Zrównoważony transport miejski.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski