Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez długich kolejek, za to z bezpłatnym zakwaterowaniem. Leczenie nowotworów w USK 1 w Lublinie. Zobacz zdjęcia

Julia Zdunek
Julia Zdunek
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Zakład Radioterapii USK 1 w Lublinie, przy ul. Radziwiłłowskiej13 obchodzi 5-lecie działalności. W powstałej w 2019 r. placówce nowotwory leczone są kompleksowo poprzez współpracę w aspektach chirurgii, chemioterapii i radioterapii. W ubiegłym roku wyleczono w niej 1121 pacjentów.
Zakład Radioterapii USK 1 w Lublinie, przy ul. Radziwiłłowskiej13 obchodzi 5-lecie działalności. W powstałej w 2019 r. placówce nowotwory leczone są kompleksowo poprzez współpracę w aspektach chirurgii, chemioterapii i radioterapii. W ubiegłym roku wyleczono w niej 1121 pacjentów. Małgorzata Genca
Zakład Radioterapii USK 1 w Lublinie obchodzi 5-lecie działalności. W powstałej w 2019 r. placówce nowotwory leczone są kompleksowo poprzez współpracę w aspektach chirurgii, chemioterapii i radioterapii. W ubiegłym roku zarejestrowano w niej 1121 procedur.

Zakład Radioterapii USK 1 w Lublinie obchodzi 5-lecie działalności. W powstałej w 2019 r. placówce nowotwory leczone są kompleksowo poprzez współpracę w aspektach chirurgii, chemioterapii i radioterapii.

- Naszym atutem jest kompleksowość, mamy wszystkie metody terapii w dyspozycji, ale też kameralność – dobrze znamy się pomiędzy lekarzami i z pacjentami. Są oni przekazywani z jednej komórki do kolejnej i ścieżka leczenia jest dzięki temu dobrze prowadzona – mówi dr Tomasz Ciszewski, Kierownik Oddziału Onkologii Klinicznej i Chemioterapii Kliniki Chirurgii Onkologicznej.

Z kolei prof. dr hab. n.med. Wojciech Polkowski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej podkreślił, że w USK 1 stosowana jest innowacyjna metoda leczenia - radioterapia śródoperacyjna.

- W czasie jednej operacji, w znieczuleniu ogólnym stosowane są dwie metody leczenia – chirurgia i radioterapia, co jest niezwykle korzystna dla chorego.

Dobra jakość leczenia to nie wszystko. W tej placówce pacjenci nie muszą czekać w długich kolejkach ani dojeżdżać kilkaset kilometrów, aby się leczyć. Placówka oferuje 24 miejsca hostelowe mieszczące się w tym samym budynku.

- Dysponujemy hotelem dla pacjentów, którzy mieszkają daleko od ośrodka. Jest on zupełnie bezpłatny, a NFZ pokrywa koszty leczenia pacjentów - mówi dr Aleksandra Kozłowska, kierownik Zakładu Radioterapii USK1. I dodaje, że czas oczekiwania na wizytę wynosi tu średnio około tygodnia.

Zadowolonym, bo wyleczonym pacjentem jest Dariusz Staszuk.

- Przebywałem tu przez 6 tygodni, warunki pobytu były bardzo dobre. Radioterapia pomogła mi na tyle, że lekarze mówią, że jestem zdrowy – cieszy się pan Dariusz.

Inicjatywy edukacyjne

W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Raka przypadającego na 4 lutego placówka poinformowała o prowadzonych projektach edukacyjnych, dzięki którym będzie można poszerzyć swoją wiedzę na temat nowotworów. Pierwszym z nich jest cykl otwartych wykładów dla pacjentów i ich rodzin pod nazwą ONKO-środy w USK 1. Cykl rozpocznie się 21 lutego wykładem pt. "Nie taka radioterapia straszna! Fakty i mity na temat napromieniania", który odbędzie się w sali wykładowej.

Drugą propozycją szpitala jest strona internetowa onkostrefa.usk1.pl dedykowana pacjentom onkologicznym. Dzięki niej możliwe będzie dotarcie w krótkim czasie do niezbędnych informacji związanych z leczeniem. Znalazła się tam m. in. lista leczonych nowotworów wraz z nazwami klinik i kontaktami do specjalistów.

Jak zapobiegać nowotworom?

- To na co mamy wpływ, to zdrowa dieta z ograniczeniem pokarmów mięsnych i tłuszczów zwierzęcych, a także dużą ilością błonnika, warzyw i owoców. Ważne jest również dbanie o prawidłową masę ciała i aktywność fizyczną kilka razy w tygodniu - radzi dr Kozłowska.

Przypomniała też, że nowotwory najczęściej rozwijają się w sposób ukryty i rozpoznanie zmian na wczesnym stadium choroby gwarantuje całkowite wyleczenie pacjenta.

- Myślę, że wszyscy boimy się choroby nowotworowej, ale ważne aby nie być to lęk paraliżujący, lecz zachęcający do działania i badania się – mówi lekarka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski