Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Był omicron, teraz pora na krakena. Kto powinien zaszczepić się na nowy wariant koronawirusa?

Anna Chlebus
Anna Chlebus
16.12.2021 lublin langiewicza przychodnia nfz pierwszy dzien szczepien dzieci w wieku 5-11 lat  przeciwko covid-19 szczepienie szczepionka covid koronawirus przychodnia langiewicza dziecko dzieci fot. malgorzata genca / polska press
16.12.2021 lublin langiewicza przychodnia nfz pierwszy dzien szczepien dzieci w wieku 5-11 lat przeciwko covid-19 szczepienie szczepionka covid koronawirus przychodnia langiewicza dziecko dzieci fot. malgorzata genca / polska press Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
- Od końca sierpnia br. doświadczamy "płaskowyżu" zakażeń stale utrzymujących się na wysokim poziomie kilku tysięcy dziennie - mówi prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska. Kto powinien zabezpieczyć się przed tak zwanym krakenem, czyli nowym wariantem COVID i jakie jest zainteresowanie szczepionkami?

Kto na krakena zdecydowanie powinien się zaszczepić?

- Zgodnie z rekomendacjami Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, WHO, ECDC i EMA, priorytetowe grupy do szczepień przeciw COVID-19 w sezonie 2023/2024 to: osoby w wieku 60 lat i starsze, pacjenci z niedoborami odporności lub chorobami współistniejącymi oraz pracownicy ochrony zdrowia - mówi Agnieszka Dados, rzeczniczka lubelskiego sanepidu.

Szczepionka Nuvaxovid, zaktualizowana do podwariantu XBB.1.5 jest dostępna jako kolejna dawka przypominająca. Kto może ją otrzymać?

- Osoby, które ukończyły 12 rok życia i od ostatniego szczepienia upłynęło co najmniej 6 miesięcy - mówi rzeczniczka. - Dla osób dotychczas nieszczepionych zalecane są 2 dawki w odstępie 3 tygodni. Kolejna dawka przypominająca powinna być podana co
najmniej 6 miesięcy po ostatniej dawce.

Poinformowała również, że dostępne są również inne szczepionki przeciw COVID-19, w tym te zaktualizowane do podwariantów Omikron BA4-5, takie jak szczepionka mRNA Comirnaty BA.4–5 (Pfizer-BioNTech) czy Spikevax BA.4–5 (Moderna).

Jak wygląda sytuacja w przychodniach?

- To prawda, że liczba szczepionek jest ograniczona, ale to dlatego, że dystrybutorom jest bardzo ciężko oszacować zainteresowanie - mówi lekarka z jednej z lubelskich przychodni pierwszego kontaktu. - Kiedy pojawiają się nowe transze [pierwsza była 6 grudnia, druga -14, przyp. red] znikają błyskawicznie dlatego, że przychodnie na terenie całego województwa chcą je po prostu mieć do dyspozycji w razie, jakby pacjenci chcieli z nich skorzystać.

Sytuacja w woj. lubelskim

Według danych rządowych na dzień 21 grudnia w woj. lubelskim zaszczepiło się 796 osób dziennie, co plasuje nas w dole listy województw rozpinającej się pomiędzy woj. mazowieckim z 3 368 zaszczepionymi a woj. świętokrzyskim z jedynie 332. Z raportu wynika, że kobiety częściej szczepią się od mężczyzn, a jeśli chodzi o wiek, najwięcej jest osób pomiędzy 61 a 70 rokiem życia. Więcej informacji tutaj.

- Od końca sierpnia br. doświadczamy "płaskowyżu" zakażeń stale utrzymujących się na wysokim poziomie kilku tysięcy dziennie - mówi prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Instytutu Nauk Biologicznych UMCS. - Do tej pory był to raczej schemat nagłego wzrostu i spadku zachorowań, jak w przypadku fal alfa i delta. Jeśli chodzi o szczepionki, mam tu wiele zastrzeżeń. Po pierwsze, dawek jest zdecydowanie zbyt mało i nie wystarcza ich na wyszczepienie osób szczególnie zagrożonych, np. starszych, z chorobami przewlekłymi, przeszczepami czy wysokim BMI. Po drugie, dostaliśmy je bardzo późno. Gdyby nie konflikt ówczesnego ministerstwa zdrowia Adama Niedzielskiego z Pfeizerem, szczepionki mRNA mielibyśmy już w październiku. Przez to musieliśmy czekać aż do grudnia na dotarcie do nas zaktualizowanej szczepionki białkowej, które została zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków w październiku. Do tego szczepionka Nuvaxovid może być przyjmowana tylko przez osoby powyżej 12 r. ż. - dzieci więc nie mają szans na przypominającą dawkę aktualizowanego preparatu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski