Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą wypłacać. Nauczyciele od marca zarobią więcej. O ile?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Łukasz Kaczanowski/archiwum
Nauczyciele w Lublinie dostaną już od marca podwyżki pensji. Otrzyma je 7251 osób. Mają wynieść 30 i 33 proc., w zależności do stopnia awansu zawodowego.

- Prawdopodobnie jesteśmy pierwszym z dużych miast w Polsce, które przygotowało podwyżki – przekonuje Mariusz Banach, z-ca prezydenta Lublina.

Od 1 marca lubelscy nauczyciel dostaną wyższe pensje. To realizacja rządowych obietnic. Rozporządzenie w tej sprawie wydało ministerstwo edukacji narodowej 19 lutego.

- Nauczyciele naprawdę na te podwyżki bardzo czekają, dlatego prezydent miasta zobowiązał nas do tego, aby w tak krótkim czasie przygotować wypłatę tych wyższych pensji. I zrobimy to już 1 marca – mówi Banach. I dodaje: - Ten 30 procentowy wzrost sprawi, że nauczyciele wreszcie nie będą się swoich pensji wstydzili. Bo chcę przypomnieć, że w styczniu musieliśmy wypłacić dodatek wyrównawczy w związku z tym, że pensja nauczycieli początkujących była niższa niż płaca minimalna.

Pobory nauczyciel początkowego wzrosną do 4908 zł brutto, czyli o 1218 zł brutto (33 proc.), nauczyciela mianowanego – 5057 zł brutto (wzrost o 1167 zł brutto - 30 proc.), nauczyciela dyplomowanego – 5915 zł brutto (wzrost o 1365 zł brutto - 30 proc.).

- Te kwoty trzeba zwiększyć o dodatki. Są one dla nas istotne, bo musimy je znaleźć we własnym budżecie - podkreśla Banach.

Wśród dodatków, które otrzymują nauczyciele jest dodatek stażowy, za godziny nadliczbowe, motywacyjny.

- Kwota 1500 złotych, która była zapowiadana w kampanii wyborczej w zdecydowanej większości nauczycieli nie tyle będzie osiągnięte, ale będzie znacznie przekroczona – przekonuje Banach.

Dodatek stażowy wynosi maksymalnie 20 proc. ( jeden procent za każdy przepracowany rok). W przypadku nauczycieli dyplomowanych większość legitymuje się pod 20 letnim stażem.

– Jeśli do 1365 zł doliczymy 20 procent to już mamy przekroczone 1500 zł. A mamy do tego jeszcze dodatek motywacyjny. Średnio wynosi 5 proc. – wylicza Banach.

Wzrośnie też wysokość dodatku funkcyjnego dla dyrektorów szkół. Będzie wyższy o 20 proc.

– To nie są duże pieniądze, ale chodzi nam o symboliczne pokazanie jak nam zależy na pracy dyrektorów jednostek oświatowych, jak zależy nam na tym żeby na konkursach na dyrektorów szkół pojawia się naprawdę najlepsi – tłumaczy Banach.

Podwyżki zostaną wypłacone z wyrównaniem od 1 stycznia. Tym samym w marcu na wypłaty dla nauczycieli ratusz wyda ok. 25 mln zł więcej niż miesiąc wcześniej.

Pieniądze na płace dla nauczycieli pokrywa subwencja rządowa.

– Zwiększamy subwencję oświatową o kwotę ponad 112 mln zł. Zabezpieczy ona podwyżki wynagrodzeń, ponadto wzrost zakładowego funduszy świadczeń socjalnych – precyzuje Lucyna Sternik, skarbnik Lublina.

- Pracownicy niepedagogiczni również od 1 stycznia mieli podwyżkę wynagrodzeń. Była ona wyrównaniem do płac minimalnej. Dla pozostałych pracowników podwyżka będzie wdrożona w marcu w średniej wysokości 300 złotych na etat z wyrównaniem od 1 stycznia – dodaje Banach.

W miejskich szkołach w Lublinie zatrudnionych jest łącznie 7251 nauczycieli na 6630 etatach. Wśród nich: 1466 nauczycieli początkujących, 1645 mianowanych, 3998 dyplomowanych oraz 142 bez stopnia awansu zawodowego.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski