Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Mimo epidemii, lubelskie środowisko kultury nie zawiodło i nadal prężnie działa

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Pozamykane teatry, kina, galeria, przeniesione terminy cyklicznych wydarzeń artystycznych, o tym jak wygląda lubelska kultura w czasach epidemii i jak w ciągu ostatnich lat stała się jednym z „kół zamachowym” rozwoju Lublina rozmawiamy z Beatą Stepaniuk–Kuśmierzak, zastępcą prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.

Sezon Lublin, Noc Kultury, Inne Brzmienia – to tylko część wydarzeń kulturalnych, które nie odbędą się w pierwotnie zaplanowanych terminach. Czy już wiadomo kiedy zostaną zorganizowane?
Niestety, obecna sytuacja zmusiła organizatorów do zmiany terminów wydarzeń. Noc Kultury i Wschód Kultury - Inne Brzmienia, które miały odbyć się w czerwcu przenosimy na jesień i mamy nadzieję, że do tego czasu wrócimy do normalności. O dokładnej formule będziemy jeszcze informować. Program Sezonu Lublin jest w całości przygotowany, wydarzenie mogłoby się odbyć jeszcze w okresie wakacyjnym. Trzeba jednak pamiętać, że sytuacja, w której się wszyscy znaleźliśmy jest trudna, dynamiczna i niezależna od nas.

Czy tegoroczne zamieszanie spowodowane stenem epidemii nie obje się niekorzystnie np. na liczbie uczestników w kolejnych edycjach?
Mimo tej trudnej sytuacji, lubelskie środowisko kultury nie zawiodło i nadal prężnie działa. Instytucje kultury utrzymują kontakt ze swoją publicznością online, a te nowe formy uczestnictwa w kulturze przynoszą bardzo pozytywne efekty. Na przykład Centrum Kultury w Lublinie zanotowało na swoich wydarzeniach online 46 500 uczestników, którzy w sumie aktywni byli przez 176 000 minut. Także ogólne trendy nie wykazują niepokojących spadków w kwestii przyszłego uczestnictwa w kulturze. Instytucje udostępniają swoje wydarzenia w internecie, przypominają spotkania, warsztaty, spektakle i koncerty. Setki propozycji kulturalnych dla naszych mieszkańców zgromadzonych jest na specjalnym miejskim portalu www.zostanwdomu.lublin.eu.

Kultura stała się w ciągu ostatnich lat jednym z „kół zamachowym” rozwoju Lublina. To jedna z największych zmian, jakie zaszły w funkcjonowaniu samorządu od 1990 r. kiedy odbyły się pierwsze w pełni wolne, po II wojenne światowej, wybory. Dlaczego tak silny akcent został położony właśnie na rozwój miasta w tej sferze?
Dynamiczny rozwój Lublina w ostatnich latach to w dużej mierze zasługa środowiska kultury, które promuje nasze miasto. Projekty realizowane przez miejskie instytucje kultury od lat zachwycają mieszkańców i przyciągają rzesze turystów. Mieszkańcy nie tylko uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych, ale także sami je współtworzą. Potencjał, jaki został uwolniony przy okazji starań o Europejską Stolicę Kultury 2016 pokazał, że sektor kultury może wzmacniać rozwój Lublina. Działania inwestycyjne i społeczno-kulturalne uzupełniają się nawzajem. Duże inwestycje przygotowują miasto do ruchu turystycznego, a festiwale, jubileusze i wydarzenia kulturalne budują wizerunek miasta interesującego, otwartego, do którego warto przyjeżdżać. Badania wykonane przez Warsztaty Kultury w Lublinie pokazały, że ten ruch turystyczny jest znaczący. Kultura i turystyka są ze sobą mocno połączone i przyczyniają się do rozwoju lokalnego biznesu. Kultura to także działania oddolne, które budują tożsamość mieszkańców. Dzięki unikalnemu programowi miejskiemu „Dzielnice Kultury”, kultura jest dostępna w każdej części miasta. Wielkie wydarzenia jak jubileusze ostatnich trzech lat, szczególnie Wielki Jubileusz 700-lecia lokacji miasta, pokazują nam, że lublinianie potrzebują szerokiego uczestnictwa w kulturze i chętnie biorą udział w wydarzeniach na dużą skalę. Kultura buduje charakter Lublina. Mimo stanu epidemii trwają również intensywne prace nad aplikacją w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Mimo epidemii, lubelskie środowisko kultury nie zawiodło i nadal prężnie działa

Czy planujecie jakieś nowe wydarzenia, które uzupełnią obecny kalendarz lubelskich imprez kulturalnych? Jakie?
Skutki epidemii będą dotkliwe dla wielu obszarów naszego życia, a powrót do stanu sprzed epidemii długotrwały. Przyglądamy się na bieżąco sytuacji twórców i jesteśmy w trakcie przygotowywania pakietu wsparcia dla środowiska kultury. Cały czas monitorujemy działalność miejskich instytucji kultury. W chwili obecnej naszym priorytetem jest realizacji na bieżąco wszelkich zobowiązań finansowych na rzecz instytucji kultury, NGO-sów i stypendystów tak, by były regulowane terminowo i w pełnej wysokości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski