MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Możemy powiedzieć, że jest to choroba cywilizacyjna". Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc będzie leczyć pacjentów z zaburzeniami snu

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Zaburzenia snu są jedną z chorób cywilizacyjnych i mogą być zarówno przyczyną, jak i skutkiem różnych chorób. A problem jest duży. Te choroby diagnozują już lekarze z Samodzielnego Publicznego Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc w Poniatowej.

Zaburzenia snu mogą być związane z chorobami płuc

Jednym z głównych schorzeń zaburzeń snu jest występowanie obturacyjnego bezdechu sennego, który może prowadzić do choroby niedokrwiennej serca, zaburzeń rytmu serca, niewydolności serca oraz udarów mózgu.

– Problem obturacyjnego bezdechu sennego to bardzo duży problem zdrowotny we współczesnym społeczeństwie. Wiele osób cierpi w związku z tym na zaburzenia snu. Żeby wyjść na przeciw potrzebom pacjentów zdecydowaliśmy się otworzyć pracownię polisomnograficzną. Bezdech senny wiąże się też z dużą ilością powikłań – naczyniowych, kardiologicznych czy udarów – mówi lek. med. Piotr Dąbrowski, lekarz kierujący Oddziałem Gruźlicy i Chorób Płuc szpitala w Poniatowej.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) charakteryzuje się trwałym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Czynniki sprzyjające rozwojowi POChP to palenie papierosów i wdychanie szkodliwych substancji, częste infekcje dróg oddechowych w dzieciństwie, astma oraz nadreaktywność oskrzeli. Schorzenia związane z zaburzeniami snu często występują wśród mieszkańców województwa lubelskiego, a nie są dostatecznie badane i leczone.

– Pacjenci w wywiadzie zgłaszają, że mają przerwy w oddychaniu, że chrapią, czują nadmierną senność w dzień, przy znacznych niedotlenieniach mogą mieć duszność – dodaje lek. med. Dąbrowski.

Szacuje się, że około 50% Polaków doświadcza problemów ze snem przez co najmniej kilka tygodni w ciągu roku, a według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co trzeci dorosły człowiek na świecie śpi za mało. Bezsenność może przyjmować różne postacie – od trudności z zasypianiem, po częste wybudzanie się w środku nocy, a także przedwczesne budzenie rano i niemożność kontynuowania snu, mimo poczucia niewyspania. O bezsenności mówimy również wtedy, kiedy sen jest płytki i nie przynosi właściwej regeneracji.

Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc w Poniatowej odpowiada na potrzeby pacjentów

Pracownie polisomnografii zajmują się diagnostyką zaburzeń snu, bezdechów sennych oraz parasomnii, a także ich leczeniem. Badanie polisomnograficzne jest przeprowadzane w warunkach szpitalnych i aby dało wiarygodne wyniki, powinno trwać co najmniej sześć godzin. Dane te pozwolą ocenić poszczególne stadia snu, poziom tlenu we krwi, wzorzec oddychania, czynność serca oraz reakcje fizjologiczne organizmu.

I właśnie taka pracownia powstała w Samodzielnym Publicznym Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc w Poniatowej. Przyjęto już pierwszych pacjentów.

– Pracowni jest bardzo mało i pacjenci wiele miesięcy czekają na badanie. Możemy powiedzieć, że jest to choroba cywilizacyjna. Ponadto obowiązują również wytyczne unijne, które nakazują badać kierowców – podkreśla lek. med. Dąbrowski.

Sanatorium w Poniatowej stale się rozwija

W grudniu sanatorium, dzięki wsparciu z budżetu samorządu wojewódzkiego, zakupiło nowoczesny aparat USG. Z kolei w tym roku przewidziano modernizację kotłowni gazowo-olejowej oraz realizację pierwszego etapu przebudowy i rozbudowy szpitala.

– Służba zdrowia w województwie lubelskim to nie tylko Lublin, ale także inne placówki w regionie. Konsekwentnie podnosimy jakość i zakres usług medycznych dla pacjentów. Z tą myślą wspieramy również Samodzielne Publiczne Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc w Poniatowej – podkreśla Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

W 2023 roku Szpital pozyskał również nowoczesny system ultrasonograficzny (USG), co jest niezwykle istotne dla placówek specjalizujących się w leczeniu gruźlicy i chorób płuc, a obrazowanie ultrasonograficzne jest jednym z podstawowych narzędzi w diagnostyce

– Obserwujemy duże zainteresowanie przeprowadzaniem badań tego typu, co potwierdzają kolejki oczekujących pacjentów na to badanie w innych szpitalach naszego regionu. Dlatego pracownia polisomnograficzna, składająca się z dwóch stanowisk, daje szanse na zwiększenie zakresu świadczeń dla mieszkańców z całego województwa. A nam pozwoli na rozszerzyć panel wykonywanych świadczeń diagnostyki i leczenia zaburzeń snu w Oddziale Gruźlicy i Chorób Płuc – podkreśla Przemysław Choina, dyrektor Samodzielnego Publicznego Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc w Poniatowej.

Masz problemy ze snem? Warto się przebadać

Liczba placówek zajmujących się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń snu stale się powiększa. Platforma ResMed udostępnia pacjentom narzędzia pozwalające im na prowadzenie zdrowszego życia o wyższej jakości. Jednym z nich jest mapa, która udostępnia przykładowy wykaz pracowni – zarówno prywatnych, jak i świadczących usługi w ramach NFZ.

od 7 lat
Wideo

Gałązka-Sobotka: kładziemy pacjentów w szpitalu bez uzasadnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski