Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pierwszy przypadek zakażenia legionellą w województwie lubelskim. "Proszę nie ulegać nadmiernym emocjom"

Anna Chlebus
Anna Chlebus
Nowiny24.pl / archiwum
W sobotę (26 sierpnia) Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Rzeszowie wydał nowy komunikat dotyczący ogniska wywołanego zakażeniem bakterią Legionella pneumophila. Według niego potwierdzono łącznie 14 nowych zachorowań, w tym jedno w województwie lubelskim, w powiecie opolskim. Pacjent jest hospitalizowany.

- Na dzień 26 sierpnia 2023 na godzinę 8 rano zakażenie legionellą potwierdzono łącznie w 127 (14 nowych) pacjentów hospitalizowanych na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Debicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta, Sędziszowa Małopolskiego, Jasła oraz Lublina - czytamy w komunikacie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie Jaromila Ślączka. - 14 nowych potwierdzonych wyników badań w kierunku legionelli dotyczy pacjentów hospitalizowanych w szpitalach województwa podkarpackiego oraz w Lublinie lub przyjętych wczoraj.

Informację tę potwierdziła Agnieszka Strzępka, rzeczniczka prasowa wojewody.

- Osoba zakażona pochodzi z powiatu opolskiego, jest hospitalizowana. Ze względu na ochronę danych osobowych i prawo pacjenta do zachowania w tajemnicy wszystkich informacji dotyczących stanu jego zdrowia, nie podajemy szczegółów co do stanu zdrowia i miejsca hospitalizacji. Do zakażenia doszło na terenie Rzeszowa, stąd jesteśmy w obszarze tego samego źródła zakażenia.

Poinformowała także, że od czasu potwierdzenia zakażeń Legionellą w województwie podkarpackim, na terenie województwa lubelskiego prowadzony jest ścisły monitoring jakości wody w sieciach wodociągowych, a także nadzór epidemiologiczny nad osobami, które są podejrzane o zakażenie bakterią.

-Apelujemy do mieszkańców regionu o zachowanie spokoju. Ze względu na charakter i sposób zakażenia bakterią Legionella, nie ma powodów do niepokoju - dodaje.

Gdzie jest najwięcej chorych?

Poza jednym przypadkiem z powiatu opolskiego, osoby, u których dotąd potwierdzone zostało zakażenie, mieszkają w:

  • Rzeszowie – 86
  • powiecie rzeszowskim – 26
  • powiecie ropczycko-sędziszowskim – 3
  • powiecie dębickim – 4
  • powiecie jasielskim – 1
  • powiecie łańcuckim – 2
  • powiecie przeworskim – 1
  • powiecie przemyskim – 1
  • powiecie niżańskim – 1
  • powiecie stalowowolskim – 1

Do tej pory zmarło 8 osób

Do tej pory odnotowano 8 zgonów osób z potwierdzonym zakażeniem. Wszystkie były obciążone chorobami współistniejącymi.
- Zmarła ósma osoba zakażona legionellą. Pacjent był obciążony chorobami przewlekłymi, w tym nowotworem - przekazał w sobotę (26 sierpnia) PAP rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie Andrzej Sroka.

Mężczyzna był hospitalizowany w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie przy ul. Rycerskiej.

"Proponuję nie panikować"

- Bakteria legionella nie jest groźna dla zdecydowanej większości zdrowych osób. Proponuję zachować rozsądek, nie ulegać nadmiernym emocjom, bo infekcje nią wywołane towarzyszą nam od dawna – powiedział PAP kierownik Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK4 w Lublinie prof. Janusz Milanowski.

Wyjaśnił także, że Legionella pneumophila wszechobecnie występuje w przyrodzie, szczególnie w wodzie (w rzekach, jeziorach, basenach, jacuzzi, fontannach, klimatyzacji, wodociągach). Podkreślił, że bakterie namnażają się w temperaturze od 20 do 40 stopni Celsjusza, a o zakażenia dochodzi poprzez wdychanie zakażonego aerolozu, który dostaje się do płuc.

- Nie można się zakazić poprzez picie skażonej wody czy od innego człowieka - wytłumaczył. - Proponuję zachować rozsądek, nie ulegać nadmiernym emocjom, ponieważ według danych epidemiologicznych infekcje legionellowe towarzyszą nam od dawna, mają najczęściej łagodny przebieg i poczekajmy spokojnie na wyniki badań sanepidu, które powinny wkrótce wykryć źródło zakażenia.Bakteria nie jest groźna dla zdecydowanej większości zdrowych osób. Najczęściej występuje w postaci stosunkowo niegroźnej infekcji układu oddechowego, tzw. gorączki pontiac. Tylko u niektórych rozwija się legionelloza, czyli ciężka postać infekcji układu oddechowego. Zależne to może być od zjadliwości szczepu bakterii, ale też od większej skłonność do zachorowania u ludzi z grup ryzyka – powiedział pulmonolog i wymienił, że chodzi m.in. o osoby starsze, z chorobami serca, cukrzycą, obniżoną odpornością, po przeszczepach, z innymi chorobami płuc, nowotworowymi, a także alkoholicy i palący tytoń.

Skąd ta bakteria się wzięła?

Profesor przypomniał również, że bakteria została odkryta podczas zjazdu weteranów wojennych w 1976 roku w Filadelfii.

- Byli legioniści zamieszkali wówczas w jednym hotelu i doszło do zbiorowego zachorowania na zapalenie płuc. Od tego wydarzenia choroba została nazwana legionellozą. W rezultacie dopiero rok później zidentyfikowano czynnik chorobotwórczy i wyizolowano pałeczkę legionelli, która była odpowiedzialna za te infekcje – powiedział pulmonolog.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski