MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa dworca metropolitalnego: CBA zostanie w ratuszu jeszcze pół roku dłużej

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Łukasz Kaczanowski
Kontrola dotycząca umowy pomiędzy miastem a Budimexem na budowę dworca metropolitalnego miała zakończyć się pod koniec sierpnia. Okazuje się jednak, że potrwa 6 miesięcy dłużej – do końca lutego 2024 r.

- Kontrola została przedłużona do 27 lutego 2024 roku zgodnie z przepisami ustawy o CBA – brzmi komunikat biura prasowego CBA. Więcej szczegółów CBA nie zdradza z racji tego, że kontrola jest w toku.

A o kontroli w ratuszu CBA poinformowało na początku czerwca. - Funkcjonariusze Wydziału Postępowań Kontrolnych Delegatury CBA w Lublinie prowadzą od 29 maja br. kontrolę określonych przepisami prawa procedur podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie umowy na "Budowę Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego (ZCK) dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego (LOF)", zawartej pomiędzy Gminą Lublin, Zarządem Dróg i Mostów w Lublinie oraz Zarządem Transportu Miejskiego w Lublinie, a wykonawcą spółką BUDIMEX S.A. Zakończenie kontroli planowane jest na dzień 28 sierpnia 2023 r. – mogliśmy przeczytać w komunikacie CBA, które już wówczas zastrzegło, że kontrola może zostać wydłużona.

- Centralne Biuro Antykorupcyjne otrzymało wszystkie wnioskowane dotychczas dokumenty, a o możliwości przedłużenia analiz o kolejne miesiące informowało już w momencie ogłoszenia rutynowej kontroli – zaznacza Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

W sprawie dworca metropolitalnego i zawartej umowy między Budimexem a miastem kilkakrotnie głos zabierali radni miejscy z PiS. - Od dłuższego czasu mówimy, że to jak powstaje dworzec metropolitalny wymaga rzetelnego sprawdzenia. Umowa została aneksowana kilkanaście razy, a obecny koszt inwestycji jest wyższy od pierwotnego aż o 100 mln zł. A zatem to dobra wiadomość, że ktoś przyjrzy się tej inwestycji – uważa radny Marcin Jakóbczyk.

- Miasto w 2020 r. podpisuje umowę na budowę dworca i jest tam zapisane że umowa będzie zakończona w 2022 r., a teraz firma mówi, że chce waloryzacji wynagrodzenia, bo na Ukrainie jest wojna? - komentował na majowej sesji rady miasta Piotr Breś (PiS) prośbę ratusza, by budowę dworca wesprzeć zastrzykiem pieniędzy w postaci 49 mln. zł. - Rozumiem, że mamy wojnę, ale nie możemy iść za każdym razem wykonawcom na rękę. Te siedemnaście aneksów do umowy to już przecież łącznie 100 mln więcej niż pierwotnie zakładano – wyliczał szef klubu PiS, wskazując, iż za tę kwotę miasto mogłoby wybudować nowy biurowiec przy ul. Leszczyńskiego. - Przecież to jest „miś naszych czasów” – nazwał Piotr Breś budowę dworca metropolitalnego, nawiązując do kultowego filmu Stanisława Barei.

Budowa dworca metropolitalnego to największa z trwających inwestycji finansowanych przez miasto. Całkowita wartość projektu to prawie 340 mln zł, z czego blisko 194 mln zł stanowię środki UE. Inwestycja ruszyła w styczniu 2021 r. Miała być zrealizowana w ciągu 19 miesięcy. Termin zakończenia robót został wskazany w umowie z wykonawcą prac, czyli spółka Budimex na 29 lipca 2022 r. Ale już pod koniec 2021 r. było wiadomo, że inwestycja „złapała” poślizg. Termin został przesunięty na 28 lutego 2023 r. I też nie udało się go dotrzymać. Datę zakończenia robót przesunięto na 15 maja 2023 r, a później jeszcze raz ją zmieniono - na 20 października 2023 r. - Termin zakończenia inwestycji pozostaje bez zmian – deklaruje Katarzyna Duma. Jak zaznacza, aktualnie wykonawca prowadzi prace wykończeniowe i instalacyjne wewnątrz budynku dworca, na zewnątrz kończy układanie nawierzchni placu. W zakresie branży drogowej do wykonania pozostało oznakowanie poziome na ul. Pocztowej, Dworcowej i pl. Dworcowym oraz trakcja trolejbusowa pod zadaszeniem dworca. Obecnie trwają odbiory z gestorami sieci i PKP. Po zgłoszeniu zakończenia robót przez wykonawcę rozpoczną się odbiory inwestycji.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski