Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej pozytywne nastroje wśród przedsiębiorców. "Pojawia się polaryzacja, jeśli chodzi o branże i wielkość przedsiębiorstwa"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
To co niepokoi ekspertów, to to, że cały czas poniżej poziomu neutralnego znajdują się inwestycje.
To co niepokoi ekspertów, to to, że cały czas poniżej poziomu neutralnego znajdują się inwestycje. Filip kowalkowski/ Polska Press
- Miesięczny Indeks Koniunktury spadł w grudniu o kolejne 3,2 pkt. do poziomu 105,8 pkt.- poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. W poprzednim miesiącu również zaobserwowaliśmy spadek, o 2,9 pkt.), a zatem łączny spadek w stosunku do najwyższej wartości MIK odnotowanej w październiku wynosi 6,1 pkt. - Ogólny indeks nam spadł ale dalej obserwujemy przewagę nastrojów pozytywnych, którą notujemy od czerwca. Natomiast pojawia się tutaj polaryzacja, jeśli chodzi o branże i wielkość przedsiębiorstwa- wyjaśnia w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press ekspertka.

- Miesięczny Indeks Koniunktury, który obliczamy co miesiąc, w naszym ostatnim notowaniu- grudniowym, osiągnął wartość niższą w porównaniu do zeszłego miesiąca o 3,2 punktu i wynosi 105,8 pkt.- mówi nam dr Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu Foresightu Gospodarczego z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W związku z tym- ta przewaga cały czas jest ale jest niższa niż w listopadzie czy w październiku. Oczywiście jest to jedna miara ogólna mówiąca o nastrojach przedsiębiorstw. Różnice stają się widoczne jest spojrzymy na wielkość przedsiębiorstw. - Jak się okazuje, koniunkturę lepiej postrzegają przedsiębiorstwa duże, bo dla nich ten indeks wynosi 120.9 punktu i właściwie od poprzedniego miesiąca te nastroje dla tych firm się nie zmieniły- wyjaśnia.

Z kolei pogorszenie koniunktury bardziej postrzegają firmy średnie oraz małe. W przypadku mikrofirm widzimy wyraźne pogorszenie nastrojów- przeważają nastroje negatywne.

Jak wyjaśnia dr Dębkowska, to co pogorszyło ten wynik i bardziej dało się we znaki mniejszym przedsiębiorstwom to spadek wartości sprzedaży, która jest obserwowana przez firmy zarówno w tym, jak i już w poprzednim miesiącu oraz mniejsza niż dotychczas liczba nowych zamówień.

- Rosnąca inflacja przekłada się na kwestie popytowe, a to z kolei bardziej dotyka mniejsze przedsiębiorstwa, w szczególności te działające np. w usługach. Najmniejsze problemy ma branża produkcyjna, ponieważ tutaj nie obserwujemy załamania- wyjaśnia i dodaje, że potwierdzają to ostatnie wyniki PMI dla Polski.

Jeśli chodzi o postrzeganie przyszłości, to pomimo nie do końca sprzyjających okoliczności, prognozy przedsiębiorców na pewno są lepsze, niż to, co obserwują obecnie. Jej zdaniem można powiedzieć, że przedsiębiorcy optymistycznie patrzą w przyszłość. - Na pewno ta towarzysząca niepewność, którą cały czas obserwujemy, bo nasza sytuacja i pandemiczna i gospodarcza jest obarczona różnymi czynnikami wpływającymi także na niepewność przedsiębiorców powoduje, że te nastroje spadają- mówi.

To co niepokoi ekspertów, to to, że cały czas poniżej poziomu neutralnego znajdują się inwestycje. Pomimo, że z danych GUS wynika, że poziom inwestycji wzrasta, to z badań PIE bezpośrednio to nie wynika. - Praktycznie przez cały rok obserwowaliśmy więcej przedsiębiorstw nie inwestujących, niż tych inwestujących, co na pewno jest związane z tą niepewnością- dodaje dr Dębkowska.

Czy spodziewać się inwestycji w przyszłym roku, ekspertka przyznaje, że przyznała, że nie możemy do tego podchodzić zbyt optymistycznie. - Nasi przedsiębiorcy nie inwestują dlatego, że nie mają funduszy, tylko dlatego, że nie mają potrzeby inwestowania- wyjaśnia i dodaje, że jest to niepokojący sygnał.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz mniej pozytywne nastroje wśród przedsiębiorców. "Pojawia się polaryzacja, jeśli chodzi o branże i wielkość przedsiębiorstwa" - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski