Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bądź eko i złap deszczówkę. Kolejna szansa już przed nami

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Realizowany przez miasto od 2020 r. ekologiczny program wykorzystywania deszczówki będzie miał kolejną edycję. Nabór ma ruszyć wkrótce, a kwota dofinansowania, w porównaniu z rokiem ubiegłym, nie zmieni się.

Dlaczego warto łapać deszczówkę?

- Można mówić o powodach w skali makro i mikro. Patrząc z perspektywy gospodarki i państwa to musimy zauważyć, że żyjemy w czasach zmian klimatycznych, których efektem jest zmiana rozkładu opadów w ciągu roku - opady intensywne padające w krótkim czasie, zastąpiły opady rozlewne, tzw. kilkudniowe kapuśniaczki, które powoli wsiąkały i uzupełniały zasoby wód podziemnych. Dlatego łapanie deszczówki to opóźnianie odpływu wody (najbardziej skuteczne działanie przeciwpowodziowe), bo zatrzymujemy wodę, tam gdzie spadła – mówi prof. Wojciech Pęczuła z Katedry Hydrobiologii i Ochrony Ekosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego i wskazuje także na korzyść w skali mikro: - Oszczędność, bo ceny wody są coraz wyższe. Woda deszczowa jest najlepszą wodą do podlewania roślin, poza tym jest miękka więc nadaje się nawet do prania – dodaje prof. Pęczuła.

W ramach ubiegłorocznej edycji miejskiego Programu ochrony zasobów wodnych dla miasta Lublina powstało kolejnych kilkadziesiąt instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych – zbiorniki retencyjne podziemne i  nadziemne, studnie chłonne oraz inne urządzenia umożliwiające zatrzymywanie i wykorzystywanie deszczówki. Miasto w 2022 roku dofinansowało kolejne projekty mieszkańców, przyznając dotacje na łączną kwotę 80 tys. zł.

– Realizowany od 2020 roku program „Złap deszczówkę” spotyka się co roku z dużym zainteresowaniem. W ramach ubiegłorocznej edycji powstały w Lublinie kolejne 33 zbiorniki naziemne, 9 podziemnych, 4 studnie chłonne, zrealizowano także modernizację oczka wodnego oraz wykonano punkt poboru wody wraz z siecią nawadniającą - mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

W tym roku wysokość dotychczasowego dofinansowania nie ulegnie zmianie. Mieszkańcy Lublina nadal mogą liczyć na wsparcie do 5 tys. zł na jedną nieruchomość tj. 70 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych. Wnioski o dofinansowanie do miejskiego programu budowy systemów małej retencji mogą składać osoby fizyczne – właściciele lub osoby posiadające inny tytuł prawny do lokali mieszkalnych i nieruchomości położonych w granicach administracyjnych Lublina.
Nabór do nowej edycji programu planowany jest w pierwszym kwartale tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski