Bogdanka podsumowuje zyski. We wrześniu rozpoczęła dostawy węgla na Ukrainę

Piotr Nowak
Jeszcze w tym roku Bogdanka zamierza dostarczyć na Ukrainę 150 tys. ton węgla
Jeszcze w tym roku Bogdanka zamierza dostarczyć na Ukrainę 150 tys. ton węgla Ewelina Lachowska
Udostępnij:
Ponad 1,31 mld zł przychodów wypracowała kopalnia w Bogdance w pierwszych dziewięciu miesiącach bieżącego roku. Pod koniec września spółka rozpoczęła dostawy na Ukrainę, ale stawia głównie na polskie elektrownie.

Grupa LW Bogdanka opublikowała wstępne wyniki finansowe za dziewięć miesięcy bieżącego roku. - Zgodnie z nimi, przychody ze sprzedaży w okresie trzech kwartałów wyniosły 1,31 mld zł (czyli były zbliżone do osiągniętych rok wcześniej), a zysk netto sięgnął 120,2 mln zł, co oceniamy jako wynik bardzo dobry w obecnej sytuacji rynkowej – mówi Krzysztof Szlaga, prezes LW Bogdanka.

W samym trzecim kwartale grupa wypracowała ponad 464 mln zł przychodów i 45,2 mln zł zysku. To wyniki porównywalne do tych z 2015 r., kiedy to przychody za trzy pierwsze kwartały osiągnęły prawie 1,327 mld zł, a zysk przekroczył 132 mln zł. Cały ubiegły rok zakończył się przychodami rzędu 1,885 mld zł. Ze względu na odpis księgowy kopalnia odnotowała stratę finansową w wysokości 279 mln zł.

Mimo problemów na rynku węgla kopalnia pozostaje jedną z najbardziej wydajnych w Polsce. Publikację ostatecznych wyników za dziewięć miesięcy bieżącego roku Bogdanka zapowiada na 10 listopada. Wpływ na tegoroczne wyniki finansowe będzie miała liczona w tysiącach ton współpraca z Ukrainą.

Trudny rynek
Władze kopalni przewidują, że do końca tego roku Bogdanka dostarczy za naszą wschodnią granicę około 150 tys. ton węgla. Transporty do DTEK, jednego z największych prywatnych producentów energii elektrycznej na Ukrainie, rozpoczęły się pod koniec września.

- Na razie sprzedajemy na bazie kilku krótkoterminowych kontraktów spotowych, ale chcielibyśmy, by przerodziło się to w długoterminową współpracę. W tej chwili nie mamy jednak pewności czy tak się stanie. Potencjalnym problemem przy prowadzeniu sprzedaży na rynek ukraiński jest bezpieczeństwo transakcji i zabezpieczenie płatności. Oczywiście w sprzedaży na ten rynek bierzemy pod uwagę tylko przedpłaty – przyznaje Szlaga.

Dodatkowo wyzwaniem jest przeładunek, dostępności wagonów po stronie ukraińskiej i napięta sytuacja polityczna. - Choć naszymi najważniejszymi odbiorcami są i pozostaną polskie elektrownie, długofalowa współpraca z graczami na rynku ukraińskim pozwoliłaby na zdjęcie części węgla z polskiego rynku i miałaby pozytywny wpływ na jego bilans podażowo-popytowy – dodaje prezes Bogdanki.

Do tej pory dostarczono do ukraińskich elektrowni około 100 tys. ton paliwa. To niewiele biorąc pod uwagę całą sprzedaż kopalni, która w ubiegłym roku wyniosła 8,5 mln ton. W najbliższych latach firma chce ją utrzymać na zbliżonym poziomie.

- Podpisane przez nas w ostatnim czasie aneksy do umów z Enea Wytwarzanie na dostawy do Elektrowni Kozienice oraz Engie Energie Polska (do Elektrowni Połaniec) potwierdzają, że bardzo skutecznie zapewniamy zbyt dla węgla z Bogdanki, pomimo trudnej sytuacji na polskim rynku. Kozienice i Połaniec to fundament naszego działania w średnim terminie, dzięki tym umowom w najbliższych pięciu latach mamy solidne podstawy do długoterminowego planowania naszej produkcji – zapewnia Szlaga.

Droższy węgiel
W sierpniu, po raz pierwszy od lat, średnia cena sprzedaży przewyższyła koszty produkcji. Jak informuje katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, ceny węgla rosną w obliczu zbliżającej się zimy.

Podwyżki dotyczą umów krótkoterminowych. Tymczasem 90 proc. sprzedaży Bogdanki opiera się na kontraktach długoterminowych, których ceny zostały wynegocjowane już wcześniej.

- To powoduje, że mija pewien czas, zanim zmiany cen na rynku są widoczne w naszych kontraktach. Działa to tak zarówno w przypadku wzrostu cen na rynku jak i ich spadku – gdy ceny na rynku spadają, w naszych kontraktach spadek ten następuje wolniej - tłumaczy prezes Szlaga.

Mimo pozytywnych doniesień ARP wrześniowe podwyżki nie pozwoliły na odrobienie spadków poniesionych w lipcu i sierpniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie