Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Droga Krzyżowa po raz 24. na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Zobacz fotorelację

Julia Zdunek
Julia Zdunek
Uczestnicy XXIV Drogi Krzyżowej na Majdanku zebrali się na terenie byłego obozu koncentracyjnego, by wspólnie rozważać kolejne stacje męki Jezusa Chrystusa.

W piątek, 22 marca, o godz. 18, po raz dwudziesty czwarty na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku odbyła się Droga Krzyżowa. W tym roku przyświecało jej hasło: "Uczono: Nie ma miłości". Uczestnicy rozpoczęli nabożeństwo przy Pomniku-Bramie, by wspólnie rozważać kolejne stacje drogi krzyżowej. Treścią nawiązywały one do różnych aspektów miłości: od biblijnego Przykazania Miłości przez poszukiwanie miłości w losach więźniów Majdanka po szacunek wobec tego uczucia dzisiaj. Odczytane zostały również relacje byłych więźniów obozu na Majdanku. Jak co roku, na zakończenie modlitwy przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego oraz greckokatolickiego skierowali do Boga prośbę o pokój.

- Już po raz XXIV spotkamy się na terenie byłego obozu koncentracyjnego, by skupić się na pojęciu miłości. Czym ona była dla więźniów? Czy w ogóle była? My, już 22 marca przekonamy się, że miłość jest potęgą, która mimo iż była bagatelizowana przez strażników, próbującym wmówić więźniom, że ona nie istnieje – okazała się być silniejsza niż wszelkie zło. Miłość towarzyszyła cierpiącym, nie zatracili jej pomimo okrucieństwa. Tak jak Jezus Chrystus przed laty podczas swojej drogi krzyżowej. Drogi, która doprowadziła do zbawienia świata czyli Miłości - mówią organizatorzy.

Organizatorami wydarzenia są Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Centrum Duszpasterstwa Młodzieży, a gospodarzem Państwowe Muzeum na Majdanku.

Nazistowski obóz koncentracyjny na Majdanku istniał od jesieni 1941 do lipca 1944 r. Początkowo był miejscem przetrzymywania jeńców Armii Czerwonej. Stopniowo zaczęto do niego wysyłać deportowaną ludność z Zamojszczyzny, Żydów z likwidowanych gett oraz ludność białoruską i ukraińską. Przetrzymywano w nim ponad 150 tys. jeńców, z czego 80 tys. straciło życie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski