Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biznes w Lublinie. Programują dietę dla sportowców. Pomogli m.in. Świtkowskiemu

Redakcja
Michał Gołkiewicz z NutriTECH (z prawej) i Tomasz Małecki, szef LPNT
Michał Gołkiewicz z NutriTECH (z prawej) i Tomasz Małecki, szef LPNT Anna Kurkiewicz
Młodzi przedsiębiorcy z Lublina programują dietę sportowców. Mają swój wkład m.in. w sukces pływaka Jana Świtkowskiego, a startowali z dwoma tysiącami złotych w kieszeni.

Zespół Michała Gołkiewicza i Tomasza Styka z Lublina pomaga sportowcom zdobywać medale. Ich firma Nutricus powstała dwa lata temu i już ma  na koncie sukcesy. Z ich zaleceń, przed startem na mistrzostwach świata w sierpniu tego roku korzystał pływak Jan Świtkowski.  - Jestem z pokolenia, dla którego to czarna magia, ale odpowiednie odżywianie na pewno przyczyniło się do dobrego wyniku syna - przyznaje Andrzej Świtkowski, ojciec i trener Jana. - To bardzo młody zawodnik i wszyscy byli zaskoczeni, że zdobył medal - nie ukrywa Michał Gołkiewicz. Świtkowski zdobył brązowy medal na dystansie 200 m stylem motylkowym.

Jak wyglądał wkład Nutricusa w jego sukces? 
- Poukładaliśmy mu żywienie, wprowadziliśmy kilka nowinek naukowych. Po analizie jego wyścigu okazało się, że ostatnią długość basenu pokonał szybciej niż mistrz świata i mistrz olimpijski. Często w tym momencie u innych zawodników występuje efekt ściany. Janek na finiszu przeskoczył z siódmego miejsca na trzecie - mówi Gołkiewicz. Skąd zainteresowanie profesjonalnym sportem? - Sportowcy wyczynowi to zwykli ludzie, których organizmy są poddawane gigantycznym przeciążeniom. Często trenują po dwa razy dziennie przez  pięć dni w tygodniu. Przy złej diecie, duży wysiłek może ogołocić organizm ze składników odżywczych. Jeśli pływak nie jest dobrze odżywiony, to nawet po uderzeniu ręką w ścianę basenu może sobie złamać rękę - tłumaczy Gołkiewicz.

Włos prawdę powie
Informacje na temat stanu zdrowia, odżywiania i przemiany materii w organizmie sportowca naukowcy szukają  we włosach. - Wykonujemy różne badania, od krwi do  analizy pierwiastkowej włosów. Dane wprowadzamy do  systemu informatycznego, który je interpretuje. Taka analiza trafia do trenera w postaci wykresów - wyjaśnia Gołkiewicz. Dzięki tym informacjom możliwe jest zaplanowanie posiłków dla zawodnika. W tym także pomagają dietetycy z firmy Nutricus.

Pierwsze przedsięwzięcie młodych przedsiębiorców wystartowało z budżetem rzędu 2 tys. zł. Ofertą Nutricusa zainteresowały się drużyny piłki ręcznej. Ich system postanowiła wdrożyć Orlen Wisła Płock. Piłkarze ręczni byli w poprzednim sezonie wicemistrzami, występują też w Lidze Mistrzów. Trwają negocjacje z Polskim Związkiem Pływackim. W przyszłości Nutricus chce stworzyć ofertę dla sportowców amatorów.
 Ostatnio z Lubelskim Parkiem Naukowo-Technologicznym zawiązali nową spółkę NutriTECH. Jej siedziba też mieści się w Lublinie, ale prowadzi działalność w całej Polsce. Dostarcza systemy informatyczne Athlestat i Physiostat do zarządzania np. treningiem z uwzględnieniem żywienia, parametrów medycznych i fizjoterapii. 

LPNT zainwestuje w firmę w ramach projektu wspierającego tworzenie przedsiębiorstw na bazie nowoczesnych pomysłów. - Według naszej analizy, to najlepiej prognozująca inwestycja w ramach projektu "Innova-Invest". Doskonale uzupełnia do dziś niezagospodarowaną niszę specjalistycznych usług dla sportu wyczynowego - tłumaczy Tomasz Małecki, prezes LPNT. 

Piotr Nowak

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski