Złoże K-6 i K-7 znajduje się w rejonie Cycowa. Graniczy bezpośrednio z obszarem „Puchaczów V”, eksploatowanym obecnie przez Bogdankę. Spółka zawarła już umowę o użytkowanie górnicze nowego złoża.
- Otrzymanie koncesji na wydobycie węgla kamiennego ze złoża K-6 i K-7 zwiększa bazę zasobową Bogdanki oraz daje nam możliwość lepszego długoterminowego planowania produkcji - powiedział Artur Wasil, prezes LW Bogdanka.
Lubelski Węgiel Bogdanka prowadzi obecnie eksploatację w trzech polach: Bogdanka, Stefanów, Nadrybie. Skrajne ściany w Stefanowie znajdują się w odległości ok. 400-500 metrów od złoża K-6 i K-7. Prezes kopalni uważa, że eksploatacja węgla z tego obszaru zwiększy efektywność wydobycia.
- W pierwszej fazie, czyli w perspektywie kilku lat, planujemy rozpocząć wydobycie w oparciu o istniejącą infrastrukturę w Polu Stefanów - dodaje Artur Wasil.
Dzień po komunikacie Bogdanki swoje stanowisko wydała spółka Prairie Mining Limited, która zabiega o pozyskanie złóż na obszarze K-6, K-7. Australijskie przedsiębiorstwo od lat zapowiada budowę kopalni. Przyznanie Bogdance koncesji na wydobycie, zdaniem zarządu Prairie, jest „dowodem dyskryminującego traktowania Prairie jako inwestora zagranicznego w Polsce”.
Australijczycy od lat planują budowę kopalni we wsi Kulik. Roczne wydobycie węgla w KW „Jan Karski” miało sięgnąć 6,3 mln ton. Szacowano, że pracę znajdzie ok. 10 tys. osób. Żeby rozpocząć budowę kopalni, potrzebna jest koncesja na wydobycie, o którą spółka Prairie do tej pory nie wystąpiła. Do złożenia wniosku brakuje jej jednego dokumentu. Chodzi o decyzję środowiskową, którą wydaje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie. Obecnie RDOŚ analizuje wpływ planowanej inwestycji na przyrodę. Jednocześnie Prairie oskarża polski rząd o torpedowanie inwestycji.
W lutym 2019 r. Prairie oficjalnie powiadomiła polski rząd o trwającym między nimi sporze. Wezwała rząd do negocjacji. Nie wyklucza pozwania Polski do międzynarodowego arbitrażu i walki o odszkodowanie. „Prairie współpracuje obecnie ze swoimi doradcami prawnymi (…), aby przygotować wnioski i sfinalizować ustalenia dotyczące finansowania roszczeń międzynarodowych arbitrażowych” – czytamy w komunikacie spółki z 31 grudnia. Zarząd spółki zapowiada, że podejmie wszelkie niezbędne działania w celu dochodzenia swoich praw związanych z inwestycjami w Polsce.
- Koncerty, tańce, życzenia. Sylwester w Chełmie i Kraśniku
- TOP 10 tekstów, które czytaliście i oglądaliście najchętniej
- Sylwester w lubelskich klubach i na balach. Zobacz zdjęcia
- Sylwester 2019/2020: Tak bawiliście się na pl. Litewskim
- Zima niestraszna, przebudowują Park Ludowy. Co już zrobiono?
- Remontują dawny szpital żydowski, obiekt z ponurą historią
iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?