MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie dodatkowe 2,7 mln zł dla szpitala dziecięcego. Aneks do umowy już podpisany

Anna Chlebus
Anna Chlebus
Małgorzata Genca / archiwum
Trwa wielka przebudowa Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, a co za tym idzie, i z kasy Urzędu Marszałkowskiego płynie doń szerokim strumieniem gotówka. W czwartek (28 marca) marszałek podpisał aneks do umowy o zwiększenie dofinansowania o kwotę ponad 2,7 mln zł, w tym 820 tys. zł z funduszy europejskich.

Aneks ów parafowali kolejno dyrektorka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie Kamila Ćwik oraz rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska.

Głównym celem całego projektu jest "poprawa stanu i jakości życia dzieci i młodzieży korzystających z opieki zdrowotnej świadczonej przez USD w Lublinie, poprzez rozwój nowoczesnej infrastruktury".

- Zakres prac obejmował między innymi przebudowę pomieszczeń części medycznej szpitala i modernizację sieci wodno-kanalizacyjnej. Wykonana została już instalacja przeciwpożarowa, której prawidłowe działanie warunkuje bezpieczną działalność szpitala. Roboty instalacyjne dotyczyły także sieci gazowych, gazów medycznych, centralnego ogrzewania czy też wentylacji i klimatyzacji - czytamy na stronie Urzędu Marszałkowskiego na Facebooku.

To już ósme zwiększenie kwoty dofinansowania, w tym siódme z Funduszy Europejskich, dzięki czemu całkowita wartość środków przeznaczonych z Unii Europejskiej przekroczy 73 mln zł (łączne zwiększenie dofinansowania UE wynosi ponad 43 mln zł), natomiast zwiększenie dofinansowania zbudżetu państwa wyniesie blisko 30 mln zł. Całkowita wartość projektu sięga blisko 131 mln zł. Warto zaznaczyć, że cały projekt, rozpoczęty 7 września 2017 roku, zakończył się 31 grudnia 2023 roku Ostatnie dofinansowanie opiewające na 7,8 mln zostało przyznane mu 1 marca br.

- Zarząd wojewódzki postanowił, że przeznaczymy tyle środków, ile będzie potrzeba i rzeczywiście pierwotnie przyznane fundusze były niewystarczające - mówił wtedy Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek województwa lubelskiego. - Jesteśmy dumni i z sukcesem patrzymy na to co, zostało już wykonane i w jakim standardzie jest nasz szpital dziecięcy. Może on konkurować z najlepszymi szpitalami w Polsce i w Europie, dążymy do tego, aby stał się on wizytówką województwa lubelskiego.

Szacuje się, że dzięki działaniom renowacyjnym szpitala docelowo będzie się w nim leczyć niemal 56 tys. osób rocznie. Poza tym, jak podkreśla rektor Załuska, to jedyne miejsce o tak dużym obszarze edukacji zarówno dla studentów, jak i dla lekarzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski