MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej leczy pacjentów i szkoli lekarzy z całej Polski

OPRAC.:
Julia Zdunek
Julia Zdunek
Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego
W Centrum Edukacyjnym Robotyki Operacyjnej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie odbywają się operacje i szkolenia z udziałem robota da Vinci. Do szpitala przy ul. Kraśnickiej przyjeżdżają specjaliści z całej Polski, aby wziąć udział w warsztatach przygotowujących do egzaminu certyfikacyjnego w systemie chirurgii operacyjnej da Vinci.

Przed Centrum Edukacyjnym Robotyki Operacyjnej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie otwierają się nowe możliwości, a to dzięki otwarciu nowego budynku zabiegowo-anestezjologicznego z nowoczesnym blokiem operacyjnym. Operacje i szkolenia z udziałem robota da Vinci odbywają się już na sali hybrydowej.

- Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej funkcjonuje obecnie w warunkach traktu operacyjnego, gdzie istnieje możliwość prowadzenia szkoleń z zakresu chirurgii robotycznej dla nowych adeptów tej dziedziny chirurgii - mówi dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, specjalista położnictwa, ginekologii i ginekologii onkologicznej. I dodaje, że jest to bardzo komfortowe miejsce dla pacjentów, dla zespołu prowadzącego znieczulenie oraz oczywiście dla operatorów i zespołu asystentów chirurgicznych.

Robot pozwala wykonywać zabiegi z dużą precyzją, wielokrotnie większą, niż przy tradycyjnych rozwiązaniach. Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej (CERO) ma na celu nie tylko leczenie, ale również edukację zespołów chirurgicznych ze szpitali z naszego województwa oraz z innych placówek w Polsce. W ostatnim czasie, w tym celu lubelski szpital odwiedzili mi. in. lekarze ze Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie oraz Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Specjaliści uczestniczyli w warsztatach przygotowujących do egzaminu certyfikacyjnego w systemie chirurgii operacyjnej da Vinci z zakresu chirurgii kolorektalnej.

Jak mówi Dorota Cichocka, koordynator CERO w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, szkolenia z zakresu chirurgii robotycznej odbywają się na całym świecie i opierają się o wyspecjalizowane środki szkoleniowe, które standaryzują proces edukacyjny.

- Ważnym etapem inicjującym rozwój naszego ośrodka było zatrudnienie chirurgów, którzy mają wieloletnie doświadczenie w operatywie robotycznej, a którzy jednocześnie są mentorami dla przyszłej szkolącej się kadry – podkreśla Cichocka.

Podczas szkolenia „Case observation” lekarze mają możliwość na żywo obserwować zabieg wykonywany przez proktora, czyli certyfikowanego lekarza szkoleniowego, któremu asystuje robot da Vinci. Tę rolę pełni chirurg dr n. med. Jerzy Draus. To właśnie on przeprowadził w 2022 roku w lubelskim szpitalu pierwszą operację z użyciem robota da Vinci.

Dr Draus jest absolwentem Akademii Medycznej w Lublinie. Wykonał ponad 1200 operacji kolorektalnych (jelita grubego) z użyciem systemu robotycznego da Vinci oraz ponad 300 zabiegów robotycznych przepuklin brzusznych. Szkolił chirurgów w zakresie chirurgii z wykorzystaniem robota da Vinci w ponad 40 klinikach w Szwecji, Norwegii, Finlandii, Francji, Szwajcarii i od kilku lat także w Polsce.

– To, co wydarzyło się w Lublinie, przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Byłem w ośrodkach, które mają bardzo wielu pacjentów, posiadają nawet dwa roboty i nie zrobiono w nich tyle, ile udało nam się zrobić w Lublinie – mówi dr n. med. Jerzy Draus specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej i kolorektalnej.

Operacje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego wykonywane są obecnie w trzech zakresach: chirurgii (onkologiczna chirurgia kolorektalna), urologii (prostatektomie radykalne) i ginekologii (nowotwory trzonu macicy, stany przedrakowe szyjki macicy). Łącznie wykonano w szpitalu 470 operacji w asyście da Vinci. W przyszłości szpital planuje prowadzić też zabiegi z użyciem robota da Vinci w zakresie torakochirurgii, kardiochirurgii i laryngologii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Atak migranta na granicy. Ranny polski żołnierz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski