MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatnie i bez skierowania. SPSK nr 4 zaprasza palaczy na badania płuc

OPRAC.:
Julia Zdunek
Julia Zdunek
fot. Kristina/Pixabay
Aktywni i byli palacze mogą bezpłatnie skorzystać z badania niskodawkowej tomografii komputerowej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie. -W ten sposób można uratować życie - mówi prof. dr hab. n. med. Elżbieta Czekajska-Chehab, zastępczyni lekarza kierującego Zakładem Radiologii i Medcyny Nuklearnej SPSK Nr 4.

Program Profilaktyki Raka Płuca skierowany jest do osób szczególnie narażonych na wystąpienie raka płuca, aktywnych lub byłych palaczy papierosów, u których dotychczas nie został stwierdzony nowotwór tego narządu. W SPSK 4 osoby te przejdą badanie niskodawkowej tomografii komputerowej, którego celem będzie wczesne wykrycie zmian w płucach i skierowanie do ewentualnego leczenia.

Kto może skorzystać z badania?

Z programu mogą skorzystać osoby w wieku 55-74 lata, które mają za sobą co najmniej 20 paczkolat. Jest to np. paczka papierosów wypalanych dziennie przez 20 lat, dwie paczki wypalane przez 10 lat.

Osoby w wieku 50-74 lata, które mają za sobą co najmniej 20 paczkolat i u których występuje jeden z czynników ryzyka:

  • ekspozycja zawodowa na krzemionkę, beryl, nikiel, chrom, kadm, azbest, związki arsenu, spaliny silników diesla, dym ze spalania węgla kamiennego, sadzę;
  • ekspozycja na radon;
  • indywidualna historia zachorowania na raka;
  • rak płuca w wywiadzie u krewnych pierwszego stopnia;
  • historia chorób płuc: przewlekła obturacyjna choroba płuc lub włóknienie płuc.

Dlaczego warto się zbadać?

- Każdego roku w Polsce nowotwór płuc wykrywany jest u ok. 20 tys. osób. Na pojawienie się guzów w płucach szczególnie narażone są osoby palące papierosy. W dymie papierosowym prócz tytoniu jest ok. 4 tys. związków chemicznych, z czego 40 jest rakotwórczych. Mowa m.in. o toksycznym i trującym cyjanowodorze, arsenie stosowanym także jako trutka na szczury czy acetonie – znanym rozpuszczalniku.

Jak podkreślają eksperci rak płuca w początkowym stadium najczęściej nie daje widocznych objawów. Jego wczesne wykrycie w trakcie badania tomografii komputerowej gwarantuje skuteczne leczenie.

Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest ekspozycja na pierwiastki i związki chemiczne oraz materiały nieorganiczne takie jak: krzemionka, beryl, azbest, chrom i nikiel.

- Osobami narażonymi na te związki są np. strażacy, kierowcy zawodowi czy pracownicy budownictwa. Mogą się one zgłosić bezpośrednio do Klinicznego Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy SPSK Nr 4 przy ul. Jaczewskiego 8 lub zostać skierowani przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Do badania kwalifikuje lekarz pulmonolog – tłumaczy dr hab. n. med. Barbara Mackiewicz z Klinicznego Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy.

Badania odbywają się w czwartki w godzinach od 12 do 14 po uprzedniej rejestracji, w Poradni Pneumonologicznej SPSK Nr 4 przy ul. Jaczewskiego 8. Na badanie nie jest wymagane skierowanie.

- Długość wizyty w Zakładzie Radiologii wynosi nie więcej niż 10, 15 minut. Samo badanie tomografem trwa jedynie kilka sekund. To chwila, która może się okazać bezcenna. Wczesne wykrycie guzka daje możliwość usunięcia go w całości. W ten sposób można uratować życie - mówi prof. dr hab. n. med. Elżbieta Czekajska-Chehab, zastępczyni lekarza kierującego Zakładem Radiologii i Medycyny Nuklearnej SPSK Nr 4.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski