Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa lotniska w Mokrem. Turysta przyleci do Zamościa samolotem

Joanna Nowicka
Na terenie przyszłej inwestycji działa od lat Aeroklub Ziemi Zamojskiej, który docelowo miałby zająć się obsługą lotów
Na terenie przyszłej inwestycji działa od lat Aeroklub Ziemi Zamojskiej, który docelowo miałby zająć się obsługą lotów Fot. Archiwum
Gmina Zamość rozpoczęła przygotowania do budowy lotniska w Mokrem. Samorząd zakłada, że będą z niego korzystać głównie turyści.

W Mokrem koło Zamościa miałoby funkcjonować małe lotnisko turystyczne. Ryszard Gliwiński, wójt gminy Zamość, liczy, że docelowo pojawią się powietrzni przewoźnicy zainteresowani uruchomieniem połączeń z Zamościem.

- Przypominam, że Aeroklub Ziemi Zamojskiej ma już infrastrukturę niezbędną do obsługi lotów - podkreśla.

Do końca 2018 roku w Mokrem ma zostać utwardzony pas startowy. Na jakim etapie jest dziś inwestycja?

- Przygotowujemy dokumentację niezbędną do jej wykonania. Chodzi m.in. o projekt - mówi Ryszard Gliwiński. Włodarz gminy nie kryje, że dla samorządu samodzielne udźwignięcie tej inwestycji będzie trudne. Koszt utwardzenia pasa o długości 800 metrów jest wyceniany na 2,5 - 3 mln zł. Gmina jednak liczy, że uda się jej pozyskać fundusze zewnętrzne.

- Będziemy się o nie starać. Inwestorem może być też inny podmiot, np. prowadzący działalność w Mokrem Aeroklub Ziemi Zamojskiej, któremu być może uda się zdobyć dofinansowanie z innych programów, do których gmina nie ma dostępu - wyjaśnia Gliwiński.

Przypomnijmy, że teren lotniska w Mokrem jeszcze do niedawna należał do Skarbu Państwa. Wojewoda przekazał grunt gminie Zamość w ubiegłym roku, stawiając jednocześnie dwa warunki. Po pierwsze, samorząd miał zapewnić Aeroklubowi Ziemi Zamojskiej możliwość prowadzenia na terenie lotniska działalności statutowej. Druga kwestia dotyczyła właśnie utwardzenia pasa startowego. Gmina musi to zrobić w ciągu 2 lat.

Jeżeli nie uda nam się zdobyć dofinansowania, to będziemy szukać pieniędzy gdzie indziej - zapowiada wójt. - Biorę pod uwagę porozumienie z innymi samorządami, m.in. z miastem Zamość. Rozłożenie kosztów na kilka podmiotów byłoby dobrym rozwiązaniem.

Pozostaje pytanie, czy samorządy zdołają się dogadać. Miasto Zamość również było zainteresowane przejęciem terenu lotniska. Ostatecznie jednak musiało obejść się smakiem, bo wojewoda uznał, że gmina ma konkretniejsze plany zagospodarowania tego gruntu.

Dodajmy, że AZZ, czyli dzierżawca gruntu w Mokrem, poza działalnością statutową prowadzi tam od lat dochodową coniedzielną giełdę. Jednak do czerwca 2017 roku, zgodnie z porozumieniem zawartym z gminą, będzie musiał ją „ucywilizować”, czyli przenieść w inne miejsce i ogrodzić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski