Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatnie i bez skierowania. Szpital przy Jaczewskiego zaprasza aktywnych i byłych palaczy na badania

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie zaprasza na bezpłatne badania płuc realizowane w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej. Trwa ono kilka sekund. - To chwila, która może uratować życie - mówi prof. Elżbieta Czekajska-Chehab z SPSK 4.

Program Profilaktyki Raka Płuca skierowany jest do osób szczególnie narażonych na wystąpienie raka płuca, aktywnych lub byłych palaczy papierosów, u których dotychczas nie został stwierdzony nowotwór tego narządu. W SPSK 4 osoby te przejdą badanie niskodawkowej tomografii komputerowej, którego celem będzie wczesne wykrycie zmian w płucach i skierowanie do ewentualnego leczenia.

Jak informuje Alina Pospischil, rzecznik prasowy szpitala z programu mogą skorzystać osoby w wieku 55-74 lata, które mają za sobą co najmniej 20 „paczkolat”, czyli paczkę papierosów wypalanych dziennie przez 20 lat lub dwie paczki dziennie wypalane przez 10 lat oraz osoby w wieku 50-74 lata, z takim samym doświadczeniem palenia, u których występuje jeden z czynników ryzyka: ekspozycja zawodowa na krzemionkę, beryl, nikiel, chrom, kadm, azbest, związki arsenu, spaliny silników diesla, dym ze spalania węgla kamiennego, sadzę, ekspozycja na radon, indywidualna historia zachorowania na raka, rak płuca w wywiadzie u krewnych pierwszego stopnia oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc lub włóknienie płuc.

U byłych palaczy, którzy chcieliby skorzystać z badań okres abstynencji powinien wynosić nie więcej niż 15 lat.

Dlaczego warto się zbadać?

Każdego roku w Polsce nowotwór płuc wykrywany jest u ok. 20 tys. osób. Na pojawienie się guzów w płucach szczególnie narażone są osoby palące papierosy. W dymie papierosowym prócz tytoniu jest ok. 4 tys. związków chemicznych, z czego 40 jest rakotwórczych. Mowa m.in. o toksycznym i trującym cyjanowodorze, arsenie stosowanym także jako trutka na szczury czy acetonie – znanym rozpuszczalniku.

Jak podkreślają eksperci rak płuca w początkowym stadium najczęściej nie daje widocznych objawów. Jego wczesne wykrycie w trakcie badania tomografii komputerowej gwarantuje skuteczne leczenie.

Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest ekspozycja na pierwiastki i związki chemiczne oraz materiały nieorganiczne takie jak: krzemionka, beryl, azbest, chrom i nikiel.

- Osobami narażonymi na te związki są np. strażacy, kierowcy zawodowi czy pracownicy budownictwa. Mogą się one zgłosić bezpośrednio do Klinicznego Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy SPSK Nr 4 przy ul. Jaczewskiego 8 lub zostać skierowani przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Do badania kwalifikuje lekarz pulmonolog – tłumaczy dr hab. n. med. Barbara Mackiewicz z Klinicznego Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy.

Jak się zgłosić na badanie?

Informacje na temat badania oraz rejestracja dostępne są pod numerem telefonu: 81 72 44 434 czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 12. Badania odbywają się w czwartki w godzinach od 12 do 14 po uprzedniej rejestracji, w Poradni Pneumonologicznej SPSK Nr 4 (ul. Jaczewskiego 8). Skierowanie nie jest wymagane. Samo badanie nie wymaga szczególnych przygotowań, wystarczy na nie zabrać dowód osobisty.

Na czym polega badanie?

Podczas badania tomograficznego w Zakładzie Radiologii i Medycyny Nuklearnej SPSK Nr 4 pacjent leży na stole aparatu do tomografii komputerowej. Dla dokładnego zobrazowania płuc i narządów klatki piersiowej oraz górnej części jamy brzusznej zostaje użyta mała dawka promieniowania rentgenowskiego. Badanie jest bezbolesne. - Długość wizyty w Zakładzie Radiologii wynosi nie więcej niż 10, 15 minut. Samo badanie tomografem trwa jedynie kilka sekund. To chwila, która może się okazać bezcenna. Wczesne wykrycie guzka daje możliwość usunięcia go w całości. W ten sposób można uratować życie - mówi prof. dr hab. n. med. Elżbieta Czekajska-Chehab, zastępczyni lekarza kierującego Zakładem Radiologii i Medycyny Nuklearnej SPSK 4.

Koordynatorem Programu Profilaktyki Raka Płuca w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 jest Centrum Innowacyjnych Terapii SPSK Nr 4. Lublin jest jednym z 16 miast biorących udział w Programie Profilaktyki Raka Płuca.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski