Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cudowne lata. Obrazy głodne, obrazy z ciałem

Sylwia Hejno
Bartosz Kokosiński, Paweł Matyszewski, "Prace z lat 2009 - 2017"
Bartosz Kokosiński, Paweł Matyszewski, "Prace z lat 2009 - 2017" Materiały Galerii Białej
"Cudowne lata" to serial z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, dla artystów Bartosza Kokosińskiego i Pawła Matyszewskiego to także powrót do beztroski tamtych czasów.

Na ich wspólnej wystawie spotkamy dzieła, które mają ciało, obrazy pożerające przedmioty, zagadkowe obiekty, które mają w sobie coś fizycznego. - Ich prace naznaczone są destrukcją i cielesnością. Artystów łączy również jakaś obsesyjna chęć drążenia tematów związanych z destrukcją i katastrofizmem w powiązaniu ze sztuką, historią sztuki i współczesnością, jednocześnie przez używane przedmiotów wyrwanych z aktualnego otoczenia – podkreśla Jan Gryka z Galerii Białej.

U obu artystów powierzchnia istnieje po to, aby pokazać niepokojącą głębię. Orchidee Pawła Matyszewskiego brutalnie wżerają się w obraz i na nim wręcz pasożytują, rozmaite wypukłości, zagłębienia i fizyczne detale sugerują, że pod skórą dzieła kryje się i najprawdziwsze ciało. A gdybyśmy zajrzeli do samych trzewi żarłocznych obrazów Bartosza Kokosińskiego? W żołądku dzieł sztuki pracowicie mielą się resztki ceramiki, scen batalistycznych, dewocjonalia, a nawet inne obrazy. O lekkiej niestrawności świadczy "Wyrzygus" obraz, który wypluwa z siebie wcześniej pożartą treść.

W poklasztornych wnętrzach wątki cielesne splatają się z religijnymi. Niekojący "Portret trumienny" i "Obraz pożerający motyw religijny" Bartosza Kokosińskiego mocno w tym kontekście niepokoją. Symbolicznie unosi się nad nimi jadowity w swym kolorze "Gaz". Przezroczysty "Opar" prowokuje i fascynuje, jest odpowiedzą na chęć zajrzenia pod podszewkę różnych zjawisk, jest też przesłoną przez którą patrzymy. Może nieść ukojenie zarówno zagrożenie, jak i ukojenie.

"Cudowne lata", które wpadają między 2009 a 2017 rokiem to puszczenie oka do widza. Artyści, którzy przemienili się w swoich własnych kuratorów przemieszali prace w taki sposób, że trudno chwilami domyślić się ich autorstwa. W barwnym, żywnym i absurdalnym zestawieniu do głosu dochodzą różne artystyczne języki i angażują widza w łamigłówkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski