Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas na dożynki oraz uczczenie ważnych rocznic historycznych

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Wideo
od 16 lat
12 sierpnia na Starym Rynku w Kurowie odbędą się dożynki. Święto plonów będzie okazją do zaprezentowania kulturalnego potencjału gminy Kurów. Ale zabraknie też rozrywki dla szerokiej publiczności.

Święto plonów odbędzie się w Kurowie 12 sierpnia na Starym Rynku w Kurowie. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12 od mszy świętej w kościele pw. św. Michała Archanioła w Kurowie. Następnie uczestnicy przejdą korowodem dożynkowym na Stary Rynek, gdzie odbędzie się ceremoniał dożynkowy.

W programie dożynek zaplanowano występy artystyczne. Na scenie pojawią się m.in. Gminna Orkiestra Dęta, Chór Gminy Kurów z Zespołem Zielona Girlanda, Zespół Pieśni i Tańca Powiśle i zespół Coffee Cup.

Podczas dożynek wystąpi też miejscowy Zespół Pieśni i Tańca Biały Kur. Formacja została założona w ubiegłym roku i działa w niej ponad setka dzieci i młodzieży z terenu gminy Kurów.

Będzie też nawiązanie do tradycji. - Cieszymy się, że w tym roku sołectwa wydelegowały panie z kół gospodyń wiejskich, które zajęły się tworzeniem siedmiu wieńców dożynkowych. A jest to praca ogromna. Kiedyś te wieńce to były małe bukieciki, a obecnie urastają do olbrzymich rozmiarów, ale doceniamy to zaangażowanie – mówi Bogdan Lipiński, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kurowie, który dodaje, że dla twórców wieńców przewidziane są nagrody.

Gwiazdą tegorocznych dożynek będzie Czadoman, którego koncert rozpocznie się o godz. 20. Po tym występie organizatorzy zapraszają na dyskotekę pod gwiazdami. Zabawa ma potrwać do północy.

Natomiast 13 sierpnia gmina będzie świętować 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, w ramach której o godz. 18 na Starym Rynku w Kurowie wystawione zostanie plenerowe widowisko muzyczno-teatralne "Wdzięczni Bohaterom - Powstańcom Styczniowym".

Z kolei dwa dni później, 15 sierpnia odbędą się uroczystości związane ze 103. rocznicą Bitwy Warszawskiej. W programie zaplanowano złożenie o godz. 11.45 wiązanki przy pomniku Józefa Piłsudskiego (ul. Puławska) oraz wieńca przy tablicy na elewacji kościoła, upamiętniającej żołnierzy poległych w latach 1918-1920. Następnie, o godz. 12 w kościele pw. św. Michała Archanioła odprawiona zostanie msza św. w intencji ojczyzny.

Tego samego dnia, w kościele pw. św. Klemensa i św. Małgorzaty w Klementowicach odprawiona zostanie msza św. z wprowadzeniem relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego z udziałem Chóru Gminy Kurów. Początek o godz. 12.

Władze gminy już teraz zapraszają także na wrześniowe uroczystości 84. rocznicy bombardowania Kurowa i Brzozowej Gaci oraz 80. rocznicę ataku żołnierzy Batalionów Chłopskich na pociąg amunicyjny pod Gołębiem.

- To są wydarzenia, które rozwijają naszą miejscowość – nie ma wątpliwości wójt Arkadiusz Małecki. - Stawiamy na rozwój kultury w gminie, bo to jest jeden z elementów, który biorą pod uwagę mieszkańcy jeżeli chodzi o jakość życia Ma to również znaczenie także dla tych, którzy chcieliby się osiedlić w naszej miejscowości – dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski