Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej osób szuka mieszkań w podmiejskich lokalizacjach. Czyżby skusiła ich cena? Sprawdź, gdzie opłaca się kupić nowe lokum

OPRAC.:
Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Popyt na nowe mieszkania wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, pomimo wysokich cen za metr kwadratowy. Wielu przyszłych nabywców lokali stawia sobie pytanie: kupić mieszkanie w dużym mieście, czy może jednak poszukać tańszego lokum w którejś z okalających ją miejscowości? Na to pytanie mają odpowiedź eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl, którzy przyjrzeli się ofercie deweloperów działających w okolicach sześciu największych miast.

Spis treści

Coraz więcej chętnych na nowe mieszkania wokół Warszawy

Działający w podmiejskich lokalizacjach lokalni deweloperzy, nie mogą narzekać na brak chętnych na budowane przez nich mieszkania. W tym roku wzrost popytu widoczny jest szczególnie w miejscowościach okalających Warszawę. Dane BIG DATA RynekPierwotny.pl jasno pokazują, że deweloperzy sprzedali tam w ciągu 11 miesięcy ponad 6,6 tys. mieszkań. Jest to wynik lepszy od ubiegłorocznego aż o 81 proc.! Wyraźnie też widać, że aktywność inwestycyjna podwarszawskich znacznie się wyróżnia na tle innych aglomeracji.

osiedle z nowymi mieszkaniami
Mieszkania w miejscowościach okalających metropolie cieszą się coraz większą popularnością. Bez wątpienia wpływ ma na to znacznie niższa cena za metr kwadratowy. 123RF/morris71

– W stolicy ceny mieszkań najwyraźniej osiągnęły poziom, który coraz mniej kupujących, zwłaszcza posiłkujących się kredytem, jest w stanie zaakceptować – przyznaje ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl Marek Wielgo.

Marek Wielgo dodaje, że w podmiejskich lokalizacjach dominuje popularny segment rynku mieszkań. Ich średnia cena metra kwadratowego w ofercie firm deweloperskich jest więc zdecydowanie niższa niż w metropoliach, gdzie nie dość, że grunty są bardzo drogie, to średnią cenę windują luksusowe apartamenty budowane przez deweloperów z myślą o zamożnych nabywcach. Jak to wygląda na przykładzie cen?

Coraz więcej osób szuka mieszkań w podmiejskich lokalizacjach. Czyżby skusiła ich cena? Sprawdź, gdzie opłaca się kupić nowe lokum

W listopadzie 2023 r. w okolicach stolicy cena metra za nowe mieszkanie wynosiła średnio ponad 10,2 tys. zł. W samej zaś Warszawie trzeba było już zapłacić 16,4 tys. zł za metr. Podobną sytuację da się zauważyć w pozostałych metropoliach i okalających je miejscowościach, gdzie średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie deweloperów jest niższa średnio aż o 30-40 proc. W tej sytuacji na zakup mieszkania w okolicach największych miast decydują się głównie miejscowi, którzy są zżyci z danym miejscem, a jeśli są to przybysze, to tacy, którzy mają ograniczony budżet, albo zależy im na większym metrażu. Kupują oni wtedy np. segment w cenie mieszkania w mieście.

– Zdarza się, że niższa cena nie jest jedynym atutem podmiejskich lokalizacji. Infrastruktura społeczna i komunikacyjna nierzadko jest tam lepsza niż na osiedlach budowanych na obrzeżach największych miast – zauważa Marek Wielgo.

Coraz więcej osób szuka mieszkań w podmiejskich lokalizacjach. Czyżby skusiła ich cena? Sprawdź, gdzie opłaca się kupić nowe lokum

Wzrasta zainteresowanie mieszkaniami w mniejszych miejscowościach

Według eksperta, w tym roku wśród kupujących nowe mieszkania w miejscowościach okalających metropolie są też młodzi, którzy mogli zrealizować swoje marzenie o własnym M, dzięki programowi Bezpieczny kredyt 2 proc.

– Na temat tego programu krąży wiele mitów, np., że jego beneficjentami są głównie kupujący mieszkania w największych metropoliach. Tymczasem z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że na miasta powyżej 500 tys. mieszkańców przypada tylko jedna czwarta udzielonych kredytów 2 proc. Natomiast niemal co piąty kredytobiorca kupił lokum w miejscowości okalającej metropolię – mówi ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

Coraz więcej osób szuka mieszkań w podmiejskich lokalizacjach. Czyżby skusiła ich cena? Sprawdź, gdzie opłaca się kupić nowe lokum

Od lipca ubiegłego roku, czyli od momentu pojawienia się kredytu 2 proc. sprzedaż nowych mieszkań wzrosła w spektakularny sposób nie tylko w okolicach Warszawy, ale także Trójmiasta i Poznania. Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl. wynika, że deweloperzy działający w aglomeracji stolicy Wielkopolski, zareagowali na rosnący popyt odpowiednim zwiększeniem podaży mieszkań. W efekcie zwiększyła się ich oferta. Większy wybór mają też potencjalni nabywcy nowych mieszkań w aglomeracji łódzkiej. Jednak wciąż jest ich tam niewielu, więc i oferta lokalnych deweloperów jest nieco skromniejsza niż w innych dużych miastach. Wygląda na to, że kupujących bardziej przyciąga Łódź, w której można przebierać w ofertach mieszkań, a ich dostępność poprawiła się w tym roku, gdyż średnia cena metra kwadratowego wzrosła mniej niż przeciętne zarobki mieszkańców.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz więcej osób szuka mieszkań w podmiejskich lokalizacjach. Czyżby skusiła ich cena? Sprawdź, gdzie opłaca się kupić nowe lokum - RegioDom.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski