Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy drastyczne billboardy odmienią budowy

Magdalena Kowalczyk
Bezpieczeństwo pracowników - na tym pracodawcy nie powinni oszczędzać.
Bezpieczeństwo pracowników - na tym pracodawcy nie powinni oszczędzać. Jacek Babicz
46-letni pracownik podczas demontażu płyt szalunkowych spadł z wysokości ok. 3,5 metra na beton. Pracował na prowizorycznym pomoście roboczym, który nie miał barierek ochronnych, a dodatkowo był śliski ze względu na panujące warunki atmosferyczne. Mężczyzna doznał urazu kręgosłupa w części szyjnej i urazu głowy.

W pierwszej połowie tego roku na Lubelszczyźnie doszło do kilkunastu równie groźnych wypadków na budowach. Większość z nich to upadki z wysokości. To dlatego z początkiem lata Państwowa Inspekcja Pracy ruszyła z kampanią na rzecz bezpieczeństwa na budowie, szczególnie w czasie prac na wysokości.

Żółty kask, krwawa plama na betonie i hasło "Jaki ślad zostawisz po sobie?". Drastyczne w treści billboardy to nie jedyny pomysł na dotarcie do ludzi pracujących na wysokościach.

Do końca lipca firmy budowlane mogą przystąpić do nieodpłatnego programu "Bezpieczna budowa". Aby wziąć w nim udział, pracodawca musi się zgłosić do Okręgowej Inspekcji Pracy w Lublinie. - Wszyscy chętni wezmą udział w szkoleniu. Następnie nasi inspektorzy pomogą ocenić, czy praca wykonywana w danej firmie jest bezpieczna i zgodna z przepisami - mówi Anna Smolarz, nadinspektor pracy w budownictwie z OIP w Lublinie.

Program zakończy się audytem kontrolnym. - Pozytywne świadectwo uczestnictwa w programie PIP jest prestiżem dla firmy - przekonuje Smolarz.

Celem działań prewencyjnych jest ograniczenie wypadków przy pracy przez promocję standardów bezpiecznej pracy w sektorze budowlanym. Jak przekonuje Okręgowa Inspekcja Pracy, w ten sposób można zapobiec wielu wypadkom.

Brak zabezpieczeń, pośpiech, lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa, to tylko niektóre przyczyny wypadków na budowie.

W tym roku lubelski OIP przeprowadził ponad 450 kontroli w miejscach budowy i remontu różnych obiektów. - W 7o proc. przypadków kontrole ujawniły nieprawidłowości związane z bezpieczeństwem pracy i ochroną zdrowia pracowników. Inspektorzy nałożyli 155 mandatów karnych na łączną kwotę 172 600 zł, skierowali 12 wniosków do są-du grodzkiego i 4 zawiadomienia do prokuratury - informuje nadinspektor Anna Smolarz.

Mandaty nakładane przez inspektorów pracy to kwoty od jednego do dwóch tysięcy złotych. Nie sumują się, gdy na jednym placu budowy doszło do więcej niż jednego naruszenia.

W 2008 r. na terenie Lubelszczyzny zarejestrowano 55 wypadków podczas pracy, w tym 13 w budownictwie. Z odnotowanych w pierwszym półroczu tego roku 22 poważnych wypadków, dziewięć miało miejsce na terenie budowy. W ich wyniku zmarły trzy osoby, sześć doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski