Brakuje ponad 3,5 tys. pielęgniarek. Apogeum czeka nas w 2021 roku

Gabriela BogaczykZaktualizowano 
Maria Olszak-Winiarska, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych na Lubelszczyźnie

Co Pani sądzi o strajku pielęgniarek z Centrum Zdrowia Dziecka?

Uważam, że walczyływ słusznej sprawie. Doskonale rozumiem moje koleżanki, bo mnie również nieraz przyszło podejmować decyzję o protestach w woj. lubelskim. Wiem, jak człowiek ze sobą wewnętrznie walczy i zastanawia się, czy podjął właściwą decyzję. Proszę mi uwierzyć, ogłoszenie strajku to krok ostateczny. Pamiętajmy, że powodem takiej reakcji pielęgniarek w CZD był przewlekły stan niedoboru 70 etatów pielęgniarskich. Tworzenie warunków do bezpiecznej pracy to zadanie pracodawcy. Poza tym, dyrekcja szpitala wiedziała o narastającej fali niezadowolenia wcześniej, bo spór trwa od 2014 roku. To nie pielęgniarki należy winić, a osoby zarządzające, które w sposób nieodpowiedzialny doprowadziły do zaostrzenia sporu.

A jak wygląda sytuacja pielęgniarek w naszym regionie?

Problem obsady pielęgniarskiej to również tykająca bomba dla szpitali województwa lubelskiego. Mamy głęboką dziurę pokoleniową w tym zawodzie związaną z wiekiem pielęgniarek, której nie wypełni młoda kadra. Absolwenci kierunków pielęgniarskich nie są zainteresowani pracą w kraju. Wprost mówią, że zaraz po studiach wyjadą z kraju do pracy ze względu na zarobki. Poza tym, polska pielęgniarka jest ceniona za granicą. Ze względu na to, że wszystko potrafi. Pamiętam, jak w 1996 roku mówiliśmy z rektorem Akademii Medycznej prof. Latalskim, że przyjdzie taki okres, w którym zabraknie pielęgniarek. I te lata właśnie przyszły. Apogeum czeka nas w 2021 roku.

Co konkretnie ma Pani na myśli?

Mamy najnowszą analizę obsady pielęgniarskiej w szpitalach woj. lubelskiego. Potwierdziło się, że 50 proc. pielęgniarek ma na swoim koncie ponad 30 lat pracy zawodowej i za 5 lat przejdzie na emeryturę. Młoda kadra stanowi od 1 do 10 proc. w szpitalach. Najgorsza sytuacja jest w szpitalach powiatowych, gdzie na 2,1 tys. zatrudnionych pielęgniarek, 1,7 tys. jest w wieku powyżej 55 lat. Wiem, że na jednym z oddziałów w Krasnymstawie cały personel, czyli 22 osoby, przejdzie na emeryturę za 5 lat. Co gorsza, pielęgniarki w naszym regionie pracują na kilku etatach w różnych miejscach, np. w szpitalu, POZ, DPS. Z danych, które otrzymaliśmy z NFZ wynika, że w woj. lubelskim pracuje 9,2 tys. pielęgniarek, wiele z nich w kilku zakładach pracy. Jeszcze niedawno jedna pielęgniarka pracowała maksimum w pięciu miejscach pracy. Teraz nawet w dwunastu.

To oznacza, że pielęgniarek jest dramatycznie mało?

Już w tym momencie w naszym regionie brakuje ponad 3,5 tys. pielęgniarek, by zrealizować wszystkie kontrakty. Potrzebujemy 12,7 tys. osób, by wykonywać wszystkie czynności zgodnie ze standardami. Tym bardziej że oczekuje się od nas najwyższej jakości, ale najniższym kosztem. Należy się zastanowić, kto będzie sprawował opiekę nad stale starzejącym się społeczeństwem.

A co z obiecanymi podwyżkami 4x400 złotych?

Zaznaczę, że to jest 400 złotych brutto, czyli 230 zł miesięcznie. Znam pielęgniarki, które zarabiały 1,8 tys. złotych z wszystkimi dodatkami. Dlatego każdy grosz jest dla moich koleżanek znaczący. Rozumiem też rozżalenie pielęgniarek, bo okazało się, że na tym samym oddziale jedna pielęgniarka otrzymała 80 zł, a inna 600 zł. Wynika to z ustaleń wewnątrz zakładu. Podejrzewam, że dyrektorzy wykorzystali to do wyrównania tzw. kominów, by wszystkie pielęgniarki na tym samym oddziale zarabiały po równo. Jeśli wcześniej jedna zarabiała 2 tys., a druga 1,5 tys., to jasne, że podwyżki są rozbieżne.

Skąd wziąć pieniądze na godziwe zarobki pielęgniarek w Polsce?

Należy zacząć od zwiększenia stawki na ochronę zdrowia i rzetelnie wycenić procedury medyczne. Jeśli chodzi o nas, to powinno się określić jednakową siatkę płac w zależności od kwalifikacji, kompetencji i stażu pracy. Pielęgniarki to filar ochrony zdrowia, bo one przebywają najdłużej przy pacjencie. Ich właściwa opieka i pielęgnacja oznacza krótszy czas pobytu pacjenta w szpitalu, dlatego warto zainwestować w tę młodszą grupę zawodową.

Pielęgniarki też chorują...
Tak, my też osiągamy wiek, w którym musimy iść do lekarza, przebywamy na zwolnieniach, chorujemy. Niepokoi mnie również fakt, że wśród pielęgniarek jest coraz więcej pań chorych na raka, w szczególności na nowotwór piersi. Ten stres i system zmianowy w pracy powodują, że jesteśmy bardziej podatne na choroby. To dotyczy również pielęgniarek w wieku 30 czy 40 lat.

Wideo

polecane: Flesz: Czy grozi nam katastrofa klimatyczna?

Materiał oryginalny: Brakuje ponad 3,5 tys. pielęgniarek. Apogeum czeka nas w 2021 roku - Kurier Lubelski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 26

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
m
marzena

i susznie nie bedzie pielegniarek to lekarze i rodziny beda dzwigac chorych i przebierac pampersy,W KONCU I WAS ZABOLA KREGOSLUPY I NIE BEDZIECIE W NOCY SPAC I ZOBACZYCIE JAKI TO LUKSUS

zgłoś
p
pielegniarkla

Niech sami pracują za 20 zł za h ,uzeraja się z rozszczeniowymirodzinami

zgłoś
G
Gd

Policjanci i wojskowy płacą podatki oraz składki zdrowotne. Nie płacą zus-u. To w gwoli poszerzenia wiedzy

zgłoś
L
Lolus

Masz rację, życie to nie baśń.
Praca = pieniądze, a pieniądze = życie.

Jestem pielęgniarzem i pracuję na jednym etacie. Dostaję 1800zł netto. Gdybym nie mieszkał jeszcze z rodzicami to na pewno nie utrzymałbym się w warszawie. Całe szczęście wyjeżdżam za pół roku zostawiając za sobą tą patopolszę.

Nie mogę się doczekać 2021 roku. Jak doktroki będą srać po gaciach, a oddziały będą zamykane. Może wtedy ktoś wyżej użyje mózgu i naprawdę wprowadzi sensowne przepisy dot. warunków, jakości, płacy.

zgłoś
F
Frania

Praca na kilku etatach przecież to wiadomo że skończy się rujnowaniem własnego zdrowia.życie to nie bajka ,nie baśń.

zgłoś
O
Ono

Za czekoladę i kawę pracować nie będę , nie dość ze niezdrowe,to nie chce tego ,nie lubię.tak miesiąc na Kanarach to jest coś.wit D i odpoczynek co by każdej pielęgniarkę się przydało od NFZ.

zgłoś
G
Gosc

Rowniez jestem za lilwidacja zawodu pielegniarki niech pala papieroski w domu kazdy ma przeciez rodziny dadza rade.

zgłoś
C
Cri 57

Zliwidowac w Polsce ten zawod i po sprawie,a jakie oszczednosci!Obowiazki pielegniarki moga przejac lekarze,rodziny,przeciez jak wynika z opini one i tak nic nie robia?

zgłoś
A
Avaro

Nie wszystkie pielęgniarki dostały po 230 zł.WSPSK1 zostałyśmy okradzione.Kadra sobie przydzieliła większe kwoty.Pielęgniarki pracują na dwóch etatach,a czy pomyślał ktoś gdzie one śpią ,jedzą itp .Mają 2 dni wolne w miesiącu.Czy taki pracownik jest wydolny.W niektórych szpitalach naczelne powinny zdjąć szaliczki z pleców,wyprostować nogi i zobaczyć co dziej się w oddziałach.

zgłoś
O
Okiełzany

Jak Ta to ją za tyłek o szkalowanie ludzi i to Tych nie z KOD czy z armii Korniszona. To tak ma wyglądać demokracja made in KOD. Manifestujących w dniu święta państwowego byle POkraka wyzywa od faszystów a w manifestacji KOD wyzywają od kurdupli. Chociaż ostatnio ten suchy ryp z POkrak zwany "magiczne oko" wyywał w Sejmie Kaczora Kubą Rozprówaczem.

zgłoś
O
Onufry

USA co roku ściągają z Chin do 50 tys pielęgniarek. A w nasi POlszy wraz z wolnością ( jak ręka w trybach ) od 1990r zaczęto likwidację szkół pielęgniarek. O tak sobie. Teraz nasze kobiety walą do Szkopów pielęgnować tamtejsze baby. Ale jako wolny zawód są ściągane jako pomoc. Co mają robić emeryci. Jest Ich ponad 7,5 mln luda a dają nam podwyżki o 0,24%. To lepsze są te babsztyle co w proteście odchodzą od łóżek chorych i to dzieci a nasi prasa i nasi TV są za nimi. Kiedy Polska zacznie ściągać podatki od Policji, Wojska i innych strumpli rządowo-samorządowych. Emerytowi czy renciście państwo zabiera 1/3 dochodu a W/w strumplom GWno. To jak ta służba zdrowia ma działać.

zgłoś
J
Jane

co mi dawalo $58,800 rocznie, ale to bylo w pierwszej pracy, dawno. Nie pracowalabym dzisiaj za takie pieniadze.

zgłoś
J
Ja

Sikać

zgłoś
J
Ja

Nam nawet jeść nie wolno i siać..

zgłoś
J
Ja

Chciałeś powiedzieć NIEWOLNIC! BO DAJECIE LEKARZOM DO ŁAPY KASĘ I OCZEKUJECIE ŻE SLUZACE BĘDĄ PRZY WAS BIEGAĆ BO ZAPŁACILIŚCIE! (TYLKO KOMU? -niech biega ten komu dałeś! Dajecie lekarzom a mówicie że pielęgniarkom! Świ#nie!
Raz w życiu mi się zdarzyło że ktoś mi pieniądze chciał dać ale to nie lapowka była tylko prośba o prywatny dodatkowy dyżur ale nie ma takich dyżurów więc się nie zgodzilam a tak W ŻYCIU NIKT NAWET NIE PROPONUJE ALE SŁYSZEĆ SLYSZALAM ŻE KTOS NAM NIBY DAŁ ('pewnei by chciała kopertę',' zapłaciłam dr i mialam mieć prywatna opiekę pielęgniarki i żadna nie chodzi koło mnie ..') wstydzcie się!!!! brzydze się takimi ludźmi!
jak się płaci komuś za cudzą prace tojest niewolnictwo a to jest w pl zabronione! Te wasze czekolafju też mam gdzieś, myślicie że się oglądamy na nie? - Mnie cieszy miły gest w jakiejkolwiek postaci bo wiem że moja praca jest doceniona - uwielbiam kartki z życzeniami itp zbieramy je na pamiątkę.a jak ktoś da czekoladę życzliwie to co innego ale jak myślisz że ja za czekoladę będę pracować to chyba się z szympansen zamieniles na mózgi. Pracuje dla pacjenta i siebie a nie dla czekolady! Do 16 nawet na chwilę bywa usiądę a tym bardziej nie zjem,robię kilka rzeczy na raz...w nocy w domu mam epizody że nie mogę się obrócić z boku na bok (mam 35lat zaledwie) bo mi kręgosłup wysiada,codziennie pcham łóżka, dzwigam pacjentów, mogę się czymś zarazić a tu nazywasz na nierobami? Jesteś żałosny człowieku..A raczej ' człowieku ' - znam takich jak ty cwaniakow którzy późnej nas po rękach caluja VI okazuje się że jesteśmy jedną pomocą i ostoją w cierpieniu...nie jeden pokornie na moich oczach. Zdrowia życzę!

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3